امتیاز موضوع:
  • 20 رأی - میانگین امتیازات: 2.15
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
نقش آب در بتن
#1
آب نقش اساسی و بسیار مهم در بتن دارد به همین جهت استفاده از آب مناسب در بتن همواره باید مورد توجه قرار گیرد ، استفاده از آب نامناسب در بتن مسائل و مشکلات زیر را بدنبال دارد :


1- زمان گیرش سیمان را به تاخیرمیاندازد.
2- موجب خوردگی تدریجی میلگردها می شود.
3- باعث کاهش مقاومت نهایی بتن میشود.
4- موجب ایجاد لکه روی سطح بتن خشک شده می شود.


آب مناسب جهت ساخت بتن

به طور کلی می توان گفت آبی برای ساخت بتن مناسب است که قابل شرب باشد.در یک نگاه کلی می توان گفت آبی جهت ساخت بتن خوب است که :


اسیدی و بازی نباشد(PH بین 8-6 ) .
درصد سولفاتهایش کمتر از 1/0 درصد باشد .
درصد کلرورهایش کمتر از 05/0 درصد باشد.
کمتر از 1/0 درصد کربنات داشته باشد.
کمتر از 1/0 درصد ذرات معلق داشته باشد.شرایط دقیق آب مناسب جهت ساخت بتن


کربنات های قلیایی :
کربنات های قلیایی موجود در آب باید از 1/0 درصد کمتر باشد همچنین جمع درصد کربنات سدیم و کربنات پتاسیم باید از 1/0درصد کمتر باشد
سولفات ها :
مجموع سولفات های موجود در آب نباید از 3/0 درصد تجاوز کند از بین سولفات ها سولفات سدیمو سولفات منیزیم از همه نامناسب تراند.
کلرورها :
کلرورها بر روی میلگردها اثر نامطلوب داشته و موجب خوردگیآنها می شود. لذا میزان مجاز کلرورها در آب بسته به نوع بتن متفاوت است . مقدار مجاز کلرورها برای بتن پیش تنیده حداکثر 60/0 درصد وزنی برای بتن آرمه در محیط مرطوب و غیر مجاور در محیط کلرور 15/0 در صد وزنی است.


کربنات ها :
جمع کربنات کلسیم و منیزیم موجود در آب مورد استفاده در ساخت بتن اگر تا 4/0 درصد باشد،مضر تلقی نمی شود .
نمک های آهن:
جمع مقدار نمک های مختلف آهن در آب بتن تا حد 4% ، معمولاً به صورت قابل توجهی بر مقاومت بتن تاثیر نمی گذارد.لکن باید سایر تاثیرات احتمالی را نیز مد نظر قرار داد.
نمک های منگنز - قلع - روی – سرب :
جمع این نمک ها نباید بیشتر از 5/0 درصد باشد.
سولفور سدیم :
از نامناسب ترین ناخالصی های آب بتن است و مقدار مجاز آن حداکثر 1% است .


گل و لای :
آب حاوی گل و لای از این نظر برای ساخت بتن مضر است که گل و لای به صورت یک حایل به اطراف دانه های سنگی چسبیده و مانع آن می شود که سیمان دانه ها را به خوبی به یکدیگر بچسباند.مقدار گل و لای مجاز در آب 2000ppm است.
چنانچه میزان گل و لای آب بیش از حد مجاز بود ابتدا آب را به حوضچه های ته نشینی هدایت نموده و ظرف 24 ساعت آن را به صورت راکد نگه میدارند. ÷س از گذشت 24 ساعت ریزدانه های معالق و قسمت زیادی از رس ته نشین می شود و آب قابل استفاده جهت بتن سازی می گردد.
چربی ها:
چربی های موجود در آب معمولا بر دو نوع اند:
1- چرب معدنی مانند نفت و انواع روغنهای صنعتی
2- چربی گیاهی یا حیوانی مانند روغن حیوانی و گیاهی
از انواع چربی ها وجود چربی معدنی در آب بتن مضرتر است. عمده ضرر چربیها آن است که با ایجاد پوشش در سطح دانه ها از چسبیدن دانه ها به سیمان جلوگیری می کند.


خزه ها:
آب هایی که از باتلاقها یا بعضی رودخانه ها مورد استفاده قرار می گیرند معمولا دارای خزه است. آبهای حاوی خزه به هیچ وجه و تحت هیچ شرایطی برای بتن سازی مناسب نیست زیرا اولا خزهها بر روی دانه ها چسبیده و از چسبندگی سیمان به دانه ها جلوگیری می کنند که این مسئله موجب افت مقومت نهایی بتن می شود و ثانیا خزه ها معمولا حاوی مقدار زیادی هوا هستند بنابراین با به کارگیری آبهای حاوی خزه حبابهای هوای بیشتری داخل بتن شده و در نتیجه فضای خالی بتن افزایش می یابد که همین امر موجب کاهش مقومت می شود.
آب دریا:
آب دريا عمده ترين منبع آب موجود در دسترس جهت ساخت بتن است، تحت شرايط ويژه اي مي توان از آن استفاده کرد. آزمايشات نشان مي دهند که از مقايسه بتن هاي ساخته شده با آب دريا، با بتنهاي ساخته شده با آب تازه، افت مقاومت فشاري بين 10 تا 30 درصد خواهد بود.

اصولاً آب دريا تاثير چندان مطلوبي در کيفيت يا مقاومت فشاري بتن نخواهد داشت.ولي استفاده از بتن ساخته شده با آب دريا در بتن مسلح يا بتن پيش تنيده توصيه نمي گردد. زيرا هم امکان زنگ زدگي آرماتور هست و هم اينکه اثر بدي روي شکل ظاهري بتن دارد. ارقام زير اثر ترکيبات مختلف موجود در آب روي مقاومت فشاري را نشان مي دهد: درصد نمک محلول در آب 0.5 SO4 1 SO4 5 Nac1 1 CO2 درصد افت مقاومت فشار 4 10 30 20 آب باران و آبهاي طبيعي و کوهستاني ضمن طي مسير خود مقداري CO2موجود هوا را در خود حل مي نمايد. همچنين آب قادر به حل کردن حدود 1ر3 گرم در ليتر آهک است. وجود اين دو در کنار يکديگر باعث تشکيل بي کربنات و سپس کربنات کلسيم مي شود. از آنجايي که در حين هيدراته شدن سيمان ، هيدروکسيد آهک آزاد مي گردد، لذا امکان ترکيب CO2 موجود در آب با آهک موجود در سيمان وجود دارد و در نتيجه ايجاد خلل و فرج و سوراخهاي ريزي در بتن مي شود که نهايتاًً باعث افت مقاومت فشاري آن مي گردد. املاح منيزيم موجود در آب، اغلب به صورت سولفات هستند. از جمله اثرات بارز وجود سولفاتها ايجاد انبساط حجمي و تورم در ملات يا بتن مي باشد.


ضد آب کردن بتن با فناوری کریستالی

مواد شیمیایی کریستالی مقاومت بتن را  بهبود بخشیده , هزینه های نگهداری را پایین آورده و دوره استفاده از بنا ر ا افزایش می دهند. از پی , کف طبقات و پانل های پیش ساخته خارجی تا بناهای آبی و زیربناهای شهری , بتن یکی از عمومی ترین مصالح مورد استفاده در ساخت و ساز می باشد. هرچند از ترکیب دانه های سنگی , سیمان و آب ناشی می شود, ولی اغلب مستعد خرابی با نفوذ آب و ترکیبات شیمیایی می باشد. این تاثیرات مخرب را می توان با استفاده از فناوری ضد آب کردن کریستالی دور کرده و پایایی و دوام ساختار بتنی را بهبود بخشیده و با این وسیله هزینه های نگهداری دردراز مدت را کاهش داد. این مقاله چگونگی اجرای یک سطح عالی را با مخلوط های بتن , مواد و ترکیبات سبک توضیح داده و چگونگی اقتصادی بودن این روش را به طراحان حرفه ای نشان میدهد.


آب برای عمل آوردن بتن

اصولا آبی که برای ساختن بتن مناسب است برای عمل آوردن آن نیز مطلوب خواهد بود. به هر حال وجود مواد آهنی و آلی در آب سبب ایجاد لکه روی سطح بتن شده و این امر هنگامی که آب به آرامی روی سطح بتن جریان دارد و سریع تبخیر می شود تسریع می گردد.
در پاره ای از موارد که ظاهر بتن اهمیت ندارد استفاده از آبی که برای مخلوط بتن به کار می رود و حتی کیفیت آن کمی پایین تر از آب مناسب مخلوط می باشد برای عمل آوردن مجاز می باشد.
به طور کلی توصیه می شود آبی که برای عمل آوردن بتن مصرف می شود از موادی که ممکن است روی بتن سخت شده تاثیر بگذارند عاری باشد.(به عنوان مثال آبی که دارای
CO2 آزاد است روی بتن اثر می گذارد.)


آزمایشهای آب

روش ساده ای که برای بررسی سلامت آب جهت اختلاط در بتن به کار میرود مقایسه زمان گیرش سیمان و مقاومت نمونه های مکعبی ملات های ساخته شده با آب مشکوک و آب مناسب بتن ریزی می باشد.
استاندارد BS 3148 تغییر و افت مقاومت تا 10 درصد را در آزمایش بالا مجاز می داند. چنین آزمایشهایی برای آبهایی که هیچ سابقه معینی از آنها در دست نیست و آبهایی که مواد محلول آنها بیش از 2000ppm و یا کربناتها و بی کربناتهای قلیایی آنها بیش از 1000ppm باشد توصیه نمیگردد.به هنگام برخورد با مواد جامد غیر محلول در آب نیز می توان از آزمایشهای فوق استفاده نمود.

ارائه دهنده : http://www.daralnema.blogfa.comفروش مجموعه نرم افزار های مهندسی عمران+ فیلمهای آموزش عمرانی + آرشیو کل سایت https://goo.gl/80OzPv
آموزش طراحی سالن های صنعتی(سوله) با برنامه ی SAP&ETABS و طراحی پی در (Safe) https://goo.gl/20kasW
فیلم آموزش طراحی یک ساختمان فلزی از اول تا آخر در ایتبس و طراحی پی در سیف(Etabs&Safe) https://goo.gl/TlWlvw
دانلود 35 قسمت فیلم فارسی آموزش اتوکد دو بعدی 2012 توسط استاد آریانی (400دقیقه) https://goo.gl/NRuR94
دانلود 40 قسمت فیلم فارسی آموزش اتوکد 2012 سه بعدی توسط استاد آریانی (7ساعت) https://goo.gl/GsLsyv
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان