امتیاز موضوع:
  • 17 رأی - میانگین امتیازات: 2.76
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Etabs 2015] آموزش و آشنایی با ورژن جدید نرم افزار ایتبس ETABS 2013,2015 (فرشاد امن خانی)
سلام به دوستان

جای خالی آموزش ورژن جدید نرم افزار ایتبس توی سایت احساس میشه و شاید بشه گفت سایت کمی از بروز بودن در اومده
سعی کردم تا اونجایی که در توانم باشه یه توضیحی در مورد قسمت های مختلف برنامه بدم تا یه آشنایی با این نرم افزار داشته باشیم

البته اساس کار نرم افزار دقیقا مشابه ورژن های قبلی مثل 9.7.4 و... هست فقط محیط کاربری با تعدادی دستور که باعث میشن ما راحت تر بتونیم سازه رو مدلسازی و طراحی کنیم به برنامه اضافه شدند

سطح آموزش مبتدی تا متوسط

(در ابتدای اموزش بگم متاسفانه کرک نرم افزار های 2013 و 2015 با مشکلات زیادی روبرو هستند و اغلب برنامه ها هنگ میکنند و دردسر های خودشون رو دارند البته من یه نسخه بدون ایراد دارم که تاحالا به مشکلی نخوردم که سعی میکنم بزودی در اختیارتون بزارم)

آشنایی با انتخاب واحد در نرم افزار ایتبس ورژن جدید 2013 و 2015

وقتی برنامه رو باز میکنید محیط برنامه به این شکله

[تصویر:  pgaain8pa3cju7nty.jpg]

مثل ورژن های قبلی نوار ابزار در قسمت بالا و سمت چپ برنامه قرار دارند

[تصویر:  lpyfi6xzmp2m79882uak.jpg]

اولین و تنها آیتمی که در این حالت میتونیم استفاده کنیم آیتم FILE هست

در این منوی دو دستور NEW MODEL (ایجاد پروژه جدید) یا OPEN (باز کردن پروژه ای که از قبل ذخیره شده است ) وجود داره که میتونید یکی رو به اختیار انتخاب کنید

[تصویر:  v90slqmzqydxbhnrm49g.jpg]

وقتی ما گزینه NEW MODEL (ایجاد پروژه جدید) رو میزنیم پنجره ی معرفی واحد ها و همچنین آیین نامه های مورد استفاده برای طراحی سازه فلزی و بتنی باز میشه

[تصویر:  j8h37bq5hblew2laf6q.jpg]

کاری که ما باید بکنیم این هست که واحد ها رو متناسب با اون چیزی که راحت هستیم انتخاب و اصلاح کنیم تا سرعت مدلسازی و طراحی مون رو بالا ببریم

مثلا من خودم همیشه واحد متریک (طول بر حسب متر و وزن بر حسب کیلو گرم ) رو انتخاب میکنم چون با این واحد ها راحت ترم شما هم میتونید واحد های خودتون رو داشته باشید

[تصویر:  ox7yqj4ctujhtrkm3.jpg]

3 گزینه هست که مجبور هستیم یکی رو انتخاب کنیم که توضیحات رو توی شکل دادم

اگر میخواید تنظیمات پیش فرض برنامه باشه گزینه اول
اگر قبلا یه پروژه دارید و میخواید تمام واحد ها دقیقا مثل همون پروژه باشه گزینه ی دوم رو انتخاب کنید
و در صورتی که میخواید واحد خودتون رو به برنامه معرفی کنید گزینه سوم

(البته شما همیشه میتونید توی برنامه واحد رو تغییر بدید پس زیاد نگران نباشید

حالا چون من همیشه عادت دارم واحد برنامه رو خودم تنظیم کنم گزینه ی سوم رو انتخاب میکنم (بعد از انتخاب گزینه ی سوم میبینید گزینه ها و آیتم های زیرش فعال میشه)

[تصویر:  vxaucsuoriqghfho93j9.jpg]

یه توضیح مختصر میدم و فکر نمیکنم جای سوالی باشه

[تصویر:  0b9ykrsesdwbtuflhdm.jpg]

گزینه ی اول واحد برنامه هست یعنی شما میخواید طول برحسب چه واحدی باشه چون واحد کشور ما متریک هست گزینه ی METRIC SI رو انتخاب میکنیم تا طول بر حسب متر،سانتی متر،میلی متر باشه

گزینه ی دوم از ما میپرسه مقاطع فولادی بر اساس چه استانداردی تولید شده اند خوب همون طوری که میدونید استاندارد آهن آلات و آی پی هایی که در ایران تولید میشه مثل IPE200و IPE300 و... بر اساس استاندارد اروپا هست پس ما هم استاندارد اروپا رو انتخاب میکنیم یعنی EURO (گزینه ی خیلی خوبی هست که توی ورژن جدید اومده و کار رو راحت تر میکنه)

گزینه ی سوم و چهارم میپرسه آیین نامه ی مورد نظر جهت طراحی سازه فلزی و بتنی چی هست ( این گزینه تخصصی هست و بر میگرده به طراح سازه و شما فعلا میتونید همون پیش فرض رو انتخاب کنید و توی مرحله ی طراحی آیین نامه ی مورد نطرتون رو انتخاب کنید پس نگران نباشید)

توی برنامه هم هر وقت دوست داشته باشید میتونید واحد رو تغییر بدید
برای این کار گزینه UNITS پایین سمت راست برنامه وجود داره

[تصویر:  3jgw1sz1xqkg6gswqn.jpg]

با کلیک روی گزینه ی UNITS گزینه ی های مورد نظر ظاهر میشه که میتونید واحد مورد نظر رو انتخاب کنید

[تصویر:  1fxlo1aepa4e0mei.jpg]
فروش مجموعه نرم افزار های مهندسی عمران+ فیلمهای آموزش عمرانی + آرشیو کل سایت https://goo.gl/80OzPv
آموزش طراحی سالن های صنعتی(سوله) با برنامه ی SAP&ETABS و طراحی پی در (Safe) https://goo.gl/20kasW
فیلم آموزش طراحی یک ساختمان فلزی از اول تا آخر در ایتبس و طراحی پی در سیف(Etabs&Safe) https://goo.gl/TlWlvw
دانلود 35 قسمت فیلم فارسی آموزش اتوکد دو بعدی 2012 توسط استاد آریانی (400دقیقه) https://goo.gl/NRuR94
دانلود 40 قسمت فیلم فارسی آموزش اتوکد 2012 سه بعدی توسط استاد آریانی (7ساعت) https://goo.gl/GsLsyv
پاسخ

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
Wink آموزش طراحی سازه فولادی به روش lrfd براساس ویرایش 92 مبحث 10 با ایتبس 9 m.m1313 5 5,489 1398/11/27 ، 02:34 صبح
آخرین ارسال: keihan
  قبل از دیدن هر آموزش ایتبس این مطلب را بخوانید peha 0 1,226 1398/2/27 ، 03:26 عصر
آخرین ارسال: peha
  آموزش گام به گام و تصویری انجام پروژه بتن بر اساس مباحث جدید 6 و 9 و 2800 admin 172 82,066 1398/2/11 ، 07:49 عصر
آخرین ارسال: رامین ارشدی
  دانلود جزوه آموزش ایتبس Etabs 2015 ( مهندس مهدی جوهری) فرشاد امن خانی 0 1,027 1397/10/25 ، 04:27 عصر
آخرین ارسال: فرشاد امن خانی
  دانلود آموزش نرم افزار ایتبس به صورت پروژه ای ( مهندس حسن بهادری عظیم آبادی) فرشاد امن خانی 0 527 1397/10/25 ، 04:22 عصر
  راهنمای طراحی سازه 10 طبقه با ETABS به زبان انگلیسی فرشاد امن خانی 2 4,077 1397/4/18 ، 12:18 صبح
  دانلود جزوه 329 صفحه ای آموزش طراحی سازه با نرمافزار ایتبس 2015 (مهندس علیرضا خویه) فرشاد امن خانی 0 899 1397/4/14 ، 03:20 صبح
  دانلود آموزش تصویری برنامه ی تحلیلی Etabs (تدوین:فروزنده، غلامی)(دکتر مهدی شریفی) فرشاد امن خانی 0 882 1397/2/10 ، 04:11 عصر
  جزوه روند تحلیل استاتیکی غیرخطی و تاریخچه زمانی غیر خطی در ETABS آرش نقیبی 0 1,050 1396/10/9 ، 01:48 صبح
آخرین ارسال: آرش نقیبی
  نحوه مدل کردن جداساز پایه در ETABS آرش نقیبی 0 563 1396/10/9 ، 01:38 صبح
آخرین ارسال: آرش نقیبی

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان