امتیاز موضوع:
  • 46 رأی - میانگین امتیازات: 3.35
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
کمک فوری در مورد پروژه بتن 5طبقه با قاب خمشی متوسط
سلام دوستان من این ترم یه پروژه 5 طبقه بتنی دارم و مدلسازیش و بارگذاریش رو انجام دادام. می خواستم اگر امکان داره پروژه من رو چک کنید. من تو قسمت دریفت هم مشکل دارم طبق این زابطه Drift<0.0357/R7 مقدار دلتاw شده 0.0051 پس مقدار drift من نباید از این مقدار بیشتر بشه ولی شده و نمی دونم چیکار کنم!یه تاپیک خوندم گفته بود که باید ابعاد رو تغییر داد اما ابعاد چیو تیر یا ستون؟ کم کنم یا زیاد کنم؟اصلا چه طبقاتی رو باید تغییر بدم. اگر براتون امکان داره یه نگاه به این پروژه بندازید شاید اصلا کلا اشتباه رفتم جلو
5طبقه بتنی با قاب خمشی متوسط.
یه سوال دیگه ابنکه چطوری میشه پی برد که به ستون 40x40 نیاز به 12 میلگرد نمره 18 داره. آیا باید از روی مقدار میلگرد طولی که ایتبس نشون میده باید تشخیس داد؟ چطوری و فرمولش چیه؟
با تشکر

فایل‌(های) پیوست شده
.rar   Mohammad kazemi.rar (اندازه: 225.85 KB / تعداد دفعات دریافت: 82)
اشک هایی که پس از هر شکست میریزیم همان عرقیست که برای پیروزی نریخته ایم
پاسخ
سلام
دوست من.به جدولی که در پاسخ یک تاپیک آقای chiliداده ام توجه کنید راهنمای عملتان خواهد شد.از این جدول درحالت to be checkedاستفاده شود
ضمنا شما از میلگردهای 9#استفاده کردی که در بازار ایران نیست بجاش از رنجهای 18d,20d,22d,25dاستفاده کن.
در حال حاضر درصد استفاده از میلگرد سازه شما بعضا غیر مجلز است.(شکل پیوست)

فایل‌(های) پیوست شده بندانگشتی (ها)

پاسخ
(1392/7/17 ، 06:07 صبح)top10 نوشته است: سلام دوستان من این ترم یه پروژه 5 طبقه بتنی دارم و مدلسازیش و بارگذاریش رو انجام دادام. می خواستم اگر امکان داره پروژه من رو چک کنید. من تو قسمت دریفت هم مشکل دارم طبق این زابطه Drift<0.0357/R7 مقدار دلتاw شده 0.0051 پس مقدار drift من نباید از این مقدار بیشتر بشه ولی شده و نمی دونم چیکار کنم!یه تاپیک خوندم گفته بود که باید ابعاد رو تغییر داد اما ابعاد چیو تیر یا ستون؟ کم کنم یا زیاد کنم؟اصلا چه طبقاتی رو باید تغییر بدم. اگر براتون امکان داره یه نگاه به این پروژه بندازید شاید اصلا کلا اشتباه رفتم جلو
5طبقه بتنی با قاب خمشی متوسط.
یه سوال دیگه ابنکه چطوری میشه پی برد که به ستون 40x40 نیاز به 12 میلگرد نمره 18 داره. آیا باید از روی مقدار میلگرد طولی که ایتبس نشون میده باید تشخیس داد؟ چطوری و فرمولش چیه؟
با تشکر
سلام
محاسبه دریفت شما درست است اما به این مورد توجه داشته باشید برای کنترل دریفت طبقاتی که تمرکز بیشتری در دریفت دارند را مشخص کنید سپس ابعادتیرها و به مراتب ابعاد ستون را تغییر دهید قبل از غیر اقتصادی کردن مقاطع بهتر است یا بارهای ثقلی خود را کاهش دهید و یا در غیر این سیستم مقاومت جانبی در برابر زلزله را تغییر دهید مثلا در ساختمانهای بتنی دیوار برشی و محل مناسب اجرای آن می تواند کمک شایانی در دریفت باشد .
برای بدست آوردن میزان آرماتور طولی و عرضی مقاطع شما ابتدا تنظیمات طراحی را انجام داده و سپس استارت طراحی را انجام میدهید برای اینکه آرماتور طولی ستون را بدست آوریم به این موارد دقت داشته باشید :
1- نمای موردنظر را انتخاب می کنیم
2- از منوی design / concrete frame design دستور display design information را انتخاب می کنیم
3- در بخش design ouput این مورد را انتخاب می کنیم longitudinal renforcing
حال در نمای انتخابی شما برنامه یک سطح مقطع لازم بر حسب سایز مقطع در مدل مشخص می کند مقدار ارماتور وسایز آن را با رعایت ضوابط ایین نامه انتخاب و سطح مقطع ارماتور ستون موجود ( همان AS l ارماتورهای حدس زده شده ) را با مقدار سطح مقطع از برنامه کنترل می کنیم که باید این مقدار بزرگتر از سطح مقطع قبلی باشد .
برای دیگر موارد همچون ارماتورهای برشی و ... به همین روال پیش روید البته در design output باید مناسب طرح خود انتخاب کنید مثلا الان برای آرماتور برشی می شود shear reinforcing ; که باید مقدار حداکثر Av / S را در دوجهت برداشت و ارماتور برشی ستون را طرح نمود.

اگر باز سوالی داشتید در همین تاپیک بیان کنید تابنده و دیگر دوستان کوشای سوالات شما باشیم

موفق باشید وسر بلند

پاسخ
سلام
برای کنترل دریفت از زمان تناوب تحلیلی استفاده کنید
ضوابط بند 2-5 آیین نامه 2800 حتما به صورت کامل و جز با جز با تبصره مربوطه مطالعه کنید
درصورت جوابگو نبودن دریفت کمی ارتفاع تیرهارو افزایش بدید
البته ابعاد کوچکی هم برای ستون ها انتخاب نکنید

موفق باشید
پاسخ
این هم یک نمونه از کنترل دقیق و محاسبات دریفت سازه بتنی به نقل از پرسش و پاسخهای سایت تخصصی ایران سازه

یکی از اشکالاتی که ممکنه در طراحی سازه بتنی رخ بده نحوه کنترل نغییر مکان جانبی نسبی یا drift است که مقدار etabs با ضرب در 0.7R یا همون 4.9 کمتر از مقادیر مجاز که 0.02 ازتفاع طبقه یا 0.025 ارتفاع طبفه ( بر حسب مقدار T) باشه. اما نحوه دریافت خروجی etabs در مورد سازه های بتنی با سازه های فولادی فرق داره و دلیل اونم متقاوت بودن سختی موثر بتن و سختی ترک خورده در قطعات بتنی است. در زیر روش صحیح کنترل drift در ساختمان بتنی رو با ارجاع به بندهای آیین نامه 2800 نوضیح می دم.
1- ساخت فایل etabs اصلی با نام مثلا mehdi که طراحی و کنترل ظرفیت سازه بتنی با قراردادن ضریب سختی ستون برابر با 0.7 و تیر برابر با 0.35 و محاسبه ضریب زلزله با استفاده از زمان تناوب تجربی T=0.07H^0.75 ( البته میشه 1.25 نیز افزایشش داد)
2- کنترل drift
2-1 تعیین زمان تناوب اصلی سازه بتنی مطابق بند 2-3-6 تبصره دو ایین نامه 2800 ویرایش سوم
فایل etabs رو با نام مثلا Tmodal ذخیره می کنیم. به تمام ستون ها ضریب ممان اینرسی 1 و به تیرها ضریب 0.5 اختصاص می یابد. تعداد مود نیر برابر با 3 برابر تعداد طبقات در set analyse option وارد می شود. با تحلیل سازه مقدار T مودال موثر یعنی مود اول ثبت می گردد.
2-2 مقدار ضریب زلزله با احتساب زمان تناوب جدید محاسبه می شود. مقدار ضریب زلزله حداقل به 0.7 کاهش پیدا می کنه بیشتر سازه های من تبدیل به حدود 0.06 شدند که باعث کمترشدن نیروی زلزله میشه. توجه بشه که در محاسبه ضریب زلزله مطابق تنها تبصره بند 2-5-4 ایین نامه 2800 ویرایش سوم دیگه نیازی به کنترل با 1.25 T تجربی و انتخاب مقدار کمینه نیست. این بند در مبحث 6 بند 6-7-3-2-4 در تبصره اس گفته شده.
2-3 فایل اصلی یا همون mehdi رو با نام دیگه ای مثلا Drift دوباره ذخیره می کنیم. مقدار ضریب زلزله رو در load case به مقدار جدید کاهش می دید. حالا سازه رو تحلیل و drift رو فقط با عدد 4 هزارم کنترل می کنید چون مسلما دوره تناوب جدیدتون بیشتر از 0.7 شده و باید با 0.02 تفسیم بر 0.7R کنترل بشه.
پاسخ
این هم الگوریتم طراحی و کنترل جابجایی نسبی سازه های بتنی مطابق آیین نامه 2800 ویرایش سوم که شاید برای بعضی از دوستان کمک کننده باشد :

فایل 1 - تعیین دوره تناوب اصلی سازهT:
تبصره 1 بند 2-3-6 ; زمان تناوب تئوری کوچکتر از 1.25 برابر زمان تناوب تجربی
تبصره 2 بند 2-3-6 ; ترک خوردگی تیر = 0.5 ستون و دیوار برشی = 1

فایل 2- کنترل جابجایی نسبی جانبی سازهDrift :
«نیازی به رعایت تبصره 1 بند 2-3-6 برای کنترل دریفت نیست.»
2- الف-کنترل دریفت برای زلزله طرح با لحاظ کردن اثر پی دلتا:
بند 2-5-6 ; ترک خوردگی تیر = 0.35 ستون = 0.7
دیوار برشی ترک خورده= 0.35 دیوار ترک نخرده = 0.7
Drift < 0.02 / 0.7R è 0.7 > T
2-ب- کنترل دریفت برای زلزله بهره برداری (سازه های با اهمیت زیاد و خیلی زیاد) که میتوان از اثر پی دلتا صرفنظر کرد:
بند 2-5-6 ; ترک خوردگی تیر = 0.5 ستون و دیوار برشی = 1
Drift < ارتفاع طبقه0.005 – 0.008

* استفاده از بندهای 2-3-6 و 2-5-4 استاندارد 2800 باید به نحو هماهنگ صورت گیرد یعنی در صورت کاربرد روابط تجربی برای محاسبه پریود نوسان در بند 2-3-6، در بند 2-5-4 نیز از روابط تجربی پیروی شود. به همین نحو در صورت استفاده از روش تحلیلی بند 2-3-6، در بند 2-5-4 نیز از نتایج روش تحلیلی استفاده می‌شود.

فایل 3-طراحی سازه
با تعیین دوره تناوب اصلی سازه از فایل 1 و نیز تغییر در ضرایب ترک خوردگی مقاطع مطابق فایل 2 ( بند 2-5-6 ) سازه مورد نظر طراحی میگردد.

کلیه بند های ذکر شده مربوط به آیین نامه 2800 ویرایش سوم میباشد.

پاسخ
بازم سلام دوستان
این پروژه پدر من رو در آورد یا مقطع جواب میده دریفتم جواب نمیده یا دریفت جواب میده مقطم(ستون) رنگش سبز میشه .واقعا دیگه نمی دونم چیکار کنم نمی دونم ایرادم چیه؟ خواهشا اگر براتون امکان داره یه نگاه بندازید؟
اشک هایی که پس از هر شکست میریزیم همان عرقیست که برای پیروزی نریخته ایم
پاسخ
مهندس شما یکبار دیگر کل مدلتو بازبینی کن با دقت بیشتر یا سایز مقاطع شما پایین هستش یا اینکه بار ثقلی شما زیاد و نابجا وارد شده است در ترکیب بار هم یکبار بازبینی کنید ان شالله که مشکل حل خواهد شد .
موفق باشید
پاسخ
شما ستون 45در45 رو روی ستون 40در40 قرار دادید این اشکال داره رفعش کن
پاسخ
سوال مرتبط به ارسال شماره 5 :

اگه سیستم در یه جهت دیوار برشی داشته باشه در یک جهت نداشته باشه
در جهت دیوار برشی هم میشه این روش رو استفاده کرد؟
----------------------------------------
حالا سوال اصلیم اینه که تو این حالت برای بدست آوردن زمان تناوب تحلیلی در هر جهت باید به چه صورت عمل کرد؟

پاسخ

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  بررسی پروژه بتن elyasostad 1 291 1396/4/2 ، 06:06 عصر
آخرین ارسال: civil92
  چک کردن پروژه بتن - ضروری afshin_ipe 6 591 1396/3/12 ، 03:41 عصر
  چک کردن پروژه بتن alimorad39 1 358 1396/3/11 ، 07:02 عصر
  run نشدن پروژه ایتبس ورژن 2015.1.0 esijavamy 10 3,725 1396/2/29 ، 05:25 عصر
آخرین ارسال: mezakh
Star درخواست چک کردن پروژه فولادی 2 طبقه 9.7.4 eng.mousavi 0 366 1396/1/11 ، 11:50 عصر
آخرین ارسال: eng.mousavi
  درخواست چک پروژه فولاد sasan.ce 0 435 1395/11/19 ، 01:50 صبح
آخرین ارسال: sasan.ce
  در خواست چک کردن پروژه lrfd قاب خمشی متوسط فولادی 4 طبقه فولادی در ایتبس2015 یوسف ابراهیم پور 2 844 1395/10/6 ، 05:24 عصر
آخرین ارسال: یوسف ابراهیم پور
  مهندسین عزیز خواهشا پروژه من رو چک کنید mosa2 0 496 1395/6/27 ، 05:20 عصر
آخرین ارسال: mosa2
  چک کردن پروژه ی بتنی و رفع یک ابهام GustavoWoltmann 0 580 1395/6/20 ، 04:37 عصر
آخرین ارسال: GustavoWoltmann
  چک کردن فایل etabs پروژه فولادی 11 طبقه mohsen6176 7 1,276 1395/4/13 ، 04:22 عصر
آخرین ارسال: mohsen6176

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان