امتیاز موضوع:
  • 10 رأی - میانگین امتیازات: 3.2
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
اجرای سقف شیروانی
#1
برای دسترسی به فایل باید عضو سایت شوید (کلیک کنید) :
سقف هایی که تنها از یک طرف و یا دو طرف شیب دارند. 
یا سقف هایی که دارای چندین شیب بسته به نوع طراحی‌ میباشند.
هموماً دو نوع سقف شیبدار در سقف ویلا یا ساختمان ها استفاده میشود. یکی‌ از آن ها سقف‌های شیبدار سرد هستند که در ساختار آنها از عایق حرارتی استفاده نخواهد شد. نوع دیگر سقف شیبدار گرم میباشد. چنین سقف هایی خود دارای پوشش حرارتی میباشند. 
در سقف هایی که شیب آن‌ها حداقل میباشد، از آنجا که ممکن است بر اساس وزش باد‌های شدید آب به درون نفوذ کند، پوشش حرارتی و همچنین چیدمان پوشش نهایی که اصطلاحا به آن‌ها تایل گفته میشود باید به شدت دقیق باشد تا از ورود آب جلو گیری شود. فضایی که دو شیب بام به یکدیگر میرسند محلی می‌باشد که ممکن است از لحاظ استحکام در برابر نفوذ آب ضعیف‌ترین باشد. به همین دلیل لازم است در عایق بندی این بخش از سقف نیز دقت بیشتری وجود داشته باشد. 
[تصویر:  rywy_gable-roof.jpg]
یکی دیگر از مواردی که باید در طراحی‌ سقف‌های شیبدار در نظر گرفت آن است که لبه‌های سقف باید از در ورودی و جلویی ساختمان کمی‌ جلوتر باشد تا آب دقیقا بر سر راه ریخته نشود. همچنین استفاده از کانال‌های ناودانی میتواند کمک کند تا آب به راحتی‌ از سقف پایین آید و به محل مورد نظر هدایت شود. اندازه و قطر این کانال‌ها باید به گونه‌ای محاسبه شود که حجم آب خارج شده از سقف را تحمل کند.
بیشتر افراد در خانه هایی که نیاز به وجود سقف شیبدار میباشد، تمایل دارند تا از یک سقف کاذب برای پوشاندن نمای داخل خانه استفاده نمایند. همانطور که میدانید، به کار گیری سقف‌های شیروانی میتواند ارتفاع سقف را بلند سازد و در صورتی‌ که خانه چند طبقه باشد و اتاقی‌ نزدیک این سقف ساخته شود دارای محدودیت فضا خواهد بود. سقف کاذب در اینجا کمک میکند تا بخش شیبدار بیرونی پوشیده شود. برخی‌ نیز از فضای‌ بین این دو سقف به عنوان انبار استفاده میکنند. در مکان هایی که سقف شیبدار دارای پوشش عایق حرارتی نمی‌باشد، این سقف کاذب عایق بندی نیز خواهد شد.
اما در دنیای امروز معماری، طراحان توجه بیشتری را به طراحی‌ چنین سقف هایی بدون نیاز به سقف کاذب قرار داده اند. برای مثال از آنجا که ارتفاع این سقف‌ها بلند میباشد، میتوان در جایی که از نظر آب و هوا خیلی‌ مسئله بارش مطرح نیست و سقف برای زیبایی نما استفاده شده است، از نور گیر‌های شیشه‌ای بر روی سقف شیبدار استفاده کرد. به دلیل وجود ارتفاع مناسب و بلند، یک نور بسیار عالی‌ میتواند فضای‌ خانه را در روز پر کند.
همچنین میتوان در نظر داشت که سقف‌های بلند موجب میشوند که فضای‌ خانه بسیار بزرگتر جلوه کند و حس آرامش بیشتری در طراحی‌ داخلی‌ به وجود خواهد آمد.
همانطور که میدانید سقف‌های شیروانی مقاومت مناسب در برابر باران، برف و باد دارند. یکی‌ از مسائلی‌ که درباره سقف‌های شیبدار جالب توجه است آن است که ممکن است ساخت این سقف‌ها کمی‌ دشوارتر بنظر آید اما دیوار هایی که برای چنین سقف هایی ایجاد میشوند میتوانند بسیار ساده تر باشند. همچنین میتوان برای محافظت و عایق بندی بیشتر از این سقف‌ها از پوشش‌های رطوبتی استفاده کرد. 
برای سقف‌های شیبدار دسته بندی‌های متفاوتی وجود دارد که بر اساس نوع شیب و نوع پوشش انجام میشود. اما باید بدانید که سقفی دارای حداقل شیب ۱۵ درجه و حداکثر ۷۰ درجه را میتوان به عنوان سقف شیبدار معرفی‌ کرد. البته استاندارد میزان شیب برای شیروانی‌ها بین ۳۵ تا ۵۰ درجه میباشد. باید توجه داشت که معماران متفاوت در رابطه با درجه شیب سقف‌ها نظرات متفاوت دارند. 
انتخاب مصالح درست به منظور ساخت سقف شیبدار با توجه به شیب مورد نظر بسیار اهمیت دارد. در صورتی‌ که مصالح و مواد درستی‌ برای این منظور مورد استفاده قرار نگیرد، میتواند ما را در زمینه اجرای سقف دچار مشکل و محدودیت نماید. یکی‌ از گونه‌های پوششی که در شرایط آب و هوای متنوع و برای درجه‌های متفاوت شیب میتواند مورد استفاده قرار گیرد ورقه‌های قیری با الیاف طبیعی میباشد.

منبع : [URL=] برای دسترسی به فایل باید عضو سایت شوید (کلیک کنید)
پاسخ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  اجرای سقف کوبیاکس top2016 0 1,503 1394/11/13 ، 12:11 عصر
آخرین ارسال: top2016

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان