مای سیویل

نسخه‌ی کامل: خط دید در GIS و کاربردهای آن
شما در حال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب بندی مناسب.
[تصویر:  spnukc7mubp7b8kqp2s.jpg]

خط دید در GIS عبارتی است که برای توضیح دید عاری از موانع از یک نقطه به نقطه دیگر قرار گرفته بر روی زمین به کار می رود. آنالیز دید شامل تجزیه و تحلیل قسمت هایی از یک خط بوده که از یک نقطه خاص قابل دید بوده و در کنار قسمت هایی از خط که قابل دید نمی باشند ارائه می گردد. در حقیقت، خط دید برای دستیابی به نقاط قابل دید در یک منطقه با تغییرات ارتفاعی چشمگیر به کار برده می شود.

کاربردهای خط دید در GIS

خط دید یک ابزار تجزیه و تحلیل قوی برای بسیاری از کاربردهای به شمار می رود. برای مثال، یک طراح ممکن است از خط دید برای تعیین بهترین مکان قرارگیری یک ساختمان بر روی دامنه یک تپه با بیشترین دید به یک دریاچه خاص استفاده نماید. صنایع ارتباطات از راه دور از آنالیز دید به منظور تعیین بهترین موقعیت برای برج های آنتن تلفن های همراه استفاده می نماید؛ عدم حضور موانع مسدود کننده دید این برج ها به یکدیگر یکی از شرایط لازم برای دستیابی به کارایی مناسب در ارسال اطلاعات است. در مقاصد نظامی نیز از خط دید برای تعیین مکان استقرار نیروها استفاده می شود. علاوه بر این، در تحقیقات برای پیدا کردن مجرمین، از خط دید برای جستجوی شاهدین احتمالی استفاده می شود.

ساخت خط دید در نرم افزار ArcGIS

دستیابی به یک خط دید توسط نرم افزار ArcGIS مستلزم وجود افزونۀ آنالیز سه بعدی است. در وبسایت ESRI نیز صفحه ای راهنما برای طراحی خط دید وجود دارد. نحوۀ کار بدین گونه است که با انتخاب ابزار تولید کننده خط دید در آنالیزگر سه بعدی، کاربر بایستی یک مدل ارتفاعی رقومی (DEM) معرفی نماید که برای آنالیز ارتفاعی به کار برده می شود. در گام بعدی بایستی مقادیر آفست ارتفاعی را برای هر دو محل مشاهده گر و محل هدف وارد نمود. برای مثال اگر آنالیز دید برای یک انسان به عنوان مشاهده گر انجام می شود بایستی ارتفاع متوسط قد یک انسان به عنوان این آفست به نرم افزار معرفی گردد. در گام بعدی نیز با استفاده از موس محل مشاهده گر و هدف را مشخص نموده و بدین ترتیب نرم افزار نتایج گرافیکی از آنالیز دید ارائه می کند. شکل زیر نمونه ای از این نتایج را نشان می دهد که در آن نقاط سبز رنگ نقاط قابل دید نقاط قرمز رنگ غیر قابل دید هستند.

[تصویر:  8afcf3jhcq5h2lr7ejew.jpg]

منطقه دید در GIS

آنالیز منطقه دید در GIS یک چند ضلعی است که قسمت های قابل دید یک منطقه از نقطه ای خاص را در مقابل نقطه غیر قابل دید ارائه می نماید. می توان منطقه دید را از آنالیز چندین خط دید با یک تفکیک مکانی مشخص حاصل نمود. تصویر زیر نمونه ای از نتایج آنالیز دید منطقه ای را ارائه می نماید.

[تصویر:  bp5szwcwfghqzppq6skq.jpg]

منبع
چطوری میشه فایل دانلود کرد