امتیاز موضوع:
  • 38 رأی - میانگین امتیازات: 3.26
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
کنترل طراحی خرپا با دهانه 27 متر در SAP V11.0.8
با سلام و خسته نباشید خدمت آقای مهندس امن خانی و بقیه دوستان
جناب مهندس اگه لطف کنید یک نگاهی به طراحی این خرپا بندازید و کمی و کاستی مدل را برای من و دوستان توضیح بدین تا هم بنده و هم دوستان از تجربیات شما و بقیه مهندسین استفاده کنند. لطفا بیشتر توضیح کاملی راجب اعضای مفصلی (در صورتی که در اجرا دور تا دور اعضا جوش خواهد شد) و همچنین تنظیمات آیین نامه برای اعضای طولی و مورب و قائم بدین و اینکه در طراحی خرپا مانند سازه های ساختمانی بعد از تحلیل چه کنترلهایی لازم هست؟ آیا اصلا برای جابجایی کنترل خاصی وجود دارد یا خیر؟
قابل ذکر است که این سازه سردرب ورودی یک معدن هست با بار مبنای باد 50 و دورتادور اون نمای آلوتایل خواهد شد. گرچه اجرای این چنین خرپایی نیاز نیست و غیر اقتصادی هست ولی به دستور کارفرما مجبور به طراحی این خرپا گردیدم....

فایل‌(های) پیوست شده بندانگشتی (ها)

.zip   TRUSS 27m.zip (اندازه: 187.26 KB / تعداد دفعات دریافت: 215)
پاسخ
سلام
1-اتصال بعضی از گره ها نا مشخصه...به پایین گره متصل شده علت خاصی داره؟؟
2-اتصالات باید مفصلی باشن
3-نکته بسیار مهم اعمال بار زلزله قائم هستش که از اهمیت ویژه ای برخورداره
پاسخ
(1392/11/5 ، 02:46 عصر)حمید فلاح منش نوشته است: سلام
1-اتصال بعضی از گره ها نا مشخصه...به پایین گره متصل شده علت خاصی داره؟؟
2-اتصالات باید مفصلی باشن
3-نکته بسیار مهم اعمال بار زلزله قائم هستش که از اهمیت ویژه ای برخورداره

با سلام
1- مگه در اجرا خرپا ها به صورت دورتادور جوشکاری نمیشه؟ پس چرا باید در مدل کردن مفصلی مدل و تحلیل و طراحی کرد؟
به غیر از اعمال بار زلزله و اتصال بعضی از گره ها مشکل دیگه ای وجود نداره؟
3- کنترل خاصی برای این سازه ها وجود داره؟
4- وزن واحد متر مربع حدودا چقدر باید بدست بیاد؟
پاسخ
اصولا خرپا ها سازه هایی هستن که اعضا تک نیرویی هستن یعنی فقط بار محوری تحمل میکنن و بر اساس فشار و کشش طراحی میشن
به نظر من بهترن کار اینه که این خرپا پیچ و مهره ای باشه و در مدل هم مفصلی مدل بشه
جوش دور تا دور به هیچ وجه نمیتونه شرایط گیرداریو ارضاء کنه
البته این نظر من هستش دوستان دیگه هم اگر نظر بدن خیلی خوب میشه

درمورد کنترل ها هم حتما به نظرم زلزله در دو جهت هم کنترل کنید
در جهت Y هم مفصلیه مدل بهتره کلا گیردار کنید اتصالو
خیز خیلی مهمه حتما چک کنید هم برای بار زنده و هم برای مجموع بار مرده و زنده
من تا به حال با این مقاطع همچین خرپایی مدل نکردم متاسفانه
پاسخ
ب*****
در اعضای خرپایی با حالت جوش باز اجرای صلبیت کامل را نخواهیم داشت و در حالت نیم گیردار خواهند بود . پس بهتر است اعضا به صورت مفصلی مدلسازی و طرح شوند .

- اعضایی با ایفای نقش محوری (کششی یا فشاری) در سازه طراحی می گردند ( اعضای آن به طور مستقیم قادر به تحمل برش و خمش در مابین گره ها نخواهند بود، درصورتی که گره مفصلی ایجاد شود نیروی ایجاد شده محوری خواهد بود برش و خمشی در آن نخواهیم داشت ) . بنابراین نقشی مبنی بر تحمل لنگر و خمش برای آن قائل نیست ، هر چه میزان انتقال لنگر از انتهای عضو به عضوی دیگر بیشتر باشد این اتصال را گیر دار می نامند، معمولا برای اتصالاتی که زیر 20% لنگر انتقال می دهند، اتصال مفصلی و بالای 80% انتقال را صلب ( گیردار ) در نظر می گیرند .

پاینده باشید
پاسخ
با توجه به تجربه خودم در طراحی چنین سازه هایی
اولا در بیشتر موارد بار باد حاکم تر از بار زلزله است
دوما حتما واژگونی رو کنترل کنید در این طیف سازه ها پایداری بیشتر از مقاومت اعضا مطرح است
پاسخ
سلام
بدلیل اینکه در مدل قبلی (تیر مورب) اتصالات کامل به هم مربوط نمیشد بنده این خرپا را مستقیم (تیر افقی) مدل کردم لطفا باز نظر بدین. تیرها تنش بسیار بالایی پیدا کردند. راه حل چیست؟ در این فایل تمام اتصالات را مفصلی کردم. آیا تنظیمات آیین نامه خاصی برای طول مهاری یا تنش ها یا ... وجود دارد که باید انجام دهم یا خیر؟ البته مقدار 0.037 را برای Unbracing Length Ratio Minor&Mjor قرار دادم یعنی مقدار 1 بر طول دهانه که 27 متر میباشد (طبق گفته جزوه ای که ضمیمه فایل هست)

فایل‌(های) پیوست شده
.zip   Truss 27 m mostaghim.zip (اندازه: 616.15 KB / تعداد دفعات دریافت: 51)
پاسخ
با سلام
مدل را به کل اصلاح کردم و اتصالات به خوبی با هم جوینت شدن. از یکی از دفترهای مشاور که سوال کردم گفتند که عمق تیر را حداقل 0.05 طول دهانه بگیر و نیازی به اعمال باز زلزله نیست چون دیافراگمی نداریم و بار باد غالب هست. فقط کنترلهایی که لازم هست کنترل جابجایی سازه که باید کمتر از 0.005 ارتفاع سازه باشدو و کنترل لنگر واژگونی با لنگر مقاوم سازه باید صورت گیرد. و نیازی به کم کردن طول مهاری نیست چون سازه سه بعدی مدل شده و خودکار این طول محاسبه میگردد. لطفا دوستان نظر بدین.

فایل‌(های) پیوست شده
.zip   Truss SAPV11.0.8.zip (اندازه: 30.76 KB / تعداد دفعات دریافت: 54)
پاسخ
سلام
کنترل واژگونی مهمه حرف ایشون درسته ولی باید در نظر داشته باشید که این خرپا مثل 1 تیر داره رفتار میکنه
وبرای تیرهای بیشتر از 15 متر بار زلزله قائم تاثیر گذار میشه امتحان کنید و تاثیرشو ببنید ممکنه که بحرانی باشه
در جهت طول سازه هم بار زلزله حاکم میشه نه بار باد چون سطح بادگیر خیلی کمه
پاسخ
(1392/11/7 ، 11:33 صبح)vazirieng نوشته است: با سلام
مدل را به کل اصلاح کردم و اتصالات به خوبی با هم جوینت شدن. از یکی از دفترهای مشاور که سوال کردم گفتند که عمق تیر را حداقل 0.05 طول دهانه بگیر و نیازی به اعمال باز زلزله نیست چون دیافراگمی نداریم و بار باد غالب هست. فقط کنترلهایی که لازم هست کنترل جابجایی سازه که باید کمتر از 0.005 ارتفاع سازه باشدو و کنترل لنگر واژگونی با لنگر مقاوم سازه باید صورت گیرد. و نیازی به کم کردن طول مهاری نیست چون سازه سه بعدی مدل شده و خودکار این طول محاسبه میگردد. لطفا دوستان نظر بدین.

همکار محترم این موضوع رو بنده هم عرض کردم .
تا به حال هم بار قائم زلزله رو نه خودم لحاظ کردم نه در فایل سایر همکاران مشاور دیدم سازه شما تقریبا مشابه سازه یک پل خرپاییه که به نظرم اعمال بار قائم ضرورتی نداره همون بار باد و کنترل واژگونی کفایت میکنه
پاسخ

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  عدم وجود گزینه طراحی پل در sap2000 bdsafa 3 281 1395/10/20 ، 12:31 صبح
آخرین ارسال: bibi64
  کمک برای بارگذاری و تحلیل و طراحی سازه فضاکار در سپ fardinf 0 326 1395/7/21 ، 09:43 عصر
آخرین ارسال: fardinf
  راهنمایی درباره طراحی با SAP2000 hamid1002 0 253 1395/5/20 ، 11:53 عصر
آخرین ارسال: hamid1002
  بهترین کتاب طراحی sap sajjadsabouri 2 2,019 1394/9/25 ، 10:56 صبح
آخرین ارسال: milad sky
  طراحی سازه بتنی با دال پیش تنیده cvmosi 0 909 1394/3/3 ، 10:02 عصر
آخرین ارسال: cvmosi
  طراحی و مدلسازی فونداسیون باSAP emad0007 6 2,717 1393/11/13 ، 01:07 صبح
آخرین ارسال: CivilS
  پارامترهای طراحی ؟؟؟ narimani1989 1 1,130 1393/7/18 ، 06:23 عصر
آخرین ارسال: کیوان بابایی
  طراحی پارکینگ سایه بان amraii 0 1,036 1393/5/16 ، 01:17 عصر
آخرین ارسال: amraii
  نحوه کنترل تغییر مکان در سازه مطابق روش LRFD hoseinasgary 10 4,159 1392/4/22 ، 04:23 عصر
آخرین ارسال: حمید فلاح منش
  نحوه ی کنترل دریفت در برنامه SAP pouya70 4 3,122 1392/4/22 ، 09:47 صبح
آخرین ارسال: malaki_mall

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان