امتیاز موضوع:
  • 19 رأی - میانگین امتیازات: 2.63
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
کبگانیان: ثبت اختراعات به قوه مجریه واگذار می‌شود
#1
» سرویس: علمي و فناوري - علم و فناوري ايران
کد خبر: 92100402216
چهارشنبه ۴ دی ۱۳۹۲ - ۱۲:۴۰
Multimedia_pics_1388_2_Science_169.jpg

چهل و یکمین جلسه ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور به ریاست دکتر محمدرضا مخبر دزفولی در محل دبیرخانه شورای عالی ****** فرهنگی برگزار شد.

به گزارش سرویس علمی ایسنا، در این جلسه ابتدا گزارش ستاد فناوری نانو ارائه و جایگاه نانوی ایران در میان کشورهای جهان تبیین شد.

دکتر منصور کبگانیان، قائم مقام ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور با بیان این مطلب افزود: طبق این گزارش، ایران در رتبه هشتم فناوری نانوی جهان از لحاظ تولید فرآورده است و چهار درصد از روند تولید علم نانو در جهان به ایران اختصاص دارد.

عضو شورای عالی ****** فرهنگی در ادامه همچنین گفت: به علت هزینه‌بر بودن روند ثبت بین‌المللی اختراعات با توجه به نوسانات نرخ ارز،این مشکل مورد بررسی قرار گرفت و اعضا پیشنهادهایی را ارائه دادند و مقرر شد بخشی از این گزارش تکمیل و در صحن شورای عالی ****** فرهنگی مورد ارزیابی قرار گیرد.

کبگانیان ادامه داد: در بخش دیگر جلسه، گزارش روند تصویب نظام ثبت مالکیت فکری و صنعتی ارائه شد. دوران چهار ساله آزمایشی قانون قبلی در زمینه ثبت مالکیت معنوی رو به پایان است و نگرانی‌هایی از این جهت وجود دارد.

وی افزود: طبق حکم نقشه جامع علمی کشور، نظام مزبور باید به قوه مجریه منتقل شود که این موضوع مورد موافقت قوه قضائیه نیز واقع شده است. قبلاً نیز در ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور این موضوع مورد بررسی قرار گرفته و با همکاری مجلس شورای اسلامی در حال پیشرفت است.

وی تاکید کرد: اعضای ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور، با توجه به روند بررسی این موضوع در کمیسیون‌های مجلس شورای اسلامی معتقد بودند روح اصلی قانون باید رشد آمار مثبت مالکیت فکری و صنعتی و رفع آسیب‌ها باشد و به همین دلیل انگیزه اصلی برای این کار در نهادهای علمی و صنعتی قرار دارد.

قائم مقام ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور گفت: ضمن حفظ جایگاه قوه قضاییه در مورد رسیدگی قضایی در موارد مورد نیاز مالکیت فکری، مقرر شد تا نقش نهادهای علمی و صنعتی نیز در این روند لحاظ شود.

انتهای پیام

کد خبرنگار: 90077
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان