امتیاز موضوع:
  • 52 رأی - میانگین امتیازات: 2.63
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
دانلود نحوه محاسبه دستی دال بتنی بر اساس ACI(آرش نقیبی)
#11
sahand-p-z ,

مهمترین عامل ماهیت سقف است یعنی چقدر سقف در باربری جانبی سازه با توجه به دیگر المان های سازه نقش دارد . در اینصورت دال باید هم در برابر بار ثقلی + بار زلزله طراحی شود . همانطور که در بالا توظیح دادم برای دال تخت که یک دیافراگم صلب عمل نمی کند و در نتیجه با توجه به سازه نقش در باربری جانبی سازه را خواهد داشت البته به اینمورد هم توجه داشته باشید که استفاده از سیستم دال تحت بع عنوان یک عنصر باربر جانبی در مناطق با پهنه زلزله خیلی شدید مجاز نیست و باید از سیستمهای جانبی دیگر استفاده شود .

* عموماً در سیستم دال بتنی در سازه های متعارف با وجود سیستمهای سازه ای و دیگر المانهای سازه ، فقط تحت تاثیر بارثقلی ( خیز دال بتنی ) طراحی می شوند.

* المان دال که عموماً رفتار خمشی ( ضخامت کم دارای سختی خمشی می باشد) دارند صرفنظر از تغییر شکل های برشی و رفتار عمومی سه بعدی به عنوان المان با رفتار Shell ( رفتار واقیعتر ، دارای تحلیل دقیق و توزیع بار تقریبی ) مدلسازی می شوند ، اسلب های دو طرفه به عنوان سیستم سازه ای در نظر گرفته نمی شوند مگر در دال تخت که به عنوان سیتم سازه ای در نظر گرفته می شود البته با رعایت محدودیت آیین نامه برای تعداد طبقات و ارتفاع موردنظر .

پاینده باشید
پاسخ
#12
سلام مهندسین گرامی
یک سوال
در کتاب دکتر مستوفی نژاد میلگرد های منفی و مثبت طوری قطع میگردند که در وسط دهانه در بالای مقطع فولادی قرار داده نمیشود و در پایین مقطع در دو سمت مقطع فولادی قرار داده نمیشود .
آیا نباید در تمام مقطع از فولاد حد اقل که همان فولاد افت و حرارت است استفاده نمود؟
پاسخ
#13
سلام

برای دال ها از حداقل آرماتور ( Pmin ) استفاده می شود . و عموماً این آرماتور حداقل به عنوان میلگرد سراسری در نظر گرفته می شود و در صورتی که نیاز به میلگرد بیشتری باشیم از میلگردهای تقویتی استفاده می نمائیم .

* برای ضخامت کم دال از میلگردهای افت و حرارت در یک سفره و در صورت ضخامت زیاد در دو سفره بالا و پایین دال آرماتور استفاده می شود .

* معمولاً ضخامت های دال دو طرفه در حدی است که نیاز به دو شبکه ارماتور بالا و پایین می باشد که عموماً آرماتورهای از سایز و فاصله یکنواختی برخوردار هستند .

* در دال یکطرفه ، در یک جهت با توجه به جهت خمش ، ارماتور قویتر از جهت دیگر است که عموماً در جهت دهانه بلند نیاز به فولاد با قطر کمتر هستیم که همان ارماتور افت و حرارت تعیین کننده می باشند .

پاینده باشید
پاسخ
#14
خیلی ممنون پس نظر بنده صحیح است؟
به نظر بنده باید مقدار حداقل فولاد در کل مقطع توزیع شود و در هیچ مقطعی فولاد کمتر از مقدار حداقل نباشد.
ولی چرا در کتاب دکتر مستوفی نژاد این مسله در نظر گرفته نشده؟
پاسخ
#15
در کتاب به چه صورتی انجام شده است ؟
پاسخ
#16
(1393/3/25 ، 10:34 عصر)کیوان بابایی نوشته است: در کتاب به چه صورتی انجام شده است ؟
http://www.mycivil.ir/forum/Thread-%D8%A...8%A7%D8%AF
پاسخ
#17
بله باید حداقل رعایت شود یک نکته برای این مقدار حداقل این است که این مقدار درصد تابع جنس ارماتور است یعنی همان تنش جاری شدن ارماتور ( Fy ) و به کل سطح مقطع ، پس نباید سطح مقطع موثر حساب شود . مواقعی هم پیش می اید که این مقدار حدقل در وسط دهانه هادر پایین دال و در تکیه گاهها در بالای دال تمرکز می یابد .

پاسخ
#18
(1393/3/25 ، 10:51 عصر)کیوان بابایی نوشته است: بله باید حداقل رعایت شود یک نکته برای این مقدار حداقل این است که این مقدار درصد تابع جنس ارماتور است یعنی همان تنش جاری شدن ارماتور ( Fy ) و به کل سطح مقطع ، پس نباید سطح مقطع موثر حساب شود . مواقعی هم پیش می اید که این مقدار حدقل در وسط دهانه هادر پایین دال و در تکیه گاهها در بالای دال تمرکز می یابد .
تاپیکی رو که عرض کردم مطالعه نمودید؟
یعنی امکان دارد که مقطعی وجود داشته باشد که بدون فولاد باشد؟
بنظرم این کار صحیح نیست

پاسخ
#19
نمی توانم به یقین اطلاعات بدهم ، چون باید مثال این کتاب را پیگیری کنم . ولی با توجه به توظیحات شما مقطع نباید بدون فولاد باشد پس نباید صحیح باشد در مورد حداقل هم باید در همان رنج باشد نه کمتر . همچنین نقاط قطع آرماتور هم باید خیلی رعایت شود . و همچننی وجود شبکه ارماتورهای متعامد در گوشه های دال به جهت تمرکز لنگر پیچشی نیاز است که خیلی از طراحان اینمورد را نادیده می گیرند .

موفق باشید
پاسخ
#20
منظور شما فولادهاي قطري ميباشد؟
پاسخ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  دانلود جروه طراحی سازه های بتنی دانشگاه آزاد یاسوج (استاد پاک نژاد) فرشاد امن خانی 0 298 1402/2/20 ، 05:13 عصر
آخرین ارسال: فرشاد امن خانی
  دانلود جزوه طراحی سازه های بتن آرمه ۱ دانشگاه صنعتی شریف (دکتر علیرضا خالو) فرشاد امن خانی 2 418 1402/2/5 ، 07:09 عصر
آخرین ارسال: فرشاد امن خانی
  دانلود جزوه طراحی سازه های بتن آرمه پیشرفته (دکتر طالب مرادی شقاقی) (دانشگاه تبریز) فرشاد امن خانی 0 245 1402/1/31 ، 02:44 عصر
آخرین ارسال: فرشاد امن خانی
  دانلود ۱۰ مثال کاربردی از طرح اختلاط بتن ایران (مهندس مهدی جوهری) فرشاد امن خانی 0 4,981 1399/3/15 ، 05:19 عصر
آخرین ارسال: فرشاد امن خانی
  دانلود طراحی لرزه ای سیستم های مقاوم بتن آرمه (دکتر محمدقاسم وتر) فرشاد امن خانی 0 1,043 1399/2/10 ، 05:35 عصر
آخرین ارسال: فرشاد امن خانی
  دانلود جزوه طراحی سازه های بتنی ( دانشگاه کویینزلند ) فرشاد امن خانی 0 1,178 1399/1/21 ، 08:32 عصر
آخرین ارسال: فرشاد امن خانی
  دانلود جزوه " طراحی سازه های بتنی 1 " (دانشگاه آزاد تهران شرق )(مهندس علیرضا فاروقی) فرشاد امن خانی 0 1,835 1398/9/22 ، 07:43 عصر
آخرین ارسال: فرشاد امن خانی
  دانلود جزوه بتن همراه با جداول حل سریع ویژه آزمون محاسبات(دکتر سید محمد سعید ضیاالحق) فرشاد امن خانی 0 1,517 1398/9/22 ، 12:53 صبح
آخرین ارسال: فرشاد امن خانی
  دانلود جزوه طراحی سازه های بتنی 1 (مهندس رباط سرپوشی) (موسسه آموزش عالی بیهق سبزوار) فرشاد امن خانی 0 1,451 1398/6/12 ، 05:24 عصر
آخرین ارسال: فرشاد امن خانی
  دانلود جزوه " طراحی بتن پیش تنیده " دانشگاه تهران ( دکتر محمودزاده) فرشاد امن خانی 0 1,775 1397/12/11 ، 04:29 عصر
آخرین ارسال: فرشاد امن خانی

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان