امتیاز موضوع:
  • 13 رأی - میانگین امتیازات: 3.15
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
کاهش وزن سازه
با سلام و عرض ادب
دوستان در مورد وزن معمول سازه ها بر حسب نوع سیستم بر اساس هر متر مربع اگر اطلاعاتی دارند محبت کنن در اختیار بقیه بذارن .

دوستان من بنده خدایی رو می شناسم می گه یه سازه 20 تنی رو می تونم طبق ظوابط تا 5 تن از وزنش رو کم کنم حالا چطور و چگونه خدا می دونه تا جایی هم که خودم می دونم یعنی طراح سازه بودم سازه با حداقل ظوابط طراحی شده حتی دریفت هم جواب نداد آخر سر حتی دوتا از ستون ها هم 10 درصد بالاتر از حد مجاز بودن و اکثر اعضا هم بین 85 تا 90 درصد ظرفیت رو پر کرده بودن البته من خاک تیپ 3 رو همیشه ملاک می گیرم چرا که وقتی اطلاعاتی در دست نباشه باید شرعا و عرفا این کار رو کرد حالا اگه کسی اطلاعاتی داره که بتونه ما رو کمک کنه تا فایل ها رو بهینه تر کنیم حتی 500 کیلوگرم تو کل سازه ممنونش میشم راهنمایی کنه . ما تو منطقه تهران با زلزله خیزی بسیار زیاد هستیم اینم در نظر بگیرید لطفا
پاسخ
سلام
مواردی که میتونه به کاهش وزن اسکلت سازه کمک کنه:
1-کاهش بار مرده طبقات طبق دیتیلی که قابل دفاع کردن باشه
2-استفاده از سربار زنده کاهش پذیر طبق آیین نامه
3-توزیع مناسب جرم و سختی برای حداقل کردن پیچش
4-استفاده از متریال مناسب طبق شرایط تهیه بتن(استفاده از بتن کارخانه ای)
5-تحلیل دینامیکی سازه های منظم(معمولا باعث کاهش وزن اسکلت میشه)

بعضی اوقات افرادی هستن که خیلی راحت بازار گرمی میکنن با این حرفها
من خودم تا طراحی سازه رو نبینم هیچ نظری نمیدم برای سبک کردنش
پاسخ
مهندس جان ضمن عرض ادب
فقط این مورد سوم(توزیع مناسب جرم و سختی برای حداقل کردن پیچش) جای بحث داره به نظرم چون یه سوالی که کردم گفت من قطعات رو طوری ارنج می کنم که بهتر جواب می گیرم . خب من الان مرکز جرمم خیلی نزدیک به مر کز تقارن سازه تو این مورد ولی باز بیشتر توضیح بده آخه فقط جواب گرفت نیست که باید دریفت هم جواب بده . یه نکته دیگه اینکه من به نظرم اومد که تیپ خاک رو بجای سه دو در نظر می گیره که خیلی کاهش میده تو اثرات لرزه ای اگه اطلاعاتی در زمینه تیپ خاک مناطق مختلف تهران هم دارید بفرمایید
پاسخ
سلام فکر کنم غیر ممکن نباشه میشه از دیتایل های بارگذاری خیلی سبک استفاده کرد ...مثلا دیوارهای تریدی پنل ,سوپر پنل یا سقف های سبک مثلا یه نمونش متال دک ....البته به نظرمن...
پاسخ
خیلی متشکر
اما ما باید با توجه به طرح معماری دیتایل سازه بدیم مگه غیر اینه ؟ مثلاً کارفرما به من گفته سقف کرومیته حالا سوپر پنل از کجا می خایم بیاریم . دیوار ها رو گفته بلوک بگیر من با این دوستمون که حرف زدم با وضع موجود و دیتایل های موجودش اینکار رو می کنه
من فکر می کنم اساسی ترین کارش تغییر در تیپ خاک باشه و همونجور که آقا حمید گفته استفاده از تحلیل دینامیکی شما تصور کنید 5 تن رو از یک سازه 20 تنی می خواد کاهش بده یعنی 25 درصد حالا چطور خدا می دونه همین الانش تو تهران حداقل ها هم رعایت نمیشه اینکار برام جای سوال داشت تازه این بنده خدا چند برابر هزینه طراح رو می گیره !
پاسخ
من در مورد سبک سازی چیز هایی دیدم که ....
عجیبه که چطور این نوع محاسبات مهر میشه و تایید میشه
به شخصه با تجربه ی کمی که دارم ولی تمام راه کارهای سبک کردن سازرو کم و بیش بلدم... میتونم بگم که سازرو بدم به یکی سنگین طراحی کنه 30 تن بشه و بعد من بیام اصولی سبکش کنم به 15 برسونم مثلا...بگم 50 درصد سبک میکنم...
این 25 درصدی که ایشون میگن نسبت به چیه؟
پاسخ
سلام

وزن بهینه برای سازه بتنی در چه محدوده ای است؟ آیا با در اختیار داشتن فایل etabs می توان وزن میلگردهای مصرفی در سازه بتنی را بدست آورد (مثل وزن اسکلت سازه فلزی بدون اتصالات آن که مستقیما از خروجی Etabs در قسمت material list بدست می آید)

یا حتما باید لیستوفر آن تهیه شود؟
پاسخ
سلام
خیر نمیشه
باید حتما لیستوفر تهیه بشه
پاسخ
آقای فلاح منش خب یکم توضیح بده در خصوص راههای سبک سازی لطفاً عطف به ارسال 6
پاسخ
سلام
درمورد سبک کردن سازه توی پست 2 توضیح دادم
بهترین کارها همینه

برای تغییر تیپ خاک از 3 به 2 حتما باید گزارش آزمایش خاک ارائه بشه
پاسخ

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  ترکیب سیستم بابر جانبی در ارتفاع سازه hamidreza4822 1 108 1396/3/19 ، 08:01 عصر
آخرین ارسال: hamidreza4822
  کمک در مورد پروژه سازه بتن ارمه peyman_m1992 268 45,397 1395/12/9 ، 02:14 عصر
آخرین ارسال: pari32184
  سوال برای چک کردن سازه در etabs 2016 7mycivil 0 285 1395/11/17 ، 07:04 عصر
آخرین ارسال: 7mycivil
  اندازه مناسب ابعاد تیر و ستون در ایتبس سازه های بتنی 7mycivil 2 424 1395/10/17 ، 03:47 عصر
آخرین ارسال: 7mycivil
  نمایش تیر ها و ستون هارو در یک الویشن سازه مد نظر در ایتبس مبتدی95 6 390 1395/10/11 ، 12:02 صبح
آخرین ارسال: civil92
  مدل سازی رمپ پارکینگ در سازه بتنی manphetah 1 483 1395/8/15 ، 03:05 عصر
آخرین ارسال: admin
  دفترچه محاسبات سازه بتنی طبق ویرایش جدید آیین نامه ها kazembvo 18 3,955 1395/7/19 ، 11:21 عصر
آخرین ارسال: farzad4m
  زمان تناوب سازه afshin_ipe 3 424 1395/7/7 ، 11:39 عصر
آخرین ارسال: afshin_ipe
  پیغام خطای چک کردن مدل سازه hamed_r_b 3 391 1395/5/18 ، 02:36 عصر
آخرین ارسال: Civil5
  طراحی دستک در سازه فولادی علی مجیدی 0 537 1395/4/30 ، 06:01 عصر
آخرین ارسال: علی مجیدی

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان