امتیاز موضوع:
  • 32 رأی - میانگین امتیازات: 2.88
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
کنترل تنش های دیوار برشی
با سلام
آقای مهندس کاظمی،
ضرایب ترک خوردگی تیر وستونها وترکیب بار های100-30 راهم به فایلتون اضافه بفرمایید.

ضمنا جهت اطلاع بیشتر آقای "emispid"هم قابل ذکر هست که به منظور مشاهده تنشهای وارده بر
دیوار برشی ،پس از آنالیز ،بایستی از مسیر ذیل گزینه طراحی دیوار برشی را اجرا وسپس با کلیک راست در پنجره باز شده خروجیها را قرائت کرد.
design/sheer wall design/start design/check of structure
(حاصل کار تیمی وهمکاری ، نتیجه برد-برد برای همه هست (یداله مع الجماعه
[URL=][/URL] برای دسترسی به فایل باید عضو سایت شوید (کلیک کنید)

پاسخ
ضرایب ترک خوردگی تیر وستونها اعمال شده است .
قاعده 100-30 مربوط به نامنظمی در پلان است و چنانچه سازه شما منظم نباشه -چه در پلان و چه در ارتفاع-است.
اگر سازه مسمول تشديد پيچش نصادفي شود :
1 - بايد پيچش تصادفي آن طبقه تشديد شود . (نامنظمي بند ث )
2- اعمال تركيب بارهاي 30-100 .
3- اگر سازه بيش از 5 طبقه يا 18 متر باشد بايد تحليل ديناميكي انجام شود .
تشدید خروج از مرکزیت تصادفی در دو حالت باید اعمال بشه: الف)نامنظمی در پلان ب)نامنظمی در ارتفاع. حال اگر سازه در پلان نامنظم باشه باید ترکیب های 100-30 رو هم

اعمال کنین. پس وقتی سازه فقط در ارتفاع نامنظم باشه باید خروج از مرکزیت تشدید بشه ولی نیازی به اعمال ترکیب های 100-30 نیست. ولی اگر سازه در پلان نامنظم باشه

هم تشدید خروج از محوری باید اعمال بشه هم ترکیب های 100-30. (ترکیب های 100-30 برای ستون هایی که از هر دو جهت بار زلزله می برند در همه حالات اجباریه.)
بعضی اینگونه برداشت دارند که برای اعمال ترکیب بار 100-30 یا باید سازه نامنظم باشد و یا اینکه ستونهایی از سازه محل تقاطع دو سیستم مقاوم در برابر زلزله در دو جهت متعامد باشد .
تبصره 2 بند 2-1-4 آیین نامه 2800
در مواردی که ترکیب 100 درصد نیروی زلزله هر امتداد با 30 درصد نیروی زلزله در امتداد عمود بر آن در نظر گرفته می شود، منظور کردن برون مرکزی اتفاقی برای نیروی زلزله ای که در امتداد مربوط به 30 درصد اعمال می شود، الزامی نیست.

مهندس من این ترکیب بار های100-30را هم شما گفتید اعمال کردم وتاثیر زیادی نداشت به نظر همان ترکیب بار aci کفایت می کند.

می توانید بحث ترکیب بار های 100- 30را بیشتر تشریح نمایید؟
پاسخ
سلام
درمورد اعمال ترکیب بار 100-30 شما تقریبا کامل توضیح دادید
فقط نکاتی که به ذهن من میرسه اینه که
سازه هایی که در ارتفاع نامنظم هستن نیازی به تشدید خروج از مرکزیت ندارن مگر اینکه در پلان نامنظم باشن اون هم از نوع بند ث
یعنی پیچشی.
بقیه مطالب کامل هستش
پاسخ
(1392/5/3 ، 11:46 عصر)ebrahimkazemi51 نوشته است: ضرایب ترک خوردگی تیر وستونها اعمال شده است .
قاعده 100-30 مربوط به نامنظمی در پلان است و چنانچه سازه شما منظم نباشه -چه در پلان و چه در ارتفاع-است.
بعضی اینگونه برداشت دارند که برای اعمال ترکیب بار 100-30 یا باید سازه نامنظم باشد و یا اینکه ستونهایی از سازه محل تقاطع دو سیستم مقاوم در برابر زلزله در دو جهت متعامد باشد .

مهندس من این ترکیب بار های100-30را هم شما گفتید اعمال کردم وتاثیر زیادی نداشت به نظر همان ترکیب بار aci کفایت می کند.

می توانید بحث ترکیب بار های 100- 30را بیشتر تشریح نمایید؟

سلام مهندس
منظورم این بود که ضرایب ترک خوردگی اشتباه شده درستش بفرمایید .ضرایب تیرها را بجای 0.35
مقدار 0.7 وارد کرده اید.
در مورد قاعده 100-30 چرا می فرمایید بعضی ها فکر می کنند علت اعمالش یا باید نامنظمی باشد ویا جندگانگی در قابها.این مورد در آیین نامه صراحت دارد.
واما در مورد سازه شما ،حق با شماست.من بیشتر دقت کردم دیدم در ترکیب بارهای شما ،ترکیبات شکل پذیری متوسط وویژه وجود ندارد لذا دیوار برشی شما دیوار با شکل پذیری عادیست وبا پدیده قاب دوگانه در یک سمت مواجه نیستیم.لذا از این منظر ضرورتی به ترکیبات 100-30 نیست.

پاسخ
در مورد ضرایب تیرها اشتباه شده حق با شماست.
در مورد قاعده 100-30پس بنابراین در هر دو حالت نامنظمی در پلان وارتفاع و محل تقاطع دو سیستم مقاوم در برابر زلزله آیا باید اعمال شود؟
ما منظور شما در مورد :
ترکیبات شکل پذیری متوسط وویژه وجود ندارد لذا دیوار برشی شما دیوار با شکل پذیری عادیست وبا پدیده قاب دوگانه در یک سمت مواجه نیستیم.لذا از این منظر ضرورتی به ترکیبات 100-30 نیست.
متوجه نشدم.
پاسخ
(1392/5/4 ، 04:37 صبح)ebrahimkazemi51 نوشته است: در مورد ضرایب تیرها اشتباه شده حق با شماست.
در مورد قاعده 100-30پس بنابراین در هر دو حالت نامنظمی در پلان وارتفاع و محل تقاطع دو سیستم مقاوم در برابر زلزله آیا باید اعمال شود؟
ما منظور شما در مورد :
ترکیبات شکل پذیری متوسط وویژه وجود ندارد لذا دیوار برشی شما دیوار با شکل پذیری عادیست وبا پدیده قاب دوگانه در یک سمت مواجه نیستیم.لذا از این منظر ضرورتی به ترکیبات 100-30 نیست.
متوجه نشدم.

سلام مجدد
ببینید مهندس عزیز برای تفسیر بهتر بند آیین نامه در مورد اعمال ترکیبات 100-30 به ستونهای محل تقاطع دو یا چند سیستم مقاوم باربر جانبی پیشنهاد می کنم ابتدا ذهنمان را مثل یوگاییها از همه موارد دیگر پاک کنیم وفقط روی همین بند تمرکز کنیم.یعنی نامنظمی در پلان وغیره را اصلا وارد بحث نکنیم وتفسیر خودمان از همین بند را ارائه دهیم تا انشااله به یک اجماع برسیم
برداشت این حقیر در شکل 1و2 تصویر پیوست بیان شده.به نظر من در هردوسازه مورد اشاره ترکیب 100-30 بایستی برای ستون A اعمال شود.در شکل 1 چون در دو جهت ،دوسیستم باربر متفاوت
خمشی فولادی ومهاربندی داریم ودر شکل 2 در دوجهت متعامد دوسیستم مقاوم باربر جانبی متفاوت خمشی بتنی و دوگانه داریم.والسلام

فایل‌(های) پیوست شده بندانگشتی (ها)

پاسخ
در واقع فقط در شرایطی که دو سیستم متفاوت داشته باشیم این قانون اعمال می شود.
پاسخ

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  آرماتورگذاری دیوار برشی hajix8867 2 136 1395/11/27 ، 09:03 عصر
آخرین ارسال: hajix8867
  نحوه صحیح پایر کردن دیوار برشی بازشودار hajix8867 1 327 1395/9/27 ، 09:01 عصر
آخرین ارسال: civil92
  درخواست فایل اکسل بارگذاری انواع دیوار و سقف hamidreza lord 1 474 1395/9/27 ، 08:26 عصر
آخرین ارسال: civil92
Sad مشکل اورژانسی صفر شدن نیروزی برشی Vy sasan.ce 0 152 1395/8/12 ، 12:24 عصر
آخرین ارسال: sasan.ce
  طراحی دیوار برشی بتنی در section design ebi1060 8 2,356 1395/8/2 ، 01:38 صبح
آخرین ارسال: علی خیرالهی
Sad مشکل نمایش صفر آرماتور (خاموت) برشی تیر و ستون sasan.ce 5 363 1395/7/26 ، 12:51 عصر
آخرین ارسال: sasan.ce
  نحوه کنترل تغییر مکان جانبی نسبی طبقات masud.mollayi 15 7,312 1395/7/25 ، 12:41 عصر
آخرین ارسال: vahid_di
  دیوار برشی manphetah 0 208 1395/6/23 ، 09:35 عصر
آخرین ارسال: manphetah
  افزایش دان ظرفیت برشی و خمشی ستون ها فلزی hajix8867 0 273 1395/6/3 ، 09:33 صبح
آخرین ارسال: hajix8867
Photo نحوه محاسبه برش پایه و کفایت دیوار برشی که علی بهنیا 38 9,965 1395/5/30 ، 10:49 عصر
آخرین ارسال: mehdipanahi

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان