مای سیویل

نسخه‌ی کامل: سازمان نقشه برداری كشور،میزبان دومین نشست كمیته جهانی سازمان ملل متحد
شما در حال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب بندی مناسب.
سازمان نقشه برداری کشور، میزبان دومین نشست کمیته جهانی سازمان ملل متحد در زمینه مدیریت اطلاعات مکانی برای منطقه آسیا و اقیانوسیه ( UNGGIM-AP ) در ایران و با حضور 56 کشور منطقه آسیا و اقیانوسیه خواهد داشت.

آبان ماه 91 در هجدهمین نشست سالانه کمیته دائمی زیرساختار GIS برای آسیا و اقیانوسیه (PCGIAP) (اولین نشست UNGGIM-AP ) در کشور تایلند، مصوب شد تا سال 92 این اجلاس در ایران و توسط سازمان نقشه برداری کشور برگزار گردد.

اجلاس منطقه ای سازمان ملل متحد در امر نقشه برداری و کارتوگرافی (UNRCC) از سال 1955 با تصویب مجمع عمومی سازمان ملل آغاز به کار کرد. این اجلاس هر سه سال یکبار در منطقه آسیا و اقیانوسیه برگزار می شود تا پیگیر فعالیتهای انجام شده و اجرای مصوبات قبلی باشد.

كميتة دائمي زير ساختار GIS براي آسيا و اقيانوسيه PCGIAP نیز يکي از سازمانهاي منطقه اي وابسته به سازمان ملل متحد مي باشد که پيرو قطعنامة مصوب سيزدهمين كنفرانس كارتوگرافي منطقه اي ملل متحد براي آسيا و اقيانوسيه (UNRCC-AP) در سال 1994 تاسيس گرديد تا بر طبق بند 5 اساسنامه این کمیته کشورهای منطقه با توسعه شبکه ژئودتيک، پايگاه داده توپوگرافي و پايگاه داده کاداستر واستفاده بيشينه از اطلاعات مکانی و توانائیها و امکانات سامانه های اطلاعات مکانی (GIS) بتوانند در راستای مصرف بهینه منابع و افزایش بهره وری در زمينه هاي اقتصادي، اجتماعي و محيط زیست خود برنامه ریزی نمایند.

سازمان نقشه برداری کشور بنا بر وظایف محوله طی سه سال گذشته به عنوان نماینده جمهوری اسلامی ایران، علاوه بر اینکه عضو اصلی هئیت رییسه PCGIAP بوده، ریاست گروه کاری شماره 2 این کمیته تحت عنوان Data sharing and integration for Disaster Management را نیز بر عهده دارد، همچنین نایب رئیس گروه کاری شماره1 با عنوان Geodetic Reference Framework For Sustainable Development نیز می باشد.

هر سال نشست کمیته PCGIAP در یکی از کشورهای عضو برگزار شده و هر سه سال یکبار، نشست PCGIAP همزمان با نشست سازمان ملل متحد (UNRCC-AP) می باشد. نشست های همزمان کمیته با نشست سازمان ملل متحد برای کشورها از جمله برای جمهوری اسلامی ایران بسیار حائز اهمیت است و حضور مؤثر و قوی نمایندگان جمهوری اسلامی ایران از این جهت بسیار ضروری است و اهمیت بالایی در ارتقاء جایگاه کشورمان در سطح سازمان ملل و در منطقه داشته است.

لازم به ذکر است آقای محمود ایلخان، رئیس سازمان نقشه برداری کشور به نمایندگی از جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از اعضای هیئت رئیسه UNGGIM-AP برای سالهای 2012-2015 می باشد.

در ادامه خاطر نشان می شود با توجه به عملکرد و تلاش نمایندگان سازمان نقشه برداری کشور و مذاکراتی که از قبل در سازمان ملل متحد انجام شده بود، مصوب شد تا جمهوری اسلامی ایران به عنوان میزبان دومین نشست کمیته جهانی سازمان ملل متحد در زمینه مدیریت اطلاعات مکانی برای منطقه آسیا و اقیانوسیه یا UNGGIM-AP ، برای سال 2013، باشد.

درپایان گفتنی است، این نشست از 28 لغایت 30 اکتبر 2013 (6-8آبان 1392)در تهران وبه میزبانی سازمان نقشه برداری کشور نماینده جمهوری اسلامی ایران برگزار می شود.