مهندسی عمران مای سیویل

ایتبس سیف سپ طراحی آموزش

دانلود جزوه

فیلم Etabs Safe

مای سیویل
راهنمایی
[-]
آخرین ارسالی ها
آینده ی کاری یک مهندس عمران
شروع کننده:vhdmzh آخرین ارسال توسط:SK1970 پاسخ ها:24 کار آفرینی-خلاقیت و نوآوری مشاهده:506 زمان:1395/09/14
مشکل در کشیدن پلان فونداسیون
شروع کننده:crywolf222 آخرین ارسال توسط:علی بهنیا پاسخ ها:1 پرسش و پاسخ در مورد AutoCad مشاهده:26 زمان:1395/09/14
پلان پی کنی
شروع کننده:crywolf222 آخرین ارسال توسط:crywolf222 پاسخ ها:0 پرسش و پاسخ در مورد Safe مشاهده:21 زمان:1395/09/14
بار انفجار در آباکوس
شروع کننده:mehdi069 آخرین ارسال توسط:داریانی پاسخ ها:1 سایر مشاهده:1165 زمان:1395/09/13
طراحی نوار ها در safe
شروع کننده:m.xatooni آخرین ارسال توسط:m.xatooni پاسخ ها:0 پرسش و پاسخ در مورد Safe مشاهده:35 زمان:1395/09/13
ثبت شرکت و کسب و کار
شروع کننده:aftab1122 آخرین ارسال توسط:aftab1122 پاسخ ها:0 متفرقه مشاهده:23 زمان:1395/09/13
از کجا بدانیم که در طراحی فولادی چه مقاطعی را باید تعریف کرد
شروع کننده:m_dey آخرین ارسال توسط:مهندس پوریا پاسخ ها:13 پرسش و پاسخ مشاهده:3609 زمان:1395/09/13
مشکل کپی کردن در اتوکد
شروع کننده:crywolf222 آخرین ارسال توسط:Cadkhoda پاسخ ها:3 پرسش و پاسخ در مورد AutoCad مشاهده:111 زمان:1395/09/13
تیرچه فلزی
شروع کننده:b.h آخرین ارسال توسط:elyas64 پاسخ ها:5 پرسش و پاسخ مشاهده:2857 زمان:1395/09/13
محاسبه فوندانسیون سازه فلزی
شروع کننده:ni.barekati آخرین ارسال توسط:ni.barekati پاسخ ها:0 پرسش و پاسخ مشاهده:29 زمان:1395/09/13

آموزش های غیر رایگان و ویژه سایت
/ ویژه*دانلود تمام نشریات عمرانی سازمان معاونت برنامه ریزی و نظارت*ویژه / / آموزش گام به گام طراحی پی های متعارف در سازه ها با استفاده از نرم افزار SAFE v12 / / آرشیو کامل سایت مای سیویل(شامل بیش از 2000 هزار مطلب و آموزش عمرانی)(دانلود یا پست) / / فروش ویژه مجموعه کامل و بی نظیر نرم افزارهای عمرانی شامل جدیدترین نرم افزارهای موجود در دنیا + بی نظیر ترین آموزش های نرم افزاری + آرشیو کل سایت(بیش از دو هزار فایل) / / آموزش طراحی سالن های صنعتی(سوله) با برنامه ی SAP&ETABS و طراحی پی در SAFE / / ویژه دانلود مجموعه 62 قسمتی آموزش نرم افزار sap2000 (فیلم فارسی) ویژه / / فیلم آموزش طراحی یک ساختمان فلزی از اول تا آخر در ایتبس و طراحی پی در سیف(Etabs&Safe) این مجموعه رو از دست ندید / دانلود 33 قسمت فیلم آموزش فارسی AutoCad 2012 3D اتوکد سه بعدی (650 دقیقه فیلم) / / دانلود 35 قسمت فیلم فارسی آموزش اتوکد دو بعدی 2012 توسط استاد آریانی (400دقیقه) / / دانلود 40 قسمت فیلم فارسی آموزش اتوکد 2012 سه بعدی توسط استاد آریانی (7ساعت) /

ارسال موضوع ارسال پاسخ

امتیاز موضوع:
  • 109 رأی - میانگین امیتازات: 3.28
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
کنترل واژگونی سازه
1391/04/29 , 03:27 ب.ظ
ارسال: #1
کنترل واژگونی سازه
سلام فرشاد جان

شرمنده زیاد سوال می پرسم....

فرشاد عزیز دقیق در etabs می فرمایید کجا را باید چک کنیم برای کنترل واژگونی سازه
اگر هم اعدادی را باید برهم تقسیم کنیم انها را هم می فرمایید.

با سپاس
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس شده توسط sina_celir
1391/04/30 , 11:01 ب.ظ
ارسال: #2
RE: کنترل واژگونی سازه
سلام

فرشاد جان منتظر یاری شما هستم....
1391/04/30 , 11:48 ب.ظ
ارسال: #3
سلام
این کنترل بر اساس ضابطه بند 6-7-3-5 مبحث ششم) باید انجام گیرد. ضریب اطمینان در برابر واژگونی سازه حداقل باید برابر 1.75 به دست آید. این ضریب نسبت لنگر مقاوم به لنگر واژگونی میباشد. این لنگرها باید نسبت به نقطه گوشه ای ساختمان در زیر پی محاسبه میشود و چون ساختمان دارای چهار گوشه میباشد یا باید نسبت به هر چهار نقطه این محاسبه را انجام داد و یا اینکه تشخیص داد که کدام نقطه بحرانیتر است و نسبت به همان نقطه محاسبه را انجام داد. در محاسبه لنگر مقاوم میتوان وزن پی و خاک روی آن را هم در نظر گرفت که با توجه به نامعلوم بودن این وزن قبل از طراحی پی یا باید برای آن بر اساس قضاوت مهندسی عددی را حدس زد و یا در جهت اطمینان از آن صرفنظر کرد. در اینجا فرض میکنیم در جهت اطمینان از این وزن صرفنظر میکنیم. ضمن اینکه باید ضخامت پی و بعد قسمت بیرون زده از پی در لبه ها نسبت به لبه ساختمان را حدس بزنیم. در اینجا میتوان از طول قسمت بیرون زده پی نسبت به لبه ساختمان در جهت اطمینان صرفنظر کنیم اما از ضخامت پی نمیشود صرفنظر کرد ؛ چون این ضخامت باعث اضافه شدن لنگر واژگونی میشود و صرفنظر از آن خلاف اطمینان است. پس این ضخامت باید بر اساس قضاوت مهندسی حدس زده شود. ( برای ساختمانهای تا حدود 6 طبقه میشود این ضخامت را در حدود یک متر فرض نمود). با توجه به موارد بیان شده در بالا این کنترل طبق مراحل زیر خواهد بود :
1- ابتدا باید وزن موثر سازه را جهت محاسبه لنگر مقاوم برداشت نماییم. وزن موثر سازه شامل تمام وزن مرده سازه و درصدی از وزن زنده سازه ( مطابق با جدول 6-7-1 مبحث ششم است. برای این منظور به قسمت Display/Show Tables... رفته و گزینه Building Output را تیک زده و Ok میکنیم و در صفحه جدید به جدول Center Mass Rigidity میرویم. در جدول فوق مقدار CumMassX یا CumMassY در طبقه اول نشان دهنده جرم موثر سازه است. با ضرب عدد فوق در شتاب جاذبه ( g ) وزن موثر سازه به دست می آید. شتاب جاذبه را باید بر حسب واحد برنامه در زمان مشاهده جرم موثر در نظر بگیریم. به طور مثال اگر در آن زمان واحد بر روی kgf,m تنظیم شده باشد عدد g برابر 9.81 و اگر بر روی kgf,cm تنظیم شده باشد برابر 981 خواهد بود.
2- از همان جدول مرحله قبل در طبقه اول مقادیر XCCM و YCCM را هم برداشت مینماییم. این دو مقدار مشخص کننده مختصات مرکز جرم سازه میباشند.
3- بعد سازه در هر یک از دو جهت X و Y را برداشت مینماییم. این مساله از نقشه معماری و یا از فایل ETABS قابل برداشت است.
4- با صرفنظر از قسمت بیرون زده پی از مرز ساختمان و همچنین وزن پی و خاک روی پی مقدار لنگر مقاوم سازه را برای هر یک از دو جهت اصلی X و Y به دست می آوریم. با فرض اینکه گوشه پایین و سمت چپ سازه در مدل ETABS منطبق بر مبدا باشد ، در هر یک از دو جهت بازوی لنگر مربوط به وزن موثر سازه با توجه به اینکه محل اثر نیروی وزن در مرکز جرم است به راحتی به دست خواهد آمد. وقتی که لنگر را حول محور X میخواهیم به دست آوریم باید از بعد سازه و مختصات مرگز جرم در جهت Y استفاده کنیم و برعکس وقتی که لنگر مقاوم در راستای محور Y محاسبه میشود باید از بعد سازه و مختصات مرکز جرم در راستای محور X کمک گرفته شود. توجه کنید که اگر مرکز جرم در وسط سازه قرار نگرفته باشد فاصله مرکز جرم سازه تا دو لبه چپ و راست و همچنین دو لبه بالا و پایین سازه مساوی نخواهد بود که در این حالت برای محاسبه هر یک از دو لنگر حول محورهای X و Y باید فاصله ای که کمتر است در جهت اطمینان انتخاب گردد.
5-حال باید لنگر واژگونی را محاسبه کرد. برای محاسبه لنگر واژگونی ابتدا باید در قسمت Display/Show Tables... قسمت Building Output را تیک زده و سپس در قسمت Select Cases/Combos حالات بار زلزله استاتیکی یا دینامیکی را تیک بزنیم و سپس به صفحه قبلی بازگشته و Ok نماییم تا پنجره جدیدی باز شود. دراین پنجره جدول Story Shears را انتخاب میکنیم و به پایین جدول میرویم و در قسمتی که مربوط به اولین طبقه است برای هر یک از حالات بار زلزله مقدار برش زلزله را در ردیف Bottom و ستون Vx یا Vy ( بر حسب اینکه بار زلزله در چه جهتی باشد ) و لنگر خمشی حول محور های Y یا X در زیر ستونهای My و Mx ( اولی برای زلزله جهت X و دومی برای زلزله جهت Y ) را برداشت میکنیم.
6- مقادیر My و Mx که در مرحله قبل برداشت شد نشان دهنده لنگر واژگونی نسبت به روی پی است. این لنگر باید به لنگر زیر پی تبدیل شود. برای این منظور ابتدا باید عددی برای ضخمات پی حدس بزنیم. سپس کافی است که مقدار My را با حاصل ضرب برش پایه زلزله جهت X ( که همان مرحله قبل استخراج کردیم ) در ضخامت پی جمع کنیم تا لنگر واژگونی حول محور Y نسبت به زیر پی به دست آید. همین کار را به صورت متناظر برای لنگر Mx انجام میدهیم و این مقدار را با حاصلضرب برش پایه جهت Y در ضخامت پی جمع میکنیم تا لنگر واژگونی حول محور X در زیر پی نیز به دست آید.
7- حالا دیگر لنگرهای واژگونی و مقاوم را محاسبه کرده ایم. در اینجا قاعدتاً دو لنگر واژگونی و دو لنگر مقاوم خواهیم داشت. از تقسیم لنگر مقاوم جهت X به لنگر واژگونی جهت X ضریب اطمینان برای این جهت به دست می آید. به طور متناظر همین کار را هم برای جهت Y انجام میدهیم و دست آخر ضرایب اطمینان را با عدد 1.75 مقایسه میکنیم.

موفق باشید

پرسش و پاسخ در زمینه طراحی سازه های فولادی و بتنی در کانال تلگرام زیر
https://telegram.me/costbook
مشاهده وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
 سپاس شده توسط keiivan ، فرشاد امن خانی ، شیوا ، reza1107 ، ali0098dj ، علی خیرالهی ، dfggffd
1391/04/31 , 01:17 ق.ظ
ارسال: #4
سلام

ممنون دوست خوبم از توضیحه کامل و جامع شما عالی بود.

فقط یک سوال زمانی که می خواهم جرم تجمعی را یعنی XCCM و YCCM را ضرب g کنیم باید ایتدا این جرم ها را همه رو جمع کنیم حال در هر راستا می خواهد باشد یعنی جمع کل طبقات برای جهت X و جمع کل تبقات برای جهت Y وسپس ضرب g کنیم درسته...

باز ممنون
1391/04/31 , 01:27 ق.ظ
ارسال: #5
این جرمها همانطور که خودتون گفتید تجمعی هستند و برنامه خودش تمام جرمهای طبقات بالاتر را جمع کرده و نیازی نیست که شما این جرمهارو جمع کنید.
فقط شما باید جرم طبقه اول را در نظر بگیرید ( در هر جهتی که مورد مطالعه شماست)

سپاس شده توسط keiivan ، ali0098dj
1391/05/01 , 01:01 ق.ظ
ارسال: #6
سلام

دوست خوبم ممنون از لطف و محبت شما امکانش هست از گزینه 4 به بعد را با عکس توضیح بدهید خیلی به این کنترل خروجی نیاز دارم مثل فرشاد جان که همش برای تفهیم بیشتر با عکس توضیح می دهند. کمی گیج شدم ....

منتظر یاری شما هستم تا امشب

با سپاس
1391/05/01 , 11:44 ق.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: 1391/05/01 12:07 ب.ظ، توسط admin.)
ارسال: #7
در مورد بند 4:
ابتدا برای محاسبه لنگر مقاوم نیاز به وزن موثر کل سازه + مرکز جرم تجمعی سازه + طول و عرض ساختمان (وزن به مرکز جرم وارد میشود) که نحوه بدست آوردن این پارامترها را در بالا شرح دادم.برای محاسبه لنگر مقاوم جهت X باید مرکز جرم و بعد جهت Y را در نظر بگیرید و بالعکس.مطابق شکل زیر وزن موثر و مرکز جرم بدست می اید و بعد ساختمان نیز بر اساس پلان معماری بدست می آید.
که به عنوان مثال اگر بعد ساختمان در جهت Y برابر20.83 متر باشد داریم:

W=108688.6914*9.81=1066236 kg
MRx=1066236*(20.83-10.126)=11413 to.m

[تصویر:  vazh%202.JPG]
در مورد بند 5 و 6:
برای محاسبه لنگر واژگونی مراحل بدست آوردن لنگر واژگونی در تراز پایه ( که این تراز پایه روی فنداسیون می باشد و ما باید ضخامت پی را نیز به صورت دستی به لنگر واژگونی اضافه کنیم ) را در بالا شرح دادم.

ابتدا یک ضخامت یرای پی باید حدس بزنیم که حدود1 متر ضخامت معقولی است.
به عنوان مثال برای محاسبه لنر در جهت X باید Mx و برش پایه Vy را در نظر بگیریم که با ضرب این برش پایه در ضخامت و جمع کردن آن با لنگر واژگونی کلگر وازگونی کل در تراز کف پی بدست می آید.به عنوان مثال مطابق شکل زیر کنگر واژگونی در جهت X را بدست میارم:
اگر ضخامت پی را 1 متر در نظر بگیرم
Vy= 147318.36
Mx=1251356.292

Mvazg=1251356.292 + 147318.36*1 = 1398.674.652 kg .m

[تصویر:  vazh%204.JPG]
خب حالا دیگه با تقسیم لنگر مقاوم به لنگر واژگونی ضریب اطمینانی بدست می آورید که باید بزرگتر و مساوی 1.75 باشد
در اکثر اوقات این ضریب خیلی بیشتر از 1.75 بدست می اید.

موفق باشید

سپاس شده توسط keiivan ، farzad4m
1391/05/02 , 02:01 ق.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: 1391/05/02 02:07 ق.ظ، توسط keiivan.)
ارسال: #8
سلام

ممنون رضا جان دمت گرم خیلی شفاف توضیح دادی داداش گلم.

بنده تمامی مراحل را انجام دادم در هر دوجهت بدست اوردم در پروژه خودم که با دیوار برشی طراحی کرده بودم و هر دو جهت کمتر از 1.75 شد الان باید چی کار کنم.

رضا جان البته در طیقات بالاتر VX و یا VY بیشتری نسبت به طبقه اول دارم و من فقط طبقه اول را گرفتم ایا اشتباه کردم یا اینکه همیشه باید ماکزیمم را بگیرم در ضمن VY بنده هم همش صفر در امده کمی توضیح می دهید

مرسی
1391/05/02 , 11:17 ق.ظ (آخرین ویرایش در این ارسال: 1391/05/02 11:48 ق.ظ، توسط admin.)
ارسال: #9
(1391/05/02 02:01 ق.ظ)keiivan نوشته شده توسط:  سلام

بنده تمامی مراحل را انجام دادم در هر دوجهت بدست اوردم در پروژه خودم که با دیوار برشی طراحی کرده بودم و هر دو جهت کمتر از 1.75 شد الان باید چی کار کنم.

رضا جان البته در طیقات بالاتر VX و یا VY بیشتری نسبت به طبقه اول دارم و من فقط طبقه اول را گرفتم ایا اشتباه کردم یا اینکه همیشه باید ماکزیمم را بگیرم در ضمن VY بنده هم همش صفر در امده کمی توضیح می دهید

مرسی
معمولا در اکثر اوقات این ضریب خیلی خیلی بیشتر از 1.75 میشه.یکبار دیگه کنترل کنید احتمالا تو واحدها یه جاهایی اشتباه کردید.اگه درست بود که یه راه حل این است که بارهای مرده سقفها را بیشتر در نظر بگیرید
VX و VY برش پایه می باشد و همان طور که از اسمش پیداست باید برش نسبت به طبقه همکف را در نظر بگیرید .چون اگه توجه کنید این برش را در ضخامت پی ضرب کردیم.پس نباید برش طبقات بالاتر را در نظر بگیرید.
در تراز پایه برای Vx باید حالات بار زلزله در جهت X را در نظر بگیرید و در جهت Y برش پایه صفر می باشد .برای جهت متعامد هم همین امر صادق است.احتمالا شما برای برداشت Vy از بارهای زلزله در جهت X استفاده کرده اید که نتیجه برش پایه صفر می شود شما باید بارهای زلزله در جهت Y را در نظر بگیرید.
تو شکل بالا اگه دقت کنید تو تراز PARKING یه سری از VX تحت بار زلزله جهت Y صفر شده و بالعکس

سپاس شده توسط keiivan ، ali0098dj
1391/05/02 , 03:28 ب.ظ
ارسال: #10
(1391/05/02 11:17 ق.ظ)reza0831 نوشته شده توسط:  
(1391/05/02 02:01 ق.ظ)keiivan نوشته شده توسط:  سلام

مرسی
معمولا در اکثر اوقات این ضریب خیلی خیلی بیشتر از 1.75 میشه.یکبار دیگه کنترل کنید احتمالا تو واحدها یه جاهایی اشتباه کردید.اگه درست بود که یه راه حل این است که بارهای مرده سقفها را بیشتر در نظر بگیرید
VX و VY برش پایه می باشد و همان طور که از اسمش پیداست باید برش نسبت به طبقه همکف را در نظر بگیرید .چون اگه توجه کنید این برش را در ضخامت پی ضرب کردیم.پس نباید برش طبقات بالاتر را در نظر بگیرید.
در تراز پایه برای Vx باید حالات بار زلزله در جهت X را در نظر بگیرید و در جهت Y برش پایه صفر می باشد .برای جهت متعامد هم همین امر صادق است.احتمالا شما برای برداشت Vy از بارهای زلزله در جهت X استفاده کرده اید که نتیجه برش پایه صفر می شود شما باید بارهای زلزله در جهت Y را در نظر بگیرید.
تو شکل بالا اگه دقت کنید تو تراز PARKING یه سری از VX تحت بار زلزله جهت Y صفر شده و بالعکس

سلام

رضا جان خیلی برام زحمت کشیدی ایشلاء جبران کنیم.

فقط یک خواهش دارم خل می شوم هرچی چک می کنم جور در نمی یاد خودتون یک نگاه می کنید فایل را پیوست می کنم.

مرسی رضا جان

فایل‌(های) پیوست شده بندانگشتی (ها)

سپاس شده توسط hgh_nettaj ، Arash.Alipour
ارسال موضوع ارسال پاسخ

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  نحوه کنترل تغییر مکان جانبی نسبی طبقات masud.mollayi 15 6,574 1395/07/25 12:41 ب.ظ
آخرین ارسال: vahid_di
  زمان تناوب سازه afshin_ipe 3 156 1395/07/07 11:39 ب.ظ
آخرین ارسال: afshin_ipe
  کمک در مورد پروژه سازه بتن ارمه peyman_m1992 267 41,058 1395/06/05 10:07 ق.ظ
آخرین ارسال: fry
  پیغام خطای چک کردن مدل سازه hamed_r_b 3 175 1395/05/18 02:36 ب.ظ
آخرین ارسال: Civil5
  طراحی دستک در سازه فولادی علی مجیدی 0 265 1395/04/30 06:01 ب.ظ
آخرین ارسال: علی مجیدی
  کنترل دریفت سازه فولادی mohsen6176 4 275 1395/04/28 04:45 ب.ظ
آخرین ارسال: کیوان بابایی
  سازه 90 و اشکالات One 2 274 1395/04/17 11:59 ب.ظ
آخرین ارسال: الهه کریمی73
  اموزش طراحی سازه یوبوت mehdi shayansharif1367 0 360 1395/03/26 11:36 ق.ظ
آخرین ارسال: mehdi shayansharif1367
  مشکل در مدل سازی سازه بتنی shaya72 6 290 1395/03/02 03:27 ب.ظ
آخرین ارسال: shaya72
  ابهام در خصوص روش بکار رفته در کتاب طراحی سازه های بتنی مهندس سلطان آبادی HOMAN1974 3 354 1395/02/10 06:38 ب.ظ
آخرین ارسال: HOMAN1974

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 2 مهمان