امتیاز موضوع:
  • 12 رأی - میانگین امتیازات: 3.58
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
تصویب ویرایش چهارم استاندارد 2800
#1
اعضای کمیته دائمی آیین نامه طراحی ساختمان ها در برابر زلزله، ویرایش چهارم آیین نامه 2800 را تصویب نمودند.

در جلسه کمیته دائمی استاندارد 2800 که در محل مرکز تحقیقات راه، مسکن وشهرسازی برگزار شد، اعضای کمیته دائمی 2800، نمایندگان سازمان ملی استاندارد، ویرایش چهارم آیین نامه طراحی ساختمان ها در برابر زلزله (استاندارد 2800) را تصویب نمودند که این آیین نامه پس از تصویب جهت اجرا در سطح کشور از سوی وزیر راه و شهرسازی به کلیه سازمان های مسئول ابلاغ خواهد شد.

در ابتدای جلسه امروز، دکتر شکرچی زاده رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با اشاره به تلاش های صورت گرفته در خصوص تدوین ویرایش چهارم استاندارد 2800 گفت: موجودیت مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی پرداختن به مقوله ایمن سازی ساختمان ها و تدوین ضوابط در مرکز بوده است که از زمان تاسیس تاکنون پیگیری شده است و در حوزه های مختلف گسترش یافته است. استاندارد 2800 نیز یکی از مصداق های بارز این امر است که تاکنون سه ویرایش از آن منتشر شده است و چهارمین ویرایش آن نیز با تلاش های صورت گرفته منتشر خواهد شد و معیار مهمی برای طراحی ها و فعالیت های مهندسی خواهد بود.

وی افزود: بی تردید استاندارد 2800 کار بزرگی است و یک مدال بزرگ برای مرکز محسوب می شود و امروز مقررات به روز از استاندارد 2800 در کشور را شاهد هستیم.
در ادامه این جلسه دکتر تهرانی زاده رئیس کمیته دائمی آیین نامه طراحی ساختمان ها در برابر زلزله (استاندارد 2800) به ارائه گزارش از مجموعه اقدامات صورت گرفته در راستای تدوین استاندارد 2800 پرداخت و گفت: این پروژه کار متفاوتی است و با ویرایش های قبلی از لحاظ حجم و کار علمی قابل مقایسه نیست.

دکتر تهرانی زاده به روزرسانی آیین نامه متناسب با روش های تحلیل، طراحی و ساخت و ساز در کشور با در نظر گرفتن خطرات و وقوع حوادث، پیشرفت های علمی، دستاوردهای مطالعاتی - تحقیقاتی بومی و جهانی را هدف اصلی ویرایش استاندارد 2800 عنوان نمود.

وی در ادامه در خصوص گردش کار در تشکیلات مربوط به ویرایش چهارم، اهداف برنامه ویرایش، ویژگی های خاص ویرایش چهارم آیین نامه، ساختار کارگروه های تخصصی و... ارائه گزارش نمود.

رئیس کمیته دائمی آیین نامه طراحی ساختمان ها در برابر زلزله، به روزرسانی مباحث و مطالب ویرایش سوم، تغییر ساختار فصل بندی مطالب، اصلاح اساسی در شکل طیف طرح با در نظر گرفتن ضریب اصلاح، N متغیر در پریودهای مختلف با توجه به انواع مختلف خاک ها، اصلاح طبقه بندی نوع زمین با توجه به آخرین نتایج تحقیقات داخلی و خارجی و توصیف شرایط ساختگاهی بر اساس معیارهای کمی به جای معیاری کیفی، معرفی ضریب نامعینی سازه ها، معرفی روش تحلیل استاتیکی غیرخطی در استاندارد، تعاریف جدید مربوط به نامنظمی در پلان و ارتفاع و اثرات آنها در تحلیل سازه ها و وزن موثر لرزه ای و ... را از جمله مزیت های ویرایش چهارم استاندارد 2800 نسبت به ویرایش سوم دانست.

پس از صحبت های دکتر تهرانی زاده، حاضران در جلسه به بحث و تبادل نظر و ارائه دیدگاه های خود پرداختند.

در پایان این جلسه از اعضای کمیته دائمی، اجرایی و هماهنگی آیین نامه طراحی ساختمان ها در برابر زلزله تقدیر به عمل آمد.

خاطرنشان می شود پیش از این، مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با هدف کاهش مخاطرات ناشی از زلزله و با همکاری جمعی از اساتید و متخصصان صاحب نظر در مهندسی زلزله و زلزله‌شناسی ویرایش‌های اول، دوم و سوم آیین‌نامه طراحی ساختمان‌ها در برابر زلزله (استاندارد 2800 ایران) را تهیه و منتشر کرده است.

روز آمد کردن ويرايش سوم استاندارد 2800 ايران به منظور رفع مشکلات و ابهامات موجود، استفاده از آخرين اطلاعات علمي و دانش روز مهندسي زلزله، زلزله‌شناسي و مهندسی سازه و تحقيقات انجام يافته در سطح ملي مشتمل بر شناسايي و رفع اشکالات مباحث مختلف مطروحه در ويرايش سوم استاندارد 2800 ايران، بررسي مشکلات و نقاط ابهام با توجه به اظهار نظر‌هاي جامعه مهندسي و مهندسان مشاور، بررسي آيين نامه ها و استانداردهاي روز جهان نظير UBC، IBC، ASCE و ساير آيين‌نامه‌هاي معتبر جهاني زلزله و بررسي تحقيقات و مطالعات انجام شده داخلي، مواردی است که در تدوین ویرایش چهارم آیین‌نامه استاندارد 2800 مدنظر قرار گرفته است.

در تدوین چهارمین بازنگري آيين نامه 2800، 10 کارگروه تخصصي با برگزاري جلسات متعدد وظايف بازنگري مباحث آيين‌نامه را بر عهده داشتند. هدايت و هماهنگي اين کارگروه‌ها، توسط کميته‌هاي هماهنگي، اجرايي و دائمي متشکل از 45 نفر از اساتید ، متخصصین و کارشناسان حرفه ای انجام شده است.

تدوین ویرایش چهارم استاندارد 2800 می‌تواند نقش بسزایی در ضابطه مند نمودن ساخت و ساز در کشور و در نتیجه کاهش خسارات ناشی از زلزله داشته باشد.


منبع
پاسخ
#2
باز دوباره امتحان نظام و باز هم تغییر و تحولات منابع آزمون .. تا بوده همین بوده و تا هست همین خواهد بود! ترک عادت ...
پاسخ
#3
مشکل ساخت و ساز مملکت ما مشکل کمبود مقررات و آيين نامه ها نيست. مشکل ما نحوه اجرا و سپردن امر خطير ساخت و ساز به بساز بفروش هاست.
من به شخصه 5 پزشک و پزشک متخصص را مي شناسم که بيشترين ساخت و سازها را در شهر ما دارند و آنقدر که براي پيدا کردن کاشي کار و سنگ کار وقت مي ذارن براي مريضاشون وقت نمي ذارن.
پاسخ
#4
(1393/6/30 ، 09:46 صبح)sotoodeh نوشته است: مشکل ساخت و ساز مملکت ما مشکل کمبود مقررات و آيين نامه ها نيست. مشکل ما نحوه اجرا و سپردن امر خطير ساخت و ساز به بساز بفروش هاست.
من به شخصه 5 پزشک و پزشک متخصص را مي شناسم که بيشترين ساخت و سازها را در شهر ما دارند و به آنقدر که براي پيدا کردن کاشي کار و سنگ کار وقت مي ذارن براي مريضاشون وقت نمي ذارن.

سلام
این مشکل راهکارساده ای دارد.هر ساختمانی باید مجری مقیم فنی داشته باشد واین مجری حداقل دیپلم فنی ساختمان داشته یا شغلش ساخت وساز باشد.پشت صحنه
سرمایه گذار هرکسی بود مهم نیست.پزشک یا بازاری یا هرکس دیگر.
طبعا مجری ساختماهای خاص واز یک ارتفاع به بالا حتما باید مهندس رتبه دار باشد.
ناظر، کار مجری را نمی کند.این ثابت شده است ونیازی به توضیح ندارد.نظام مهندسی باید وارد عمل شود.

عاشق ، خادم است وعشق، تنها سرود ماندگار زندگی است
پاسخ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  ابلاغ اصلاحیه ویرایش 1392 مبحث دهم مقررات ملی ساختمان siamak_meybodi 2 2,824 1394/4/22 ، 10:57 صبح
آخرین ارسال: isnachoghadi
  فراخوان دریافت نظرات و پیشنهادات جهت بازنگری مبحث چهارم siamak_meybodi 0 1,524 1394/4/21 ، 01:49 عصر
آخرین ارسال: siamak_meybodi
  اصلاحیه شماره یک ویرایش سال 1392 مبحث نهم siamak_meybodi 0 1,796 1394/4/21 ، 01:47 عصر
آخرین ارسال: siamak_meybodi
  تمدید اعتبار روش تنش مجاز در ویرایش 87 مبحث دهم siamak_meybodi 6 4,448 1393/12/24 ، 08:39 عصر
آخرین ارسال: siamak_meybodi
  ایستگاه‌های لرزه‌نگاری کشور،یک چهارم حداقل تعدادلازم/تهیه نقشه‌ برآوردخسارت زلزله‌های keiivan 0 1,544 1392/10/3 ، 06:12 عصر
آخرین ارسال: keiivan

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: