امتیاز موضوع:
  • 31 رأی - میانگین امتیازات: 2.16
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
دیوار تقسیم کننده یا تیغه ها
#1
سلام دوستان

من میخواستم در پروژه ام دیوارهای تقسیم کننده یا تیغه هارو مشخص کنم تا با بند زیر محاسبات رو انجام بدم
[تصویر:  0p36l6v3vp2m4guamnog.jpg]

حال سوال من این هست دیوارهای تفسیم کننده یا تیغه ها به کدوم دیوارها اطلاق میگردد؟
ممنون میشم در تصویر زیر این دیوارها رو مشخص کنید
[تصویر:  hsasrhzvie32j77irlgk.jpg]
پاسخ
#2
من همیشه برای محاسبه اش کل دیوارهای داخلی رو (به جز دیوارهای خارجی) رو به عنوان دیوارهای تقسیم کننده یا تیغه در نظر میگرفتم.

میخواستم بدونم درست بوده کارم؟
پاسخ
#3
(1394/6/11 ، 03:03 عصر)samisoft نوشته است: من همیشه برای محاسبه اش کل دیوارهای داخلی رو (به جز دیوارهای خارجی) رو به عنوان دیوارهای تقسیم کننده یا تیغه در نظر میگرفتم.

میخواستم بدونم درست بوده کارم؟


دیوار‌های تقسیم کننده همان دیوار‌هایی هستند که در طول عمر سازه امکان جابجا شدن آن‌ها وجود داشته باشد که به همین دلیل ما وزن آن‌ها در واحد سطح حساب می‌کنیم و به صورت بار زنده به کف‌ها اعمال می‌کنیم .دیورا‌های خارجی که همیشه ثابت هستند پس وزن آن‌ها را روی تیر زیر خودشان اعمال می‌کنیم یک عده دیوار‌های اطراف راه‌پله‌ها و آسانسور را هم ثابت فرض می‌کننده و بار آن ها را صورت خطی به تیر‌های زیر دیوار‌ها اعمال می‌کننده و باقی دیوار‌های داخلی را عنوان تیغه‌های داخلی در نظر می‌گیرند و عده ‌ای هم وزن همه‌ی دیوار‌های داخلی اعم از دیوار راه‌پله و آسانسور را در محاسبه وزن دیوار‌های داخلی اثر می‌دهند . فک کنم انتخاب بین این دو روش بیشتر به قضاوت مهندسی خود طراح مربوط شود . البته می‌توان حالت بحرانی تر بین این دو را هم مبنای محاسبات قرار داد
اگر توصیه‌ای رسمی در این مورد وجود دارد لطفا دوستان ذکر کنند با تشکر
پاسخ
#4
باسلام

دیوار های داخلی نقش باربری و سازه ای ویا غیر سازه ای دارند و انتقال بار برروی آن صورت خواهد گرفت ولی دیوار تیغه نقش کاذب را داشته و باربری ندارد و فقط تقسیم فضا را انجام می دهد .

پاینده باشید
پاسخ
#5
سلام

دیوارهای داخلی دونوعند
1- دیوارهایی که روی تیرهای داخلی اجرا شده اند بارآنها بصورت خطی روی تیرها توزیع می شود
2- تیغه هایی که برای تقسیم فضا ی معماری استفاده می شوند آنها هم دونوعند در ایین نامه مرزی برای وزن آنها تعیین شده.از آن حد بزرگتر باشند ور محل خود بصورت
خطی وارد می شوند واگر ازآن حد کمتر باشند بصورت بار واحد سطحی در کل مساحت کف اعمال می شوند

برای خود من نحوه اعمال بار دیوارهایی که در لبه خارجی کنسول نصب می شوند مورد سئوال هست.اگر کاربران محترم نظری دارند اعلام کنند.
من تا امروز فکر می کردم هیچ دیواری در سازه های جدید باربر نیست وهمه بارهای ثقلی وزلزله به تیر وستونها وارد می شوندلذا

ازآقای مهندس بابایی خواهش داریم بفرماینددر سازه های فولادی وبتنی غیر بنایی امروزی کدام دیوارهای داخلی باربر هستند؟
پاسخ
#6
باسلام و تشکر از توضیحات شما

دیوارباربر دیواری می باشد که اثر تحمل بار های قائم (ثقلی ) و بار جانبی ( زلزله ) را به صورت توأم یا مجزا در بر داشته باشد .
اثر این نوع دیوار دارای شرایط ساخت و ضوابط آیین نامه ای خاص می باشد که نمونه آن را می توان دیوار برشی و یا دیوارهای حایل را نام برد و اما بحث اصلی در سازه های امروزی بر اساس ضخامت و اثر بیشتر بار قائم مد نظر است . همانطور که خود شما توظیح فرمودید انتقال بار از سقف به تیر و سپس به ستون ونهایت به پی می باشد ولی اگر دیوار را در این میان نادیده بگیریم شرایط فرق دارد . ما بر اساس سهم بار و ضخامت دیوار داخلی را مجزا می کنیم همانطور که مستحضرید بار و یا سهم بار پیرامون و یا باکس پله و آسانسور و یا بازشوها بیشتر است واثر باربری دیوار با درصد کم در این موضع دیده می شود .
نتیجه توضیحات :

- بارهای دیوار به سه دسته سبک ، متوسط ، سنگین دسته بندی می شوند .
- بار دیوار سبک نظیر تیغه ها می باشد که بار آن بین 100 تا 200 کیلو گرم می باشد به صورت بار زنده به محل اثر بار و یا بار معادل بر سقف اعمال می گردد .
- بار دیوار متوسط نظیر دیوارهای داخلی با ضخامت مساوی و بیشتر از 10 سانتیمتر که بار آن بیش از 200 کیلوگرم باشد به صورت بار مرده بر موضع اصلی اعمال می شود .
- بار دیوار سنگین نظیر دیوارهای پیرامونی با ضخامت مساوی و بیشتر از 15 ساتتیمتر که دارای بار بیشتر از 200 کیلوگرم می باشند و دارای شرایط نما دار و غیر نما تقسیم می شوندوبار آن در موضع اصلی و برروی تیرهای حمال اعمال می گردد .
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان