امتیاز موضوع:
  • 76 رأی - میانگین امتیازات: 2.8
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
نسبت اختلاط انواع ملات
سلام بر اعضای انجمن
لطفا هر کس اطلاعاتی درباره نسبت اختلاط انواع ملات ها (ماسه سیمان، بتن های دست ساز و...) در اختیار ما بذاره فقط اجرایی باشه چون اونی که توی کتاب ها هستش هر چند که درسته اما ازش استفاده نمیشه. ممنون.

[تصویر:  clip_image002.jpg]
پاسخ
برای ملات پر سیمان پلاستر سه گاری ماسه رو با یک کیسه قاطی می کنن و برای ملات کم سیمان تر برای آجر چینی یا کف 4 گاری رو با یک کیسه قاطی می کنن و برای ملات های پر کننده و کم اهمیت 5 گاری ماسه می ریزن دوغاب پشت نما یا سرامیک رو با 2.5 یا سه گاری قاطی می کنن و باید در بشکه درست بشه تا خیلی شل بدست بیاد ملات دیوار هم باید شل باشه ولی نه به شکلی که قابلیت شکل پذیریش رو از دست بده ملات برای زیر موزاییک خیلی سفت درست میشه تا بشه موزاییک رو تنظیم کرد ولی باید قبل از گداشتن موزاییک دوغاب آب و سیمان روش بریزند و بعد از اتمام کار هم باید با سیمان سفید و خشک کن دوغاب رو از بین بندها به خوردش بدن برای پلاستر باید ماسه بادی هم قاطی بشه تا آب بند بشه و اگه از پودر آب بند هم استفاده بشه عالیه البته تو پلاستر ماسه 06 هم خوب جواب می ده اگه روی ملات دیوار هم سفت کننده بریزید بهتره
برای بتن خواهش می کنم دستی ساخته نشه چون بتن دستی خیلی ضعیفه و اگه مجبور شدید هم باید اول شن و ماسه و سیمان رو باهم خوب مخلوط کنید و بعدا روش آب بریزید سیمان رو بیشتر بریزید و از روان کننده هم استفاده کنید و تا می تونید سفت بسازید
برای بتن باعیار 300 هم هر سه و نیم گاری ماسه و شن باید یه سیمان قاطیش کنید و مقدار شن باید از ماسه بیشتر باشه یا برابر باشه
معمولا شن رو کمتر می ریزن تا به میکسر یا خلاطه فشار نیاد ولی این کار اشتباهه
در ضمن ماسه هامعمولا ماسه بادی کم دارن که اگه بهشون اضافه شه بد نیست
پاسخ
(1392/5/23 ، 11:34 عصر)yasermeithamy نوشته است: برای ملات پر سیمان پلاستر سه گاری ماسه رو با یک کیسه قاطی می کنن و برای ملات کم سیمان تر برای آجر چینی یا کف 4 گاری رو با یک کیسه قاطی می کنن و برای ملات های پر کننده و کم اهمیت 5 گاری ماسه می ریزن دوغاب پشت نما یا سرامیک رو با 2.5 یا سه گاری قاطی می کنن و باید در بشکه درست بشه تا خیلی شل بدست بیاد ملات دیوار هم باید شل باشه ولی نه به شکلی که قابلیت شکل پذیریش رو از دست بده ملات برای زیر موزاییک خیلی سفت درست میشه تا بشه موزاییک رو تنظیم کرد ولی باید قبل از گداشتن موزاییک دوغاب آب و سیمان روش بریزند و بعد از اتمام کار هم باید با سیمان سفید و خشک کن دوغاب رو از بین بندها به خوردش بدن برای پلاستر باید ماسه بادی هم قاطی بشه تا آب بند بشه و اگه از پودر آب بند هم استفاده بشه عالیه البته تو پلاستر ماسه 06 هم خوب جواب می ده اگه روی ملات دیوار هم سفت کننده بریزید بهتره
برای بتن خواهش می کنم دستی ساخته نشه چون بتن دستی خیلی ضعیفه و اگه مجبور شدید هم باید اول شن و ماسه و سیمان رو باهم خوب مخلوط کنید و بعدا روش آب بریزید سیمان رو بیشتر بریزید و از روان کننده هم استفاده کنید و تا می تونید سفت بسازید
برای بتن باعیار 300 هم هر سه و نیم گاری ماسه و شن باید یه سیمان قاطیش کنید و مقدار شن باید از ماسه بیشتر باشه یا برابر باشه

سلام آقا میثمی
داداش توصیه های تجربیت در مورد ملاتها درست.چون به سلیقه بنا وسنگ کار وکاشیکار هم تا حدودی بستگی داردولی در مورد بتون 300 فکر نکنم استفاده از اصطلاح گاری صحیح
باشد.چون دستگاه نظارتی بتون را در آزمایشکاه تست می زنند..نسبت سیمان حداقل باید 300کیلو در یک متر مکعب باشد اونوقت با واحد گاری آنهم 3.5 گاری در مقابل یک پاکت سیمان چطوری این نسبت قابل حصول است؟
6 پاکت سیمان می شود 300 کیلو. 6*3.5 گاری می شود چند مترمکعب؟
لطفا توضیح بیشتر بده روشن بشیم.
پاسخ
(1392/5/23 ، 07:56 عصر)sajad222 نوشته است: سلام بر اعضای انجمن
لطفا هر کس اطلاعاتی درباره نسبت اختلاط انواع ملات ها (ماسه سیمان، بتن های دست ساز و...) در اختیار ما بذاره فقط اجرایی باشه چون اونی که توی کتاب ها هستش هر چند که درسته اما ازش استفاده نمیشه. ممنون.

سلام
بهر حال تمام مطالبی که تو کتابها نوشته میشه با اندکی تغییر قابل اجرا شدن هستند.
فقط کافیه در قسمت جستجوی سایت و در فیلد "جستجو بر پایه واژه های کلیدی" عبارت "طرح اختلاط" رو وارد نمایید بنظرم جواب خیلی از سوال هاتون رو میگیرین!
اگر هم منبع مکتوب خواستین کتاب تکنولوژی بتن دکتر رمضانیانپور میتوونه مفید واقع باشه!
موفق باشین...!
از این برکه باید یه دریا بسازیم،یه دریا به عمق یه عشق قدیمی
instagram:Irancivilengineers

پاسخ
EMISPEED با تو جه به سوال سجاد استفاده از واحدهای استاندارد نظیر متر مکعب و کیلوگرم و یا استفاده از طرح اختلاط پیشنهادی ACI یا آبا و آزمایش های مختلف نظیر نمونه استوانه ای و مکعبی و نمونه های 21 و 27 و 3 روزه و غیره را همه مهندسین جمع از بر هستند و نیازی به توضیح واضحات نیست
در این قسمت استفاده از داده های تجربی حداقلی برای جاهایی هست که دسترسی به امکانات نیست یا زمان کمی دارید شما در کارگاه ساختمانی به عنوان یک مهندس نمی توانید برای هر میکسر بتن که برای کار کوچکی نیاز دارید آزمایش انجام دهید و ماسه و شن را وزن کنید و گاری ها را اندازه گیری کنید و طرح اختلاط بریزید همچنین برای جاهایی که پروژه کوچک است و برای بتن ریزی از خلاطه استفاده می شود و شما باید ظرف یک بازدید سریع اشکال کار را برطرف کنید به چنین داده های تقریبی نیاز است
تقریبا 24 گاری یک متر مکعب می شود
در ضمن اگه ساخت ملات رو به سلیقه بنا بگذارید خیلی از مسائل مهم به خاطر راحتی و سرعت کار فراموش می شه
پاسخ
(1392/5/24 ، 12:12 صبح)emispid نوشته است:
(1392/5/23 ، 11:34 عصر)yasermeithamy نوشته است: برای ملات پر سیمان پلاستر سه گاری ماسه رو با یک کیسه قاطی می کنن و برای ملات کم سیمان تر برای آجر چینی یا کف 4 گاری رو با یک کیسه قاطی می کنن و برای ملات های پر کننده و کم اهمیت 5 گاری ماسه می ریزن دوغاب پشت نما یا سرامیک رو با 2.5 یا سه گاری قاطی می کنن و باید در بشکه درست بشه تا خیلی شل بدست بیاد ملات دیوار هم باید شل باشه ولی نه به شکلی که قابلیت شکل پذیریش رو از دست بده ملات برای زیر موزاییک خیلی سفت درست میشه تا بشه موزاییک رو تنظیم کرد ولی باید قبل از گداشتن موزاییک دوغاب آب و سیمان روش بریزند و بعد از اتمام کار هم باید با سیمان سفید و خشک کن دوغاب رو از بین بندها به خوردش بدن برای پلاستر باید ماسه بادی هم قاطی بشه تا آب بند بشه و اگه از پودر آب بند هم استفاده بشه عالیه البته تو پلاستر ماسه 06 هم خوب جواب می ده اگه روی ملات دیوار هم سفت کننده بریزید بهتره

سلام آقا میثم
داداش توصیه های تجربیت در مورد ملاتها درست.چون به سلیقه بنا وسنگ کار وکاشیکار هم تا حدودی بستگی داردولی در مورد بتون 300 فکر نکنم استفاده از اصطلاح کوجه بازاری گاری صحیح
باشد.چون دستگاه نظارتی بتون را در آزمایشکاه تست می زنند..نسبت سیمان حداقل باید 300کیلو در یک متر مکعب باشد اونوقت با واحد گاری آنهم 3.5 گاری در مقابل یک پاکت سیمان چطوری این نسبت قابل حصول است؟

درودبرشمادوست گرامی.
منظور یاسرخان از گاری(فرغون) همان پیمانه حجمی بود.
شماممکنه معیارت رو سطل یا بیل یاهرچیزدیگه ای... بگیری.
پاسخ
(1392/5/24 ، 03:23 صبح)reza1107 نوشته است:

درودبرشما
نسبت های حجمی تقریبی زمانیکه طرح اختلاط موجودنیست،درکارگاه.
عیاربتن / سیمان / ماسه / شن
100-150 / 1 / 4 / 8
200-250 / 1 / 3 / 6
300-350 / 1 / 2 / 4
... - 350 / 1 / 1.5 / 3
اگرلازم داشتی وزنی هم بگم...

سلام آقا رضا

این عدد بالایی که برای شن گفتید فکر نمیکنم درست باشه چون من توی کارگاه که بالودر قیف بچینگ رو پر میکنم وقتی مقدار شن مصرفی رو با ماسه مقایسه میکنم متناقض با حرف شماست.
پاسخ
(1392/5/24 ، 03:34 صبح)reza1107 نوشته است:
(1392/5/24 ، 12:12 صبح)emispid نوشته است:

سلام آقا میثم
داداش توصیه های تجربیت در مورد ملاتها درست.چون به سلیقه بنا وسنگ کار وکاشیکار هم تا حدودی بستگی داردولی در مورد بتون 300 فکر نکنم استفاده از اصطلاح کوجه بازاری گاری صحیح

درودبرشمادوست گرامی.
منظور یاسرخان از گاری(فرغون) همان پیمانه حجمی بود.
شماممکنه معیارت رو سطل یا بیل یاهرچیزدیگه ای... بگیری.

سلام آقا رضا
حقیقتش نمی دانستم چنوبیهای خوبمون به فرغون،گاری میگن (در تهران به درشکه ،گاری می گن).برای همین هم خیلی تعجب کردم
چرا آقا میثمی از اصطلاح گاری استفاده می کندوبیشتر تعجب کردم وقتی گفتند 24 گاری یک متر مکعب می شود!
بله دوست من،در تهران هم بساز بفروشها از پیمانه فرغون استفاده می کنند.مثلا برای بتن مگر
از 7فرغون شن وماسه و1پاکت سیمان استفاده می کنند.

در انتها ضمن فرستادن درود به آقا میثمی از آقا سجاد هم تقاضا دارم تجربه خودش در اختلاط ملاتها را هم مطرح کنند.
پاسخ
(1392/5/24 ، 05:42 عصر)sajad222 نوشته است:
(1392/5/24 ، 03:23 صبح)reza1107 نوشته است:

درودبرشما
نسبت های حجمی تقریبی زمانیکه طرح اختلاط موجودنیست،درکارگاه.
100-150 / 1 / 4 / 8
200-250 / 1 / 3 / 6
300-350 / 1 / 2 / 4
... - 350 / 1 / 1.5 / 3
اگرلازم داشتی وزنی هم بگم...

سلام آقا رضا

این عدد بالایی که برای شن گفتید فکر نمیکنم درست باشه چون من توی کارگاه که بالودر قیف بچینگ رو پر میکنم وقتی مقدار شن مصرفی رو با ماسه مقایسه میکنم متناقض با حرف شماست.
آقاسجادحق باشماست.بنده توانتقال اشتباه نوشتم.
تصحیح میکنم.
100-150 / 1 / 4 / 7
200-250 / 1 / 3 / 5
300-350 / 1 / 2 / 3
... - 350 / 1 / 1.5 / 2
که معمولا واسه کارایی بیشترشن روکمترمیزنن.
البته بازم عرض میکنم واسه زمانیکه طرح اختلاط نباشه ونظارت اجازه بده.
نشریه55 هم طرح اختلاط وزنی خوبی داره.
پاسخ
سلام آقا رضا
حقیقتش نمی دانستم چنوبیهای خوبمون به فرغون،گاری میگن (در تهران به درشکه ،گاری می گن).برای همین هم خیلی تعجب کردم
چرا آقا میثمی از اصطلاح گاری استفاده می کندوبیشتر تعجب کردم وقتی گفتند 24 گاری یک متر مکعب می شود!
-----------------------------------------------------------
درودفراوان برشماemispidعزیز
بله بنده هم جنوبی هستم وشایداین قضیه خاص خوزستان باشه.
بهرحال هرمنطقه ای اصطلاحات مخصوص خودشو داره.
پاسخ

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  انواع قیر امولسیون برای راهسازی es.el.1989 1 1,925 1399/9/4 ، 05:57 عصر
آخرین ارسال: es.el.1989
  دانلود کتابچه آجرچینی و ساخت ملات و ابزار آلات بنایی کیوان بابایی 1 5,361 1398/5/20 ، 04:31 عصر
آخرین ارسال: bankabzar
  يک متر مربع ديوار چقد ماسه و ملات ميبره؟ engineer2014 9 9,575 1395/1/23 ، 09:32 عصر
آخرین ارسال: miladezati
  ملات ماسه سیمان به جای گروت mahian90 8 6,138 1394/3/9 ، 03:35 عصر
آخرین ارسال: rouzbeh.alipoor
  تاپیک جامع تشریح انواع مصالح ساختمانی و مصالح نوین صنعت ساختمان کیوان بابایی 13 9,538 1393/7/8 ، 11:15 عصر
  دانلود جزوه معرفی انواع آسانسور و نحوه اجرای آسانسور در سازه کیوان بابایی 0 4,477 1392/12/16 ، 08:15 عصر
آخرین ارسال: کیوان بابایی
  آشنایی با انواع روشهای گودبرداری و سازه های نگهبان فرشاد امن خانی 0 6,159 1392/4/28 ، 12:24 صبح
آخرین ارسال: فرشاد امن خانی
  انواع درز انبساط miladezati 0 3,700 1392/4/14 ، 12:26 عصر
  معرفی و شناخت انواع سقف های مسطح comacivil 0 4,175 1391/10/28 ، 12:55 صبح
آخرین ارسال: comacivil

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان