امتیاز موضوع:
  • 24 رأی - میانگین امتیازات: 2.92
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
اخبار پیرامون نظام مهندسی استان های مختلف
#1
عدم اجراي درست قانون نظام مهندسي در استان تهران

به گزارش خبرنگار اقتصادي باشگاه خبرنگاران؛ سعيد غفراني در نشست خبري امروز خود با بيان اينکه مجلس براي رشته هاي درگير در ساخت و ساز شهري تعيين تکليف کرده است، گفت: رشته هايي از جمله معماري، عمران، برق، مکانيک، ترافيک، نقشه برداري و شهرسازي از جمله رشته هاي مهندسي است که مجلس به آنها توجه کرده است.

وي در ادامه افزود: نقش بعضي از اعضاي نظام مهندسي حساس تر و طولاني تر است که خوشبختانه تاکنون نقش هاي خود را اعضاي نظام مهندسان به خوبي ايفا کرده اند.

غفراني با اشاره به اينکه قانون نظام مهندسي در تهران به خوبي اجرا نشده است، افزود: هر قانوني که توسط مجلس مصوب شده، عمليات اجرايي خود را گذرانده و با ابلاغ به بخش ها لازم الاجرا مي شود که متاسفانه در استان تهران قانون نظام مهندسي آن رعايت نشده است.

رئيس سازمان نظام مهندسي ساختمان استان تهران با اشاره به اينکه لازم الاجرا بودن قانون به تنهايي کافي نيست و ضمانت اجرايي آن توسط دولت تعيين مي شود، بنابراين وظيفه اجرايي هيچ قانوني را نبايد تعديل کرد.

وي در ادامه افزود: 260 هزار مهندس در 7 رشته داراي پروانه ساختمان هستند و آمادگي لازم را به عنوان منابع انساني به خود اختصاص داده اند.

غفراني با اشاره به اينکه قانون نظام مهندسي در تمامي استانها به طور کامل اجرا نشده است، گفت: اين قانون نارسايي هايي در بعضي از بخش هاي خود دارد که موجب شده پيشرفت کافي را نداشته باشد.

رئيس سازمان نظام مهندسي ساختمان استان تهران، در ادامه اظهار داشت: هر استاني پيشرفت هاي خاصي را در بخش هايي از قانون نظام مهندسي داشته، بنابراين نمي توان عدد يکساني را براي آنها عنوان کرد./عب
پاسخ
#2
کاهش 34 درصدي تخلفات گودبرداري در ساخت و ساز

رضا حيدريون در گفتگو با خبرنگار اقتصادي باشگاه خبرنگاران با بيان اينکه از مجموع 3 هزار و 700 مورد نظارت بر گودبرداري ساختمان ها تاکنون 14 درصد انها دستور توقف و 20 درصد هشدار دريافت کرده اند.

وي ادامه داد: از ابتداي دي ماه گذشته که طرح نظارت بر گودبرداري آغاز شده 500 مورد دستور توقف و 720 مورد دستور هشدار گرفته اند.

معاون فني و مهندسي سازمان نظام مهندسي ساختمان استان تهران با اشاره به اينکه از ابتداي طرح ميزان کاهش در تخلف گودبرداري 50 درصد بود افزود: در حال حاضر تعداد دستور توقف و هشدار براي گودبرداري به 34 درصد رسيده است.

وي افزود: روند بررسي و نظارت بر گودبرداري موجب افزايش کيفيت درساخت و ساز شده است.

معاون فني و مهندسي نظام مهندسي ساختمان استان تهران در ادامه اظهار داشت: با اجراي طرح نظارت گودبرداري ميزان فرهنگ سازي در ساخت وساز افزايش يافته و تخلفات توسط ناظران کاهش يافته است./س
پاسخ
#3
صدور شناسنامه فني و ملکي براي متراژهاي بالاي 3 هزار متر/ قيمت گذاري ساختمان براساس شناسنامه فني و مسکن

رضا حيدريون در گفتگو با خبرنگار اقتصادي باشگاه خبرنگاران با بيان اينکه صدور شناسنامه فني و ملکي براي املاک بالاي سه هزار متر صادر مي شود گفت: شناسنامه فني و ملکي ساختمان بايد 5 مرحله کاري را براي صادر شدن طي کند.
وي ادامه داد: معرفي ناظر توسط سازمان نظام مهندسي ساختمان انتخاب مجري و سازنده ذي صلاح توسط مالک دو مرحله از شناسنامه فني ملکي ساختمان به شمار مي رود.
حيدريون با اشاره به اينکه کنترل نقشه ها به صورت مکانيزه از ديگر مراحل صدور شناسنامه فني و ملکي به شمار مي رود افزود: اين اقدام در حال حاضر براي املاک بالاي سه هزار متر و به صورت مکانيزه انجام مي شود.
معاون فني و مهندسي نظام مهندسي ساختمان استان تهران در ادامه اظهار داشت: صدور جواز براي پروژه ها و تقويت نظارت مهندسان ناظر مرحله چهارم صدور شناسنامه فني و ملکي به شمار مي رود.
وي خاطرنشان کرد: پرکردن شناسنامه فني و ملکي در حين اجراي پروژه توسط مجري و سازنده انجام مي شود.
حيدريون در پايان ياداور شد: کيفيت ساختمان در حال حاضر و براساس شناسنامه فني و ملکي رده بندي و قيمت گذاري مي شود.
پاسخ
#4
افزایش 25 درصدی دستمزد مهندسان ناظر ساختمان

معاون سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران از افزایش 25 درصدی نرخ دستمزد مهندسان ناظر خبر داد و گفت: نرخ دستمزد مهندسان ناظر برای نظارت بر هر متر ساخت و ساز مسکونی 6000 تا 25 هزار تومان شده است.

رضا حیدریون در گفت‌وگو با خبرنگار مسکن خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) با بیان اینکه ساخت هر پروژه نیازمند حضور چهار مهندس ناظر است، اظهار کرد: این نرخ برای چهار مهندس ناظر اعم از مهندس سازه یا عمران، مهندس برق، مهندس معماری و مهندس مکانیک تعیین شده است.
به گفته وی این رقم در کشور ما حدودا یک درصد از هزینه ساخت و ساز یک ساختمان را دربر می‌گیرد درحالیکه در کشور‌های دیگر این رقم معادل 10 درصد از هزینه‌های تمام‌ شده یک ساختمان است.
تعیین مهندسان ناظر از سوی سازمان نظام مهندسی ساختمان
معاون سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران چگونگی انتخاب مهندسان ناظر برای پروژه‌های کوچک و بزرگ ساختمانی و شرایط تغییر آنها را در حین همکاری نیز توضیح داد و گفت: از پارسال مهندسان ناظر ساختمان‌ها از سوی این سازمان انتخاب می‌شوند تا از تخلفات احتمالی در این زمینه جلوگیری شود و کیفیت ساخت و ساز افزایش یابد.
حیدریون درباره معیار انتخاب مهندسان ناظر در پروژه‌های بزرگ ساختمانی اظهار کرد: در این زمینه دستورالعملی با بندهای مختلف وجود دارد که نظارت به صورت کیفی انجام می‌شود.
وی افزود: شرکت‌ها براساس پارامترهای سابقه، قدمت، تعداد اعضای فعال و داشتن یا نداشتن پرونده انتظامی امتیازبندی می‌شوند.
پروژه‌های کوچک به کدام ناظران سپرده می‌شود؟

حیدریون با بیان این‌که مجوز نظارت بر پروژه‌های کوچک به افراد حقیقی سپرده می‌شود، تصریح کرد: بر این اساس مجوز به افراد حقیقی داده می‌شود و به صورت منطقه‌ای تعیین می‌شود؛ مثلا فردی در یک منطقه مشخص کار می‌کند و مهندس ناظر را نیز برای آن منطقه درخواست می‌کند.
معاون فنی و مهندسی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران تاکید کرد: می‌خواهیم نظارت‌ها واقعی باشد و ناظران را براساس محل کار، آدرس منزل و ... تعیین می‌کنیم.
شرایط تغییر مهندسان ناظر ساختمان‌ها
وی درباره شرایط تغییر مهندسان ناظر ساختمان‌ها اظهار کرد: این تغییرات براساس توافقی که بین ناظر اول و مالک صورت می‌گیرد انجام می‌شود؛ به طوری که در قراردادی که نوشته شده بندهای حقوقی آن مشخص شده است و در مواردی که مشکلات قانونی بین ناظر و مالک پیش بیاید کمیسیون حقوقی وارد عمل می‌شود و به این مشکلات رسیدگی می‌کند.

چگونگی نظارت بر ساخت پروژه‌های بزرگ ساختمانی

حیدریون درباره چگونگی نظارت بر پروژه‌های ساختمانی بزرگ مثل تعاونی‌های مسکن گفت: مثلا برای نظارت بر کار ساخت و ساز یک تعاونی مسکن ناظر براساس انتخاب مالک در نظر گرفته شده‌ و با هم همکاری داشته‌اند اما بعد از مدتی از سازمان نظام مهندسی ساختمان خواسته می شود ناظران را جابجا کنیم ولی اگر ناظر اول براساس انتخاب خود مالک باشد انتخاب‌های بعدی نیز به همین صورت انجام می‌شود.
معاون فنی و مهندسی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران ادامه داد:‌ از سال گذشته تا کنون ناظران توسط سازمان نظام مهندسی تعیین می‌شوند؛ بدین ترتیب می‌توان امید داشت که افزایش کیفیت در ساخت و سازها بیشتر شود و تاثیر آن در بلند مدت نیز در پروژه‌های آینده نمود پیدا کند.
وی ابراز امیدواری کرد شاهد کاهش تخلفات در زمینه ساخت و سازها و افزایش کیفیت باشیم.

منبع:
http://www.iiiwe.com/
حضرت محمد (صلي الله عليه و آله) : بدانید کسی که نمی داند نباید از آموختن شرم کند که قیمت هرکس بقدر معلومات اوست.
امام علی (ع) : برای هر چیزی زکاتی است و زکات علم نشر آن می باشد.
پاسخ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  نصب سازه فولادی سالن اصلی آزمایشگاه پیشرفته مهندسی زلزله keiivan 0 1,145 1395/5/24 ، 12:19 عصر
آخرین ارسال: keiivan
  پایان عملیات ساخت و بتن ریزی سکوهای آزمایشگاه پیشرفته مهندسی زلزله keiivan 0 1,374 1395/4/9 ، 11:29 صبح
آخرین ارسال: keiivan
  ارائه آخرین دستاوردهای تکنیکهای ساخت در مهندسی عمران keiivan 0 1,198 1395/3/17 ، 10:27 صبح
آخرین ارسال: keiivan
  اقدام جالب شهرداری تهران در کوتاه کردن دست باندهای تعیین ناظرین در نظام مهندسی! زینب خوش کلام 0 1,528 1395/1/11 ، 09:19 صبح
آخرین ارسال: زینب خوش کلام
  اتفاقی تلخ و تاسف انگیز در حوزه مهندسی عمران tafakornew 0 1,347 1394/6/17 ، 02:45 عصر
آخرین ارسال: tafakornew
  قابل توجه شرکت‌کنندگان در آزمونهای ورود به حرفه مهندسی و کاردانی و تعیین صلاحیت معمار مهندس رضا 0 1,350 1393/3/16 ، 08:04 صبح
آخرین ارسال: مهندس رضا
  سامانه «اصلاح قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان» mehdipanahi 0 1,572 1393/1/23 ، 07:59 عصر
آخرین ارسال: mehdipanahi
  گاف مهندسی اسپانیایی؛ساخت آسمانخراش بدون آسانسور MOSSAYEB 0 1,716 1393/1/5 ، 12:58 عصر
آخرین ارسال: MOSSAYEB
  کلاهبرداری به اسم «پیش‌بینی زلزله» در استان‌های جنوبی کشور! keiivan 1 1,493 1392/8/14 ، 04:04 عصر
آخرین ارسال: ebrahimkazemi51
  یادی از استاد احمد حامی، پدر مهندسی عمران و بنیانگذار مهندسی نوین در ایران keiivan 0 1,404 1392/7/16 ، 07:12 عصر
آخرین ارسال: keiivan

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان