امتیاز موضوع:
  • 16 رأی - میانگین امتیازات: 3.19
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مقایسه آزمون های ورود به حرفه مهندسی در داخل و خارج از کشور(گروه آموزشی 808)
#1
[تصویر:  11.jpg]

مقدمه: آشنایی با آزمون های FE,PE

در آمریکا اگر یک نفر از جایی با درجه اعتبار پایین فارغ التحصیل بشود و بتواند آزمون FE یا همان The Fundamentals of Engineering را قبول شود خیلی راحت ترمیتواند کار پیدا کند تا اینکه فردی از دانشگاه استنفورد فارغ التحصیل شده باشد.این موضوع برای سایر مهندسین در سایر کشور ها نیز صدق میکند ، آزمونFE توسط The National Council of Examiners for Engineering and Surveying) NCEES) تقریبا هر ماه برگزار میگردد که همزمان در آمریکا ، کانادا ،ژاپن ، کره جنوبی ، مصر ،امارات ، عربستان سعودی ، تایوان و ترکیه برگزار میشود و داشتن این مدرک در این کشور ها برای کاریابی یک اولویت مهم محسوب میشود .(از برای دسترسی به فایل باید عضو سایت شوید (کلیک کنید) میتوانید کلیه مراکز بین المللی که به طور قانونی برگزار کننده این آزمون هستند را ملاحظه بفرمایید.)

علت لزوم داشتن این مدرک برای کاریابی در کشور های ذکر شده اینست که این مدرک صرفا ملاکی برای ارزیابی دانش مهندسی مهندسانیست که از دانشگاه فارغ التحصیل میشوند و جز این هم نمیتوان به هر مهندسی با هر سطح مدرکی از لیسانس گرفته تا دکتری برای اعطای کار فنی مهندسی اعتماد داشت. چراکه یادگیری مباحث درسی در دانشگاه یک موضوع است اما داشتن تجارب مهندسی جهت درک مفاهیم مهندسی موضوع دیگریست.

قدم دوم پس از گذراندن آزمن FE ، شرکت در آزمون PE یا همان The Principles and Practice of Engineering exam است که به مهندسین حق امضا میدهد.برای مهندسین برق و شیمی این مدرک خیلی شاید مهم نباشد اما برای مهندسین راه و ساختمان اگر آنها PE نداشته باشند شانس انجام خیلی از کار ها را از دست میدهند.

مقایسه آزمون های بین المللی ورود به حرفه با آزمون های داخلی:

در ایران نیز مشابه آزمون های FE همان پایه 3 نظام مهندسی میباشد و آزمون PE ، پایه 2 و آزمون SE پایه 1 میباشد منتها تفاوت آزمون های ورود به حرفه داخلی با خارجی در اینست که در ایران اگر مهندسی در آزمون پایه 3 قبول شد برای دریافت پایه 3 به 2 نیاز به آزمون مجدد نیست بلکه با گذراندن دوره هایی موسوم به ارتقا پایه با دریافت نمراتی میتواند برای مثال طی حداقل یکی دو سال به پایه بالاتر ارتقا یابد و از تفاوت های مهم دیگر اینست که در ایران هر مهندسی که پایه 3 خود را دریافت میکند بلافاصله حق امضا را نیز دریافت میکند که این به هیچ وجه در آزمون های بین الملللی ورود به حرفه صادق نمیباشد چراکه تازه بعد از قبولی در آزمون PE هست که میتواند این امکان را دست یابد.همچنین شرط شرکت در آزمون PE گذراندن دوره های آموزشی مختلف جهت دریافت رتبه هایی به اسم PDH میباشد (Professional Development Hour (PDH .

دقیقا همانطور که در ایران نیز برای ارتقا پایه به شرکت در چنین دوره های نیازمندیم. بنابراین با مقایسه این دو آزمون در میابیم آزمون های بین المللی نسبت به آزمون ورود به حرفه داخلی دارای سخت گیری بیشتری در ارتقا پایه میباشند چراکه علاوه بر لزوم به حدنصاب رساندن PDH نیاز به شرکت در آزمون مجزایی برای دریافت PE مهندسی نیز میباشد.

از نکات جالب توجه در آزمون های بین المللی مهندسی استفاده از منابع کمک آموزشی شبیه به آنچیزیست که در آزمون های داخل ایران از آنها برای قبولی در آزمون کمک میگیریم برای مثال دو نمونه کلید واژه و ماشین حساب های مهندسی. البته برای استفاده از ماشین حساب مهندسی NCEES مهندسان را محدود به استفاده از مدل های خاصی از ماشین حاسب میکند که از [URL=] برای دسترسی به فایل باید عضو سایت شوید (کلیک کنید) از وبسایت میتوانید مدل های مربوطه را مشاهده بفرمایید. هرچی که هست میبینیم تا چه اندازه قبولی در آزمون میتواند فکر های مهندسین را اینچنین به سمت هم سوق دهد که به طور غریزی و بدون آنکه الگوبرداری در کار باشد از ابزارهای کمک آموزشی تا این حد شبیه به هم در داخل و خارج از کشور استفاده شود (برای مثال موسسه 808 که اولین موسسه در استفاده از این ابزار های کمک آموزشی کلید واژه و ماشین حساب مهندسی از سال 90 تاکنون میباشد قبل آن از وجود چنین چیزی در آزمون بین المللی ورود به حرفه بی اطلاع بوده است)

[تصویر:  tkey_civil_fe.jpg]

[تصویر:  ncees.jpg]

مزایای استفاده از PE نسبت به FE :

مهندسین دارای مدرک PE برای کاریابی در خارج از کشور نسبت به مهندسین دارای FE دارای اولویت میباشند و برای تاسیس شرکت مهندسی هم لازمه آن داشتن مدرک PE میباشد. اگر آخرین مدرک مهندسی شما لیسانس باشد حداقل 5 سال لازم است تا از مدرک فارغ التحصیلی مهندسین گذشته باشد تا اجازه شرکت در آزمون FE را داشته باشد. داشتن مدرک فوق لیسانس یا دکتری جای دو سال تجربه کار قبول میشود یعنی با حساب این مدارک نیاز به حداقل 3 سال از گذشتن مدرک فارغ التحصیلی کارشناسی شما بگذرد تا مجاز به شرکت در آزمون FE باشید .

اخیرا شرط شرکت در آزمون PE این میباشد که حداقل یک معرف در کشور آمریکا داشته باشند چرا که NCEES با این فرد در ارتباط با مهارت های کاری این شرکت کننده سوال میکنند تا مطمئن شوند که این فرد صلاحیت شرکت در آزمون را دارد یا خیر. مستقیما بایست مدارک مهندسین ایرانی از جمله ریز نمران را ارزیابی کند و این مدارک باید مستقیما از طرف دانشگاه داخل ایران به دست NCEES رسانده شود که این مرحله ارزیابی حدود 4 ماه به طول می انجامد. ارزیابی اولیه توسط مرکز امتجانی مربوطه انجام میپذیرد.

آزمون FE به صورت جزوه بسته و CBT یعنی به صورت کاپیوتری میباشد اما آزمون PE به صورت کاغذی و جزوه باز برگزار میشود.
در برخی از ایالات کشور آمریکا داشتن مدرک SE یا همان برای دسترسی به فایل باید عضو سایت شوید (کلیک کنید) لازم میباشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید به [URL=] برای دسترسی به فایل باید عضو سایت شوید (کلیک کنید) مراجعه بفرمایید.

نحوه شرکت در آزمون:

در ایران سازمان سنجش چند سالیست که از ا برای دسترسی به فایل باید عضو سایت شوید (کلیک کنید) آزمون برگزار میکند در حالیکه در وبسایت NCEES اسمی از ایران به عنوان نمایندگی برگزاری آزمون برده نشده است و مدارک قبولی در آزمون سازمان سنجش را قانونی نمیداند . استعلامی که 808 از وبسایت NCEES گرفته است و تصویر آن در ادامه مشاهده میشود این موضوع را صحت میبخشد:

[تصویر:  22.jpg]

بنابراین لازم است مهندسین از طریق مستقیم یکی از نمایندگی های ذکر شده در وبسایت NCEES برای ثبت نام اقدام فرمایند که در نزدیکی ایران دو مرکز نمایندگی نزدیک به ایران وجود دارد یکی دانشگاه شارجه امارات و دیگری دانشگاه تکنیکال استانبول که از بین این دو دانشگاه آمریکایی شارجه امارات بیشتر توصیه میشود. بنابراین برای ثبت نام کافیست به [URL=] برای دسترسی به فایل باید عضو سایت شوید (کلیک کنید) از دانشگاه شارجه مراجعه بفرمایید.

قبلا آزمون FE فقط دو بار در سال بود اما الان در طول سال هر روزی که مهندسان خواستند امتحان بدهند این امکان را NCEES از طریق مراکز نمایندگی آن فراهم کرده است که محدودیت از این بابت وجود نداشته باشد.معمولا پیشنهاد میشود یک ماه بعد از اینکه مدارکشان از سوی NCEES تائید شد برای ثبت نام در امتحان اقدام کنند. تعداد کل سوالات در آزمن FE ، 120 سوال است که 60 سوال صبح و 60 سوال عصر که برای هر سوال 2 دقیقه زمان است. برای مهندسان راه و ساختمان 15 موضوع در امتحان می آید که برای هر موضوع تعداد سوالات متفاوت است. مفاد امتحانی که برای مهندسی راه و ساختمان در آزمون FE می آید

در برای دسترسی به فایل باید عضو سایت شوید (کلیک کنید) موجود است که میتوانید ملاحظه بفرمایید.

ملاک قبولی در آزمون اینست که به حداقل 70% از سوالات آزمون جواب صحیح داده شود. (نمره منفی ندارد) البته در مواردی NCEES نمره های شرکت کنندگان را به صورت سهمی گون آمار میگیرد و اگر خیلی سخت یا آسان بود این درصد را به نسبت میانگین درصد نتایح شرکت کنندگان کم یا زیاد میکند. نتایج آزمون بین 7 تا 10 روز پس از برگزاری آزمون به صورت اینترنتی قابل مشاهده است.

============================
[URL=] برای دسترسی به فایل باید عضو سایت شوید (کلیک کنید)
پاسخ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  دانلود پاسخنامه تشریحی آزمون اجرا عمران مرداد ۱۴۰۰ ( سبز سازه ) فرشاد امن خانی 1 716 1400/5/27 ، 10:31 صبح
آخرین ارسال: cyrus1400
  دانلود پاسخنامه تشریحی آزمون نظارت عمران مرداد ۱۴۰۰ (سبز سازه) فرشاد امن خانی 0 564 1400/5/14 ، 06:28 عصر
آخرین ارسال: فرشاد امن خانی
  راه حل قبولی در آزمون های نظام مهندسی عمران omid_rch 0 755 1398/12/15 ، 12:30 عصر
آخرین ارسال: omid_rch
  معرفی وب سایت خوب برای آزمون نظام مهدسی ROOBOON 0 695 1398/12/5 ، 11:12 صبح
آخرین ارسال: ROOBOON
  دانلود پاسخنامه کاملا تشریحی و تایپ شده آزمون دکتری۹۸ عمران (آموزشگاه کلید عمران) فرشاد امن خانی 0 1,079 1397/12/4 ، 03:23 عصر
آخرین ارسال: فرشاد امن خانی
  دانلود پاسخ تشریحی "آزمون محاسبات بهمن 97 " (آموزشگاه کلید عمران) فرشاد امن خانی 0 1,065 1397/11/13 ، 10:05 عصر
آخرین ارسال: فرشاد امن خانی
  دانلود پاسخ تشریحی سوالات آزمون محاسبات بهمن 97 (گروه آموزشی سبز سازه) فرشاد امن خانی 2 1,043 1397/11/13 ، 12:53 عصر
آخرین ارسال: فرشاد امن خانی
  دانلود پاسخنامه تشریحی آزمون اجرا مهندسی عمران بهمن 97 ( موسسه آموزشی جهش) فرشاد امن خانی 0 2,468 1397/11/12 ، 08:16 عصر
آخرین ارسال: فرشاد امن خانی
  دانلود حل تشریحی آزمون نظارت مهندسی عمران بهمن 97 ( موسسه جهش) فرشاد امن خانی 0 1,783 1397/11/12 ، 08:11 عصر
آخرین ارسال: فرشاد امن خانی
  دانلود حل تشریحی آزمون نظارت مهندسی عمران بهمن 97 (دکتر تن زاده موسسه پوران پژوهش) فرشاد امن خانی 0 1,495 1397/11/12 ، 08:06 عصر
آخرین ارسال: فرشاد امن خانی

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان