امتیاز موضوع:
  • 18 رأی - میانگین امتیازات: 2.06
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
یک سوال پایه ای و عمیق در مورد دیوار برشی و اتصالات etabs
سلام دوستان بد جایی گیر کردم
توی etabs در جهتی که دیوار برشی داریم توو قاب ها چطور اتصالات رو تعریف کنیم؟؟چون اگه گره ها رو no realease بزنیم که سیستم دوگانه میشه
پاسخ
سلام
درصورتی که اتصالات صلب باشن سیستم دوگانه میشه و هیچ اشکالی نداره
در غیر اینصورت سیستم دیوار برشی فقط داریم
برای سازه های بتنی قاب سیستم دوگانه مناسب تره
پاسخ
ممنون اما منظور من اینه که پروژم دیوار برشیه چجوری تعریف کنم اتصالات قاب رو توو این جهت
اتصالات رو که مفصلی کردم موقه آنالیز ارور داد
راستی برای مفصلی کردن فقط باید تیر رو انتخاب کنیم یا تیر و ستون رو با هم؟
پاسخ
(1392/9/17 ، 09:28 عصر)amirkazemi نوشته است: ممنون اما منظور من اینه که پروژم دیوار برشیه چجوری تعریف کنم اتصالات قاب رو توو این جهت

سلام

برای مفصلی کردن اتصال تیر به ستون معمولا تیر را انتخاب سپس از منوی Assign -Frame /Line Rrleases / Partinal Fixity که پیچش و لنگر حول دو محور 2 و 3 را با تیک دار کردن ازاد می کنیم .

اگر سیستم سازه ای شما قاب ساده همراه با دیوار برشی در هر دو جهت هستید بله باید کاملا اتصالات تیرها مفصلی باشد . یعنی یکجور سیستم مرکب از قاب مفصلی و دیوار برشی که قاب بارهای ثقلی را تحمیل می کند و دیوار برشی در برابر بارهای جانبی مقاومت می کند .
در غیر این یعنی گیردار کردن اتصالات سیستم سازه شما از نوع دوگانه خواهد بود . که معمولا اجرایی تر و به نوعی مقاومت بالاتر

موفق باشید
پاسخ
(1392/9/17 ، 10:41 عصر)کیوان بابایی نوشته است:
(1392/9/17 ، 09:28 عصر)amirkazemi نوشته است: ممنون اما منظور من اینه که پروژم دیوار برشیه چجوری تعریف کنم اتصالات قاب رو توو این جهت

سلام

برای مفصلی کردن اتصال تیر به ستون معمولا تیر را انتخاب سپس از منوی Assign -Frame /Line Rrleases / Partinal Fixity که پیچش و لنگر حول دو محور 2 و 3 را با تیک دار کردن ازاد می کنیم .

اگر سیستم سازه ای شما قاب ساده همراه با دیوار برشی در هر دو جهت هستید بله باید کاملا اتصالات تیرها مفصلی باشد . یعنی یکجور سیستم مرکب از قاب مفصلی و دیوار برشی که قاب بارهای ثقلی را تحمیل می کند و دیوار برشی در برابر بارهای جانبی مقاومت می کند .
در غیر این یعنی گیردار کردن اتصالات سیستم سازه شما از نوع دوگانه خواهد بود . که معمولا اجرایی تر و به نوعی مقاومت بالاتر

موفق باشید

واقعا ممنون جواب سوالم رو گرفتم من دارم پروژه انجام میدم ممکنه بازم برام سوال پیش بیاد ازتون خواهش می کنم وقتی اومدید توو فوروم یه سری هم به این تاپیک بزنید بازم ممنون
پاسخ
یه سوال دیگه:چطور میشه دیوار برشی رو به صورت ویژه متوسط یا معمولی تعریف کرد؟
پاسخ
سلام
برای اعمال این این نوع سیستم علاوه بر انتخاب ضریب رفتار مناسب از آیین نامه 2800 باید تمامی ضوابط لرزه ای مربوط
که در مبحث نهم ذکر شده اعمال گردد
محدودیت ابعاد، میلگرد طولی و خاموت های ویژه از جمله ای موارد هستن
پاسخ
سلام
همانطور که همکارمون مهندس فلاح منش توضیح دادند نیاز داریم تا از 2800 یا مبحث ششم نوع شکل پذیری دیوار را در محاسبات دستی لحاظ و برای برنامه تعریف کنیم اگر این آیین نامه را دقت کنید در کنار سیستم مفاومت جانبی مشخص شده است که مثلا دیوار برشی بتن آرمه ویژه ---» R =7

برای شکل پذیری ویژه باید طراحی لرزه ای ( از منوی مربوطه گزینه Design is Seismic ) فعال می شود .
گفتنی است که در حد شکل پذیری نرمال ( متوسط ) طراحی لرزه ای خاموش ( no ) انتخاب می شود .

پاسخ
سلام
با تشکر از مهندس بابایی عزیز
برای طراحی ویژه طبق آیین نامه ایران هیچ کار اضافه تری در نرم افزار نیاز نیست جز ضوابط حداقل و حداکثر ...
آیین نامه های دیگه ضوابط لرزه ای کاملا متفاوتی دارن
پاسخ
معمولا با انتخاب طرح لرزه ای در ایتبس و طرح دیوار برشی ویژه برنامه طرح آرماتور برشی ضوابط لرزه ای را در نظر می گیرد حال بر حسب همان آیین نامه معتبر می باشد .
در غیر این بله صحیح است در طرح می توان بعد از طرح مقاومتی سازه جهت ارضاء شرایط شکل پذیری دیوار طبق صوابط فصل 20 از مبحث نهم رعایت و یا کنترل کرد.
که معمولا همان شکل پذیری متوسط انتخاب می شود .
پاسخ

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  سختی یک قاب در ETABS afshin_ipe 2 40 1396/5/27 ، 03:54 عصر
آخرین ارسال: علی خیرالهی
Question مشکل در Run و پس از Run در ETABS enerzhi 50 12,607 1396/5/13 ، 11:03 عصر
آخرین ارسال: hoticeinfrige
  زمین شیبدار ؛ دیوار حایل crywolf222 1 95 1396/3/28 ، 06:38 عصر
آخرین ارسال: crywolf222
  نحوه وارد کردن ترکیب بارها به ETABS ابراهیم یزدانی 4 5,311 1396/3/21 ، 09:59 عصر
آخرین ارسال: mortazalayegh
Thumbs Down مشکل باز کردن فایل etabs najafi_vahid 18 8,701 1396/3/11 ، 04:12 عصر
آخرین ارسال: civil92
  سوال درباره اجزا محدود etabs shantash 1 290 1396/2/8 ، 01:29 صبح
آخرین ارسال: shantash
  مشکل در تحلیل در etabs 2015 arvin66 5 2,348 1396/2/2 ، 05:10 عصر
آخرین ارسال: sajad222
  مشکل تیری که قسمتی از آن با دیوار برشی همپوشانی دارد hajix8867 0 160 1396/1/15 ، 07:10 عصر
آخرین ارسال: hajix8867
  کمک در مورد پروژه سازه بتن ارمه peyman_m1992 268 47,260 1395/12/9 ، 02:14 عصر
آخرین ارسال: pari32184
  آرماتورگذاری دیوار برشی hajix8867 2 299 1395/11/27 ، 09:03 عصر
آخرین ارسال: hajix8867

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان