امتیاز موضوع:
  • 27 رأی - میانگین امتیازات: 3.22
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
سوال در مورد طبقات زیرزمین
#1
در صورت وجود طبقاتی در زیر زمین با عناوین -st1 و -st2 و نبود دیوار حایل بتونی در طبقات زیر زمین و بقیه طبقات با عناوین base و st1 , st2 . st3
ایا در هنگام اعمال نیروی زلزله محدوده ی اعمال زلزله از کف زمین تا روف است ( BASE تا ST3) یا از محل بلوکاز تا روف(-ST2 تا ST3 ) به عبارتی طبقات زیر زمین در این محدوده حساب نمیشن؟
همچنین موقع محاسبه T ما ارتفاع رو از تراز کف همکف میگیریم یا از محل بلوکاژ؟

یه سوال دیگه
موقع محاسبه t در براورد زلزله وقتی اون رو محاسبه کردیم اول اون رو در 1.25 ضرب و سپس در محاسبه c استفاده کنیم یا بعد از تحلیل ومربوط به قضیه مقایسه با پریود تئوری میشه؟
ممنون میشم توضیح بدین
پاسخ
#2
سلام
چون طبقه زیر زمین دارید می توانید طبق بند 6-7-2-5-2 مبحث ششم تراز پایه را از روی طبقه همکف در نظر بگیرید
طبق تبصره 1 بند 6-7-2-5-6 مبحث ششم اگر مقدار زمان تناوب اصلي ساختمان از مقدار تجربي فوق بيشتر باشدباید از زمان تناوب اصلی استفاده نمایید ولینباید مقدار زمان تناوب اصلي از 1.25 برابر زمان تناوب تجربي بيشترباشد.در غالب موارد مقدار زمان تناوب اصلي از زمان تناوب تجربي به مراتب بزرگتر است. در اين حالت كاربر از حداكثر 1/25 برابر زمان تناوب تجربي در محاسبات استفاده مي‌كند.

ودر 2800 داریم :

در صورتی که مقدار پریود سازه ناشی از روابط تحلیلی به شرطی میتوان استفاده کرد که از 1.25 درصد پریود تجربی بیشتر نباشد در غیر این صورت بایستی از همان پریود حاصل از روابط تجربی استفاده شود(یعنی بدون اینکه پریود حاصل از روابط تجربی در عددی بزرگنمایی شود)

در نتیجه باید : پریود سازه باید مینینمم دو مقدار 1.25 برابر پریود محاسبه شده از رابطه تجربی و پریود محاسبه شده از روش تحلیلی در نظر گرفته شود.
( T = min ( T1*1.25 ; T2

پاسخ
#3
پس با توجه به فرمایشتون ما به جنس دیوار زیرزمین که حایل بتنی باشه یا چیز دیگه نگاه نمیکینیم ؟
در مورد زمان تناوبی هم اول t رو بدون در نظر گرفتن 1.25 در محاسبات ضر یب زلزله لحاظ می کنیم بعد تحلیل و دراوردن پریود تحلیلی و مقایسه با 1.25t اگر از این کمتر بود می ریم دوباره از اول مقدار t و به طبع اون مقدار c رو اصلاح و مقدار پریود تحلیلی رو نوشته و دوباره تحلیل می کنیم اگر هم از 1.25t بیشتر بود ما هیچ کاری در مورد t , c انجام نمیدیم . ایا درسته؟
پاسخ
#4
بله مهندس شما وقتی که دیوار حایل بتنی دارید در اینصورت مطمعنا خاک اطراف تراک شده است و این دیوارها در طبقات زیر زمین می باشند در اینصورت ما می توانیم تراز پایه را از روی طبقه همکف در نظر بگیریم ( در غیر این تراز پایه از بیس 0.00 محاسبه خواهد شد )
بله فرمایش شما درسته اما وقتی که زمان تناوب اصلی بزرگتر از 1.25 زمان تناوب تجربی باشد زمان تناوب ما همان مقدار حداکثر زمام تناوب اصلی یعنی 1.25 برابر زمان تناوب تجربی خواهد بود .
اگر به مبحث ششم و یا 2800 یک نگاهی بندازید متوجه خواهید شد !
موفق باشید
پاسخ
#5
در مورد خرپشته هم
اگر مقدار اون از 25 درصد بام کمتر بود و با توجه به گفته حسن باجی که در این صورت باید بارش رو رو تیر ها اعمال کنیم و مدلش نکنیم اما اگر خودم خواستم فقط برا ی درست دیده شدن مدل خرپشته رو هم مدل کنم وبارش و بار تیر و ستون های خرپشته رو رو تیر های تکیه گاهیش بدم ایا باید تمامی تیر و ستون ها و کف ها ی خرپشته رو none مدل کنم یا با توجه به محدوده اعمال زلزله که معرفی می کنیم خود به خود خرپشته و بار تیر و ستون اون از کار میفته؟
پاسخ
#6
خرپشته بهتر است در ترسیمات مدل شما باشد حال اگر وزن خرپشته از 25 درصد وزن بام کمتر باشد در اینصورت ارتفاع ساختمان تا تراز بام در نظر گرفته می شود و همچنین مقدار وزن خرشته به وزن بام افزوده شود ( چهار ستون و یا تیرها اعمال شود )
در مورد توضیح دوم شما خیر نیازی نیست noone کنید بهتر است در برگه اعمال بار زلزله تراز انتخابی را از بیس تا تراز بام roof در نظر بگیرید .
و در غیر این مدل دقیق خرپشته و اعمال بار آن و تعریف بار زلزله از بیس تا st -room باشد
پاسخ
#7
پس اگر تو ایتبس یه طبقه رو (خرپشته) تو اعمال زلزله حساب نکنیم باز بار ستون ها و تیر ها و.. به طبقه زیرش میتونه اعمال بشه؟ وقتی طبقه ای تو زلزله اعمال نشه بار گزاریش که حساب نمیشه ؟ چون من دارم از کتاب حسن باجی می خونم تیر و ستون رو نمیدونم اما گفته بارگزاری چنین طبقه ای حساب نمیشه
پاسخ
#8
به هر حال وقتی دارید خرپشته رو مدل می کنید پس در اجرا هم این خرپشته وجود داره !
پس باید مقدار بار آن به طبقه زیرین انجام بشود و طبق توظیح بالا تنطیماتشو انجام دهید.
وقتی طبقه ای وجود نداره خوب مشخصه باری نداریم که اعمال کنیم !!!
پاسخ
#9
من همیشه اینجور حساب می کنم :
وقتی در مدل من خرپشته هستش وقتی مقدار بارش از بار بام کمتر باشد ؛ مقدار بار خرپشته را به تیرهای محیط خرپشته در بام اعمال می کنم و در برگه بار زلزله ( درصورتی که ارتفاع ساختمان تا تراز بام درنظر گرفته شده باشد ) از بیس و یا طبقه همکف تا بام تنظیم می کنم
ودر صورتی که اصلا خرپشته در مدل من نیست ولی در اجرا مطمعنا این خرپشته را دارم پس مقدار بار خرپشته را محاسبه می کنم سپس به چهار ستون محیط خرپشته در تراز بام به صورت متمرکز اعمال می کنم باز تنظیمات من از بیس تا بام هستش چون وزنش کمتر هستش
حالا فرمودید چون طبقه را در زلزله تاثیر نمی دهیم فکر کنم مشخصه خوب ما بارشو به بام اعمال کردیم پس سختی و مقاومت تیر وس تون محیط بام توان و تحمل وزن خرپشته را خواهند داشت .
به نظر من کتاب دکتر باجی برای انجام پروژه های دانشجوی موثر نیست حالا این نظر من هستش
شاید برای افراد دیگر اینطور نباشد .
پاسخ
#10
پس طبق فرموده شما
وقتی از بیس تا روف باشه سقف خرپشته به صورت بازشو فرض میشه؟ اگه این جوری باشه ما میتونیم رو این سقف بارگذاری انجام بدیم؟و همچنین فکر کنم در این صورت در نظر گرفتن بخشی از بار سقف خرپشته(دال بتنیش) تو desk صحیح نیس

در مورد طبقات زیر زمین هم من به بندی که اشاره کردین نگاه کردم اونجا گفته اگه دارای دیوار حایل در محیط اطراف زیرزمین باشه تراز رو از کف بگیریم اما نگفته که اگه ما از این دیوار حایل بتنی اصلا نداشته باشیم باز هم میتونیم از تراز هم کف بگیریم یا نه ؟ و در صورتی که جواب شما از بلوکاز باشه مقدار H که از روی اون مقدار T بدست میاد از کجا شروع میشه؟


اگه سرتون رو درد نیاوردم یه سوال دیگه هم داشتم
تو کتاب حسن باجی فصل مثال و خروجی از المان های قابی تو مثالی که خودشون حل کردن اعمال ضریب کاهش سر بار رو بعد از انجام تحلیل سازه موکول کرده و بعد از اعمال ضریب دوباره سازه رو تحلیل کرده ایا این روال کاریه ؟ یا میتونیم قبل از انجام تحلیل موقع اعمال بار ها مقدار ضریب کاهش سربار رو تنظیم کنیم؟ در ضمن خود شما تو اعمال کاهش ضریب سربار از کدوم یک استفاده می کنین؟
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان