امتیاز موضوع:
  • 25 رأی - میانگین امتیازات: 3.16
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
کمک در مورد پروژه سازه بتن ارمه
یه سوال نرم افزاری
وقتی میرم تا خلاصه نیرو های تیر یا ستون رو تو جدول ببینم میخوام loc ستون یا تیر رو خودم تعیین کنم
از کجا باید تغیرش بدم؟
پاسخ
peyman_m1992 ,

برای نمایش نیرهای داخلی عضو خطی ( تیر و ستون ) می توانیم از منوی Diaplay زیرمنوی Show Member Forces / stress دستور Frame / Pier / Spandrel Forces را انتخاب نمائید . در برگه باز شده نوع نیرو را انتخاب نموده و تحت اثر بار و یا ترکیب بار انتخابی میزان نیروی داخلی عضو را می توانید در حالت حداکثر ( Show Max ) و در صورت انتخاب گزینه Scroll for Values با حرکت داد نشانگر می تون مقدار نیرو را در ان فاصله برداشت نمود .
پاسخ
یه سووال دیگه
تو طراحی ستون بتنی
برای لنگر حول محور های 2 و 3 هم لنگر منفی هست هم مثبت
کدوم یکی از اینا ملاک طراحیه؟
پاسخ
ستون تحت اثر بار محوری و لنگر خمشی طراحی می شود برای طراحی سدتی ستون مقدار لنگر خمشی نهایی ستون در دوجهت ( Mux , Muy ) و همچنین نیروی محوری ( Pu ) را برداشت نموده . سپس باید این برون از محوریت که باعث ایجاد لنگر خمشی شده است را معادل یک برون محوریت می نمائیم و تحت اثر برون محوریت بحرانی و لنگر نهایی بحرانی تحت اثر نیروی محوری و لنگر خمشی حول یک محور معادل شده طراحی می شود .
پاسخ
سلام
تو بررسی فایل 25 % طبق فایل سیستم دو گانه که ضریب سختی دیوار برشی رو کاهش میدیم ستون های متصل به دیوار برشی رو چطور باید بررسی کنیم؟
سوال دوم برای به دست آوردن نیرو های داخلی اعضا برای تحلیل دستی باید از فایل 25 % استفاده کنیم؟
من میخوام ترکیب بار های ایین نامه ایران رو بدم به ایتبس تا خودش بهم لنگر و برش و نیروی محوری بحرانی طبق ترکیب بار های ایران رو بده فقط موندم که تو فایل اصلی باید انجام بدم یا فایل 25%
پاسخ
در قاب دو گانه در صورتی که ستون با دیوار pier شده باشد . دیگر ستون رفتار ستونی نداشته و جزئی از دیوار برشی خواهد بود و عملکرد دیوار را دارد . در این صورت ضوابط دیوار را برای آن در نظر خواهیم گرفت . گفتنی است این ناحیه جزء مرزی دیوار در نظر گرفته می شود و آرماتور های خمشی در این ناحیه متمرکز است .

ستونهای قاب خمشی به غیر از ستونهای متصل به دیوار در فایل 25 درصد نیروی زلزله بررسی می شوند .

برای دیوار برشی و ستون متصل به آن از فایل 100 درصد و برای المانهای قاب خمشی از فایل 25 درصد .

ترکیب بار آیین نامه ایران فقط به ایین نامه نزدیک به ان مطابقت سازی می شود . و درصورت تعریف این ترکیب بار در طراحی سازه با برنامه ایتبس و ایین نامه امریکا نتایج صحیح نخواهد بود .

پاینده باشید
پاسخ
(1393/4/23 ، 05:43 عصر)کیوان بابایی نوشته است: در قاب دو گانه در صورتی که ستون با دیوار pier شده باشد . دیگر ستون رفتار ستونی نداشته و جزئی از دیوار برشی خواهد بود و عملکرد دیوار را دارد . در این صورت ضوابط دیوار را برای آن در نظر خواهیم گرفت . گفتنی است این ناحیه جزء مرزی دیوار در نظر گرفته می شود و آرماتور های خمشی در این ناحیه متمرکز است .

ستونهای قاب خمشی به غیر از ستونهای متصل به دیوار در فایل 25 درصد نیروی زلزله بررسی می شوند .

برای دیوار برشی و ستون متصل به آن از فایل 100 درصد و برای المانهای قاب خمشی از فایل 25 درصد .

ترکیب بار آیین نامه ایران فقط به ایین نامه نزدیک به ان مطابقت سازی می شود . و درصورت تعریف این ترکیب بار در طراحی سازه با برنامه ایتبس و ایین نامه امریکا نتایج صحیح نخواهد بود .

پاینده باشید
ممنون مهندس
من که نیمخوام با ترکیب بار های آیین نامه ایران سازه رو طراحی کنم فقط میخوام نیرو هارو پیدا کنم این مشکل داره؟
سوال دیگه اینکه آخه تو فایل 25% بعضی از تیر ها آرماتور کمتری میخوان علت این مورد چیه؟و اینکه کدوم یکی از آرماتور ها رو تو این حالت باید مراعات کنیم؟

و یه سوال دیگه وقتی که ما دیوار برشی رو ضعیف میکنیم نیروی برش پایه ای که به دیگر المان ها میرسه درست بین طبقات پخش میشه؟

پاسخ
خواهش می کنم .

برای تحلیل و مشخص شدن نیروها اشکالی ندارد .

برای آرماتور تیر ملاک طرح 25 درصد برای قاب خمشی می باشد . به هر حال اگر خطایی نداشته باشید و اثر دیوار را حذف کرده باشید و ثاب ررا تنهای طراحی نمائید نباید مشکلی داشته باشد .

بله مقدار ضریب زلزله با همان مقدار برش پایه و نیروی کل بین طبقات توزیع می شود . البته می توانیم راحتتر پیش برویم به اینصورت که سختی دیوار برشی را در ضریب صفر و یا نزدیک به صفر تغییر داده تا اثر دیوار حذف شود ولی وزن آن در نظر گرفته شود . سپس ضریب زلزله را در 0.25 ضرب نموده سپس طراحی ررا انجام دهید .

پاسخ
ولی مهندس تو فایل 25% من تیر ها آرماتوراش کمتر در میاد چی کار کنم درست شه
یه سوال هم در باره آسانسور داشتم
برای آسانسور حتما باید ستون داشته باشیم تو گوشه ها؟
پاسخ
پروژه خود را بگذارید تا همکاران چک کنند .

برای آسانسور ، داشتن ستون در چهار طرف ملزوم نیست .
پاسخ

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
Tongue مشکل در چک مدل سازه بتنی Atlantis77 1 41 1396/6/18 ، 01:57 عصر
آخرین ارسال: فرشاد امن خانی
  نحوه طراحی سازه فولادی که هم دارای سقف تیرچه بلوکی و هم دارای سقف کامپوزیت میباشد! sasan.ce 0 46 1396/5/27 ، 06:52 عصر
آخرین ارسال: sasan.ce
  ترکیب سیستم بابر جانبی در ارتفاع سازه hamidreza4822 1 185 1396/3/19 ، 08:01 عصر
آخرین ارسال: hamidreza4822
  سوال برای چک کردن سازه در etabs 2016 7mycivil 0 381 1395/11/17 ، 07:04 عصر
آخرین ارسال: 7mycivil
  سوال در مورد بارگذاری تیر none sasan.ce 8 883 1395/11/4 ، 05:16 عصر
آخرین ارسال: علی بهنیا
  پرسش و پاسخ در مورد طراحی با آقای حسین زاده فرشاد امن خانی 14 18,859 1395/10/29 ، 06:44 عصر
آخرین ارسال: زینب خوش کلام
  اندازه مناسب ابعاد تیر و ستون در ایتبس سازه های بتنی 7mycivil 2 535 1395/10/17 ، 03:47 عصر
آخرین ارسال: 7mycivil
  نمایش تیر ها و ستون هارو در یک الویشن سازه مد نظر در ایتبس مبتدی95 6 508 1395/10/11 ، 12:02 صبح
آخرین ارسال: civil92
  مدل سازی رمپ پارکینگ در سازه بتنی manphetah 1 583 1395/8/15 ، 03:05 عصر
آخرین ارسال: admin
  دفترچه محاسبات سازه بتنی طبق ویرایش جدید آیین نامه ها kazembvo 18 4,508 1395/7/19 ، 11:21 عصر
آخرین ارسال: farzad4m

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان