امتیاز موضوع:
  • 13 رأی - میانگین امتیازات: 3.69
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
کدام ایین نامه با مبحث 9 در ایتبس 2015 مطابقت دارد؟
کدام ایین نامه با مبحث 9 در ایتبس 2015 مطابقت دارد؟
ACI - 318- 08
ACI - 318- 11
و یا انتخاب ایین نامه اصلا ملاک نمی باشد و باید فقط ترکیب بارهای مبحث 6 رو وارد کرد؟
در هر طراحی من ترکیب بارهای میحث 6 رو وارد میکنم و برای ایتبس ایین نامه ACI 318-08 و برای سیف 2014 ایین نامه ACI - 318-11 رو انتخاب میکنم.
نظر مهندسین عزیز در این مورد چیه؟
با تشکر
پاسخ
سلام

سئوال خوبیه ونیاز هست از مهندسین باتجربه وباسواد به اون جواب بدن.
ظاهرا مهندس papilonجزو اساتیدند و از ایشون خواهش می کنیم به این سئوال جواب بدن وکمک حال ما دانشجویان باشند.
این سئوال ده ها هزار دانشجو ومهندس کم تجربه هست وجوابش هم خدمت بزرگی به همه هست.جواب این سئوال را صد هزارنفر می بینند ولی کتاب جناب سلطان آبادی را فوقش 2-3 هزارنفر میخونند.
پس اگه ایشون از پیگیری در انتقادآن کتاب ،هدفشون کمک به دانشجویان بوده بهتره بدونند جواب به این سئوال ومشابهش کمک به صد هزارنفره.

پاسخ
در رابطه با انتخاب آیین نامه بتن: مبحث 9 ایران برگرفته از آیین نامه بتن کانادا می باشد و برخی طراحان برای طراحی از آیین نامه CSA برای طراحی استفاده می کنند.
در مبحث 6 ایران اجازه داده شده است که در صورت استفاده از مبحث نهم برای طراحی سازه ها ضریب زلزله برابر 0.84 منظور شود. بنده با این ضریب موافق نیستم و فکر می کنم نادرست باشد.
دقت نمایید که در آیین نامه کانادا ضریب زلزله برابر یک می باشد. بنابراین اگر شما می خواهید از آیین نامه کانادا استفاده نمایید بهتر است برای ساخت ترکیب بارها نیز از آیین نامه کانادا استفاده نمایید که در آن ضریب زلزله 1 می باشد.
البته اگر طراحی ضریب را برابر 0.84 منظور کند غیر قانونی عمل نکرده است! و نمی توان خرده گرفت.
علت انتخاب ACI: با توجه به اینکه کتب درسی رایج در کشورمان عمدتا بر اساس ACI بوده است، این آیین نامه در جامعه مهندسین بیشتر رایج شده است و هم طراحان و هم کنترل کننده ها با آن آشنایی کامل دارند و به علت همین رواج عمومی در کشور بنده ترجیح می دهم از ACI استفاده کنم.
برگرفته از استاد حسین زاده در کلاس

البته خاطر نشان میشویم در طراحی باید ترکیبات و ملزومات لرزه یی طبق مباحث ایران کنترل و تصحیح شود.
پاسخ
با توجه به فرمایشات دکتر.
استباط این قضیه مهمه که ACIانتخاب بشه و طرح و ملزومات لازم طبق ایین نامه ایران کد پارامترهای ترکیب بار ایران اصلاح شود
پاسخ
با سلام.
در آینده قرار است مبحث نهم بر اساس آیین نامه ACI نوشته شود.
که تقریبا این مشکلات حل خواهد شد.
موفق باشید.
[URL=][/URL] برای دسترسی به فایل باید عضو سایت شوید (کلیک کنید)
آموزش نرم افزار ایتبس به روش حدی
آموزش طراحی سازه های فولادی به روش حدی
تفسیر آیین نامه 2800 ویرایش چهارم

موسس و مدیر گروه پولاد سازه : مهندس سیامک حسین زاده

پاسخ
تشکر از مهندسین گرامی-
بیش از 90% طراحان ما بر اساس ایین نامه aci و ترکیب بارهای مبحث طراحی انجام میدن فقط نوع استفاده از ایین نامه تفاوت داره مثلا یکی Aci 318-08 , یکی aci 318- 11 انتخاب میکنه .
سوال اصلی اینجاست که کدوم یکی مطابق با ایین نامه ما هست از نظر ضرایب برش و خمش و پیچش و .. ؟
من خودم از aci 318-08 استفاده میکنم.
نظر دوستان در این مورد چیه و مهندسین عزیز خودتون با چه ایین نامه ای طراحی انجام میدید؟
پاسخ
باسلام

همچنانکه برای انتخاب بین تحلیل دینامیکی واستاتیکی ومحاسبه ضریب زلزله ونکات بارگذاری به دستورالعملهای آیین نامه 2800ومبحث 6
مراجعه می کنیم برای ترکیب بارها نیز برای تطبیق بیشتر درست آنست که از ترکیب بارهای مبحث 6 و9 خودمان استفاده کنیم
البته ممکن است بعضی از ترکیب بارهای لرزه ای خاص ، ضریبشان بطور خودکار توسط برنامه ایتبس اعمال شود در آنصورت
بهتر است ضریب آن 1 انتخاب شود.البته خیلی ها هم با ترکیب بارهای خود آیین نامه اصلی سازه را طراحی ولی بعضی کنترلها را با ترکیب بارهای مباحث خودمان انجام می دهند.ضمنا به نظر من بسیاری از اساتید طراحی تاکنون از aci 2008استفاده کرده اند احتمالا تطبیق بیشتری نسبت به نسخه 2002 و2011 با مبحث 9 ویرایش 92 داردالبته همانطور که دوستان گفتند این تطبیق به اندازه آیین نامه کانادا نیست.
این استنباط من ناشی از مطالعات پراکنده ام است ازدوستان محترم استدعا داریم نظر خودرا بیان کنندونظر من را نقد کنند.
(حاصل کار تیمی وهمکاری ، نتیجه برد-برد برای همه هست (یداله مع الجماعه
[URL=][/URL] برای دسترسی به فایل باید عضو سایت شوید (کلیک کنید)

پاسخ
دوستان فراموش نکنید که روش طراحی مبحث نهم با آیین نامه ACI متفاوت است و نمی شود از ترکیب بارهای مبحث نهم برای آیین نامه ACI استفاده کرد. روش طراحی یکی بر اساس مقاومت نهایی و دیگری بر اساس حدی نهایی است. بر این اساس هیچ وقت از ترکیب بارهای مبحث نهم برای آیین نامه ACI استفاده نکنید که نتیجه آن وحشتناک می شود. در واقع هدف هر دو آیین نامه در اعمال ضریب اطمینان با هم متفاوت است و هر کدام به روش خاص خود ضرائب اطمینان را اعمال می کنند. بر همین اساس در صورتی که اصرار بر طراحی بر اساس مبحث نهم داشته باشیم و می خواهیم از ترکیب بارهای آن برای طراحی استفاده کنیم به ناچار باید از آیین نامه CSA (کانادا) استفاده کنیم که این خود دنیایی نکته دارد. ولی توجه کنید که در بحث خمش تطابق خوبی بین CSA و مبحث نهم وجود دارد اما در بحث برش و ضوابط لرزه ای اصلا اینگونه نیست و باید کاملاً با دید باز سراغ این آیین نامه رفت. اما اگر بخواهیم از دردسرهای آیین نامه CSA راحت باشیم، بهتر است از آیین نامه ACI استفاده کنیم که در این حالت باید از ترکیب بارهای خود این آیین نامه استفاده شود. شایان ذکر است که ترکیب بارهای آیین نامه ACI تا حدود خیلی زیادی مشابه ترکیب بارهای طراحی سازه فولادی در مبحث ششم است. پس در انتخاب نوع آیین نامه باید دقت به خرج داد.

همچنین کاربر محترمی در مورد فرق ورژن های بالاتر آیین نامه ACI با ورژن های پایین تر را سوال کردند. روند طراحی تغییری نکرده است و فقط برخی از ضوابط لرزه ای در ورژن های جدید اضافه شده است که در روند طراحی تاثیر به خصوصی نخواهد داشت. همچنین ضرائب ترکیب بارها نیز دارای تغییرات بسیار کوچک شده اند که جای نگرانی ندارد. اکثر ضوابط های جدید اضافه شده در هنگام ترسیم نقشه های اجرایی باید لحاظ شوند که در این حالت هم ما از ضوابط مبحث نهم استفاده می کنیم.

امیدوارم توضیحات مناسب و گویا باشد.
پرسش و پاسخ در زمینه طراحی سازه های فولادی و بتنی در کانال تلگرام زیر
https://telegram.me/costbook
پاسخ

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  نحوه export گرفتن از فایل etabs 2015 به sap 2000 hahmadi 1 2,695 1398/3/8 ، 12:11 صبح
آخرین ارسال: javadth
  نمایش ارماتور برشی صفر در تیر etabs 2015 Reza1996 2 1,685 1397/11/25 ، 10:23 عصر
آخرین ارسال: jafarpishe
  خرابی BCC در ایتبس naderkazemi47 0 281 1397/11/6 ، 07:01 عصر
آخرین ارسال: naderkazemi47
  سوال ایتبس meysamoleyaei63 0 211 1397/9/4 ، 07:05 عصر
آخرین ارسال: meysamoleyaei63
  خطا در نصب ایتبس standlalone license not fond.error#17 ehsan51 7 16,985 1397/6/8 ، 09:25 صبح
آخرین ارسال: aa121
Wink سوالات پیش آمده در روند طراحی با ایتبس omran.tarbiyat 2 480 1397/3/29 ، 01:58 عصر
آخرین ارسال: omran.tarbiyat
  نحوه مدل کردن سازه های گرد و قوسی شکل در ایتبس ؟ pouyasento 4 2,869 1397/2/17 ، 10:14 صبح
آخرین ارسال: rasool67
  ارسال مقاطع از یک فایل ایتبس به ایتبس دیگر برای استفاده مجدد rasool ghazali 8 8,392 1397/2/9 ، 04:28 عصر
آخرین ارسال: 125972
  معادل سازی مقطع در ایتبس ۹.۷.۴ engineerrosta 0 467 1397/1/24 ، 11:03 عصر
آخرین ارسال: engineerrosta
Photo مشکل در طراحی اتصالات فلزی در ایتبس 2015 Mr.Behnam 2 633 1396/12/17 ، 03:45 صبح
آخرین ارسال: علی خیرالهی

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان