مای سیویل
پرسش و پاسخ (اتصال جوشی یا پیچ و مهره ای) - نسخه‌ی قابل چاپ

+- مای سیویل (http://www.mycivil.ir/forum)
+-- انجمن: طراحی راه و سازه ها (http://www.mycivil.ir/forum/forum-95.html)
+--- انجمن: طراحی سازه های فلزی (http://www.mycivil.ir/forum/forum-96.html)
+---- انجمن: پرسش و پاسخ (http://www.mycivil.ir/forum/forum-99.html)
+---- موضوع: پرسش و پاسخ (اتصال جوشی یا پیچ و مهره ای) (/thread-4448.html)

صفحه‌ها: 1 2


پرسش و پاسخ (اتصال جوشی یا پیچ و مهره ای) - حمید فلاح منش - 1392/3/23

سلام به همه ی مهندسان عزیز

قصد دارم سوالات و نظر خواهی هایی مطرح کنم و از تمام کسانی که توانایی شرکت در بحث
و پاسخ یه سوالات دارن میخوام که نظراتشونو بیان کنند

سوال : تفاوت ها ی سازه هایی با اتصالات جوشی با اتصالات پیچ و مهره ای
از لحاظ اقتصادی و اجرایی و ....


RE: پرسش از من پاسخ از شما(اتصال جوشی یا پیچ و مهره ای) - malaki_mall - 1392/3/23

سلام

خب چیزی که واضحه سازه های پیچ و مهره ای به دلیل اینکه اغلب جوشهای لازم در کارخانه تحت شرایط مناسب و کنترل کیفیت مناسب انجام میشه و عملاٌ پای کار جوشکاری انجام نمیشه از لحاظ اجرا و کیفیت چربش داره.
RE: پرسش از من پاسخ از شما(اتصال جوشی یا پیچ و مهره ای) - mohsen_1363 - 1392/3/23


از اون جایی که اتصالات توسط پیچ های چند میلی انجام میشه و اکثر کارهای اجرایی دقیق نیست
از این اتصالات کمتر استفاده میشه
کافیه یه طول چند سانت کم زیاد شه یا یه سوراخ این ور اون ور شه.
در کل دقت بالای در اجرا میخاد.
اما
از اونجایی که فلز تحت حرارت گرم سرد نمیشه ، اتصالات مقاوم تری داریم.RE: پرسش از من پاسخ از شما(اتصال جوشی یا پیچ و مهره ای) - miladezati - 1392/3/23

باسلام
چندین مورد اجرایی که در نقاط مختلف تهران دیده ام تماما موارد تجاری(ساختمانهای اسکلت فلزی بلند بابارگذاری ویژه) بوده که به مقاظع با ابعاد بزرگ وخیلی بزرگ نیاز بوده (از کاتوهای ویژه برای برافراشتن این مقاطع استفاده می شود)وراهکارایجاد این ابعاد با N*IPEمقدور بوده وعمق جوشهای بالا واجرای جوشکاری پرمخاطره در طبقات بالا وغیره منجر به استفاده از روش اتصالات پیجدار شده.به نظر می رسد این نوع اتصالات ،اتصالات گیردار ویژه اند .
همانطورکه دوستان اشاره کرده انداجرای کار دقت بالایی می طلبد حتی برای بستن پیجها از ترک متر استفاده می شود ولی به سختی جوشکاری نیست.هزینه های تمام شده نیز بیش از سازه
با پایه جوشکاری است( این موضوع را در جواب سئوال من مسئول کارکاه ذکر کردند.)


RE: پرسش و پاسخ (اتصال جوشی یا پیچ و مهره ای) - Taha_212 - 1392/3/23

تا جایی که من میدونم اتصالات جوشی از نظر مقاومت خیلی بهتر از پیچ و پرج هستند به شرطی که جوشکاری دقیق و صحیح باشد،که متاسفانه در حال حاظر کمتر شاهد جوشکاری های مناسب هستیم.
بیشترین مزیت جوش به پیچ هم اینه که در جوشکاری از سطح مقطع عضو اتصال کاسته نمیشه.تنش های پسماند ناشی از جوشکاری هم در مقابل کاهش سطح مقطع اتصال پیچی و ترکهای مویی ناشی از سوراخ کردن اعضا اهمیت کمتری داره.
به طور کل در ساختمانهای فلزی اتصالات بسیار اهمیت دارد(در مقابل ساختماهنای بتنی) که این اهمیت در ساختمانهای مرتفع و ویژه دوچندان میشود که از این رو با طراحی محافظه کارانه ی اتصالات پیچ و پرچی در ساختمان های ویژه و مرتفع از ریسک اجرای دقیق اتصلات جوشی نجات می یابند.


RE: پرسش و پاسخ (اتصال جوشی یا پیچ و مهره ای) - malaki_mall - 1392/3/23

اثر سوراخ ها در طراحی دیده میشه


RE: پرسش و پاسخ (اتصال جوشی یا پیچ و مهره ای) - hameeed - 1392/3/24

سلام
از نظرات دوستان متشکرم و استفاده کردم
سازه پیچ و مهره ای اکثزا برای سازه ای صنعتی که دارای ارتعاش و وبیره هستن و سازه های بلندکه در اثر لرزش قابلیت استهلاک نیرو رو دارن استفاده میشه(جوش ها در اثر لرزش ترک میخورن)
اگه در سوراخکاری درست مونتاژ نشن باعث مشکلات زیاد میشن(حساسیت بالایی در نقشه شاپ داره)
نوع پیچ اکثرا 8.8 هست و که دو نوع چرب و خشک هستن و این پیچ ها توسط آچار ترک که به قطر پیچ مربوطه کنترل میشن(قبل و بعد از بارگزاری)
سازه جوشی هزینه کمتر داره سرعت بیشتر و ولی کنترل جوش ونحوه جوشکاری و موقعیت جوشکاری و آب و هوا هر کدوم یه جورایی تو کیفیت جوش اپر داره که باعث کم شدن کیفیتش میشه


RE: پرسش و پاسخ (اتصال جوشی یا پیچ و مهره ای) - omid_rch - 1392/3/24

سلام
به نظر من هر دو اتصال در نوع خودشان بسته به نوع کار و اهمیت استفاده خوب هستند هر دو اتصال را می توان بنا به کاربرد استفاده نمود هر چند در ایران از اتصالات پیچی کم استفاده می شود و اکثر اتصال جوشی استفاده می کنند ولی به نظرم از هر اتصالی باید در جا و مکان مختص به خودش استفاده نمود.


RE: پرسش و پاسخ (اتصال جوشی یا پیچ و مهره ای) - ahar_11 - 1392/11/10

سلام دوستان سوالی داشتم درمورد اینکه به صورت تجربی تا چه ضخامتی از ورق میشه در کارهای معمولی ساختمانی برای جوش کاری استفاده کرد مثلا به ipe20,22,24,... تا چه ضخامتی از ورق میشه گذاشت جوش زد که تا بال تیر اهن اسیب نبیند؟؟ به صورت تجربی به چه عیاری میشه گفت
ممنون میشم اگه راهنماییم کنید


RE: پرسش و پاسخ (اتصال جوشی یا پیچ و مهره ای) - Taha_212 - 1392/11/11

(1392/11/10 ، 09:19 عصر)ahar_11 نوشته است: سلام دوستان سوالی داشتم درمورد اینکه به صورت تجربی تا چه ضخامتی از ورق میشه در کارهای معمولی ساختمانی برای جوش کاری استفاده کرد مثلا به ipe20,22,24,... تا چه ضخامتی از ورق میشه گذاشت جوش زد که تا بال تیر اهن اسیب نبیند؟؟ به صورت تجربی به چه عیاری میشه گفت
ممنون میشم اگه راهنماییم کنید

سلام دوست گرامی
تا جایی من یادمه حداقل ضخامت ورق برای سازه های فلزی (چه جوش چه پیچ و پرچ) ۴ میلیمتر بود و برای داشتن یک جوشکاری مطمئن هم استادمون (تأکید میکنم بنا به نظر استادمون) گفته بود ورق زیر ۸ میلیمتر استفاده نکنید ، که البته ورق ۶ هم در حال حاظر به وفور داره استفاده میشه.