امتیاز موضوع:
  • 23 رأی - میانگین امتیازات: 3.22
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
کمک در مورد پروژه سازه بتن ارمه
(1393/4/19 ، 08:45 عصر)peyman_m1992 نوشته است: ولی من سوالم در مورد ستون بین این دو تیر بود!

برای ستون بله ، قبلاً یک جزوه بتن معرفی کرده بودم ، لینکشو اصلاح کردم می توانید جزوه را دانلود کنید چون محاسبات دستی طبقه نتایج تحلیل دستی انجام شده است که راهنمای خوبی می باشد .
پاسخ
نقل قول: 2- برای بالکن طره با اندازه مشخص شده برابر است با 10 سانتیمتر . طول دهانه تیر ممتد ملاک است .

متشکرم
مهندس شما مطلع هستید که ارتفاع تیرچه 20سانتی متر است!
حالا با این 10 سانتی متر چه کنم؟
پیشنهاد شما چیست؟
پاسخ
FakeEngineer ,

طول دهانه بزرگتر سقف را ملاک حداقل ضخامت خود قرار دهید . و این مقدار ارتفاع را برای طره ها هم بکار ببرید .

* در ارسال بالا هم عرض کردم ، برای تعیین ارتفاع سقف تیرچه بلوکی در بالکنهای طراه ای پانل سقف مجاور را در نظر می گیریم . معمولاً تیرهای طره به صورت ممتد می باشد و ضخامت آن برابر با پانل دهانه تیر ممتد خواهد بود و در لبه طره هم از تیرچه دوبل استفاده می شود . ارتفاعی که آیین نامه ارائه می دهد براثر تغییرشکل ها و مقدار حداقل می باشد .
پاسخ
ممنونم
مطمئناً منظورم رو متوجه نشدین
منظورم این هست که ما ارتفاع رو 10سانتی متر بدست آوردیم.
و ارتفاع تیرچه هم 20 سانتی متر هست.
نمیتونیم فقط 10 سانت پایین تیرچه رو بتن ریزی کنیم که.
میخوام بدونم باید حداقل 20 سانتی متر بتن ریزی را رعایت کنیم؟(یعنی سقف تمام شده ما 20 سانتی متر ضخامت داشته باشد؟یا بیشتر؟)
از پاسخگویی شما کمال تشکر را دارم!
پاسخ
FakeEngineer ,

در بالا دقیق عرض کردم ، در اجرا این قسمت بالکن را با سق با ضخامت دیگر تفکیک نمی کنیم و هم ضخامت پانل های دیگر خواهد بود .

برای مورد شما ، با توجه به ارتفاع بلوک ها متغییر است . و اینمورد ضخامت بتن نیست بلکه ضخامت ارتفاع سقف تیرچه بلوکی خواهد بود . یعنی با احتساب بلوک + ضخامت بتن دال . که باید برابر یا بیشتر از ضخامت ارتفاع تعیین شده از مبحث نهم برحسب طول بحرانی از دهانه سقف باشد .

باز اگر سوالی داشتید در خدمتتون هستم .
پاسخ
سلام
برای بدست آوردن نیروی محوری یک ستون باید چی کار کرد؟
آیا بدست آوردن نیروی برشی تیر ای متصل به اون و جمع کردنشون کافیه؟
یا باید علاوه بر این نیروی برشی ها سطح بارگیر ستون در طبقه بالا رو هم بدست بیاریم و این نیرو رو هم با نیروی قبلی جمع کنیم؟
پاسخ
peyman_m1992 ,

- نیروی محوری ستون حاصل بار ثقلی از فرمول 0.5ql می باشد . ( تحلیل یک دهم دهانه )
- نیروی محوری ستون برابر است با نیروی برشی برای تیر کناری برای ستون کناری و حاصل تفاضل نیروی برش دو تیر متصل به آن برای ستون وسط ( تحلیل پرتال )

* نیروی محوری باید از طبقه بالا ( بام ) به پایین افزایشی باشد یعنی باید بار ثقلی با هم جمع شوند .
پاسخ
تشکر آقای مهندس
دو تا سوال دیگه هم در باره تحلیل ثقلی دارم.
اول اینکه تیری که از یک طرف به ستون و از طرف دیگه به تیر وصله چطور تحلیل میشه؟
برای دسترسی به فایل باید عضو سایت شوید (کلیک کنید)
سوال بعدی قاب دارای دیوار برشی شکل زیر که بین دیوار برشی تیر نداره چطور تحلیل میشه؟
[URL=] برای دسترسی به فایل باید عضو سایت شوید (کلیک کنید)
پاسخ
peyman_m1992 ,

1- جالبه ! تیر از یکطرف به ستون و از طرف دیگر به تیر وصله یعنی آزادنه حرکت دارد این می شود همانند تیرهای طره . البته براساس یکطرف گیردار یکطرف آزاد در غیر این در بخشهای داخلی سازه محتمل ترین بار را در نظر می گیریم .

2- تا حد امکان در تراز دیوار برشی تیر داشته باشید در غیر این باید فقط وزن دیوار را در طبقه پایین دیده شود .هر چند ستونهای متصل به دیوار همانند دیوار و مقدار عکس العملهای دیوار طراحی می شوند. برای طراحی هم باید از مولفه سختی ( توزیع کردن نیروی جانبی بین قاب و دیوار برشی ) استفاده نمود و با تحلیل دستی مقدار نیروی اندرکنشی قاب را در نظر گرفته و نیروی برشی ستون و به موازات آن لنگر را محاسبه می کنیم .

* اثر 100-25 را برای تحلیل و طراحی قاب دوگانه در نظر خواهیم داشت اثر 25 درصد برای قاب های خمشی و اثر 100 درصد بار برای دیوار برشی .
پاسخ
(1393/4/20 ، 08:06 عصر)کیوان بابایی نوشته است: peyman_m1992 ,

1- جالبه ! تیر از یکطرف به ستون و از طرف دیگر به تیر وصله یعنی آزادنه حرکت دارد این می شود همانند تیرهای طره . البته براساس یکطرف گیردار یکطرف آزاد در غیر این در بخشهای داخلی سازه محتمل ترین بار را در نظر می گیریم .

2- تا حد امکان در تراز دیوار برشی تیر داشته باشید در غیر این باید فقط وزن دیوار را در طبقه پایین دیده شود .هر چند ستونهای متصل به دیوار همانند دیوار و مقدار عکس العملهای دیوار طراحی می شوند. برای طراحی هم باید از مولفه سختی ( توزیع کردن نیروی جانبی بین قاب و دیوار برشی ) استفاده نمود و با تحلیل دستی مقدار نیروی اندرکنشی قاب را در نظر گرفته و نیروی برشی ستون و به موازات آن لنگر را محاسبه می کنیم .

* اثر 100-25 را برای تحلیل و طراحی قاب دوگانه در نظر خواهیم داشت اثر 25 درصد برای قاب های خمشی و اثر 100 درصد بار برای دیوار برشی .
ممنون مهندس

تو حالت 1 چرا میشه تیر طره؟ تو تیر طره فقط یک طرف تکیه گاه داره و میشه لنگر و برش رو به راحتی بدست آورد ولی در این حالت تو قسمت اتصال به تیر هم تکیه گاه داریم و سازه نامعین میشه غیر از اینه؟پس باید نیروی اون تکیه گاه هم معلوم شه تا بتونیم برش رو به دست بیاریم؟خوب باید چه طور عمل کنیم؟
تو سوال 2 هنوز نمیخوام نیروزی جانبی رو لحاظ کنم. اول میخوام نیروی ثقلی رو تکلیفش مشخص شه . برای این حلالت نتونستم از توضیحاتتون چیزی خاصی رو برداشت کنم می شه یکم بیشتر توضیح بدین؟ منظورم بدست آوردن نیروی ستون و تیر های این قاب هست
پاسخ

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  سوال برای چک کردن سازه در etabs 2016 7mycivil 0 199 1395/11/17 ، 07:04 عصر
آخرین ارسال: 7mycivil
  سوال در مورد بارگذاری تیر none sasan.ce 8 518 1395/11/4 ، 05:16 عصر
آخرین ارسال: علی بهنیا
  پرسش و پاسخ در مورد طراحی با آقای حسین زاده فرشاد امن خانی 14 17,572 1395/10/29 ، 06:44 عصر
آخرین ارسال: زینب خوش کلام
  اندازه مناسب ابعاد تیر و ستون در ایتبس سازه های بتنی 7mycivil 2 344 1395/10/17 ، 03:47 عصر
آخرین ارسال: 7mycivil
  نمایش تیر ها و ستون هارو در یک الویشن سازه مد نظر در ایتبس مبتدی95 6 303 1395/10/11 ، 12:02 صبح
آخرین ارسال: civil92
  مدل سازی رمپ پارکینگ در سازه بتنی manphetah 1 418 1395/8/15 ، 03:05 عصر
آخرین ارسال: admin
  دفترچه محاسبات سازه بتنی طبق ویرایش جدید آیین نامه ها kazembvo 18 3,629 1395/7/19 ، 11:21 عصر
آخرین ارسال: farzad4m
  زمان تناوب سازه afshin_ipe 3 337 1395/7/7 ، 11:39 عصر
آخرین ارسال: afshin_ipe
  پیغام خطای چک کردن مدل سازه hamed_r_b 3 319 1395/5/18 ، 02:36 عصر
آخرین ارسال: Civil5
  درخواست پروژه تحلیل طیفی در ساختمان بتنی به همراه فایل ایتبس m.salehi 0 213 1395/5/17 ، 08:00 عصر
آخرین ارسال: m.salehi

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان