امتیاز موضوع:
  • 18 رأی - میانگین امتیازات: 3.11
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
حضور رئیس سازمان نقشه برداری دردومین نشست رؤسای سازمانهای نقشه برداری كشورهای عضو اکو
#1
[تصویر:  4645a219-8e8a-486c-847b-d2c5059725e9_201...161553.jpg]


دکتر اردلان رئیس سازمان نقشه برداری کشور به همراه دکتر سلطانپور معاون اداره کل ژئودزی و نقشه برداری، به عنوان نمایندگان کشور جمهوری اسلامی ایران، در دومین نشست رؤسای سازمان های نقشه برداری کشورهای عضو اکو در کشور ترکیه شرکت کردند.

در آغاز این نشست دو روزه "داود گونی" رئیس سازمان ثبت و کاداستر ترکیه ضمن خوش آمد گویی به حضار در زمینه نقش اکو در کمک به اقتصاد، تجارت و ارتباط فرهنگی بین کشورهای عضو صحبت نمود و به نقش اکو در بهبود زیرساختارها و حل مشکلات اقتصادی کشورهای عضو نیز اشاره کرد.

همچنین ایشان اعلام نمود که در این نشست در خصوص آینده امور مربوط به نقشه و داده های مکانی و آخرین فن آوری ها و پیشرفت ها صحبت خواهد شد و هر کشور در این زمینه توضیحات خود را ارائه خواهد نمود.

در افتتاحیه نشست، دکتر علوی معاون دبیر کل اکو، ضمن تشکر از کشور ترکیه برای میزبانی این نشست و تشکر از دیگر کشورها به خاطر حضور در نشست جاری، به نقش تاریخی اکو در همکاریهای منطقه ای پرداخت و افزود: بعد از اولین نشستی که در ایران و به میزبانی سازمان نقشه برداری کشور تشکیل شد، با توجه به پتانسیل خوب به وجود آمده در زمینه همکاری در خصوص داده های مکانی و نقشه، می توان از این نشست ها به عنوان یک محیط همکاری مناسب بهره مند شد.

وی در ادامه افزود: می بایست نقشه و داده های مکانی به صورت یک اولویت مطرح شود چرا که تمامی توسعه های اقتصادی وابسته به زمین است و باید از این موضوع استفاده شود. همچنین تأکید کرد که این نشست می تواند به خوبی ارتباط بین نقشه و داده های مکانی و توسعه های اقتصادی را فراهم آورد.

پس از افتتاحیه، نشستهای تخصصی آغاز شده و بر اساس رویه معمول جلسات اکو، کشور میزبان به عنوان رئیس جلسه انتخاب گردید.

پس از این که کشورهای آذربایجان و افغانستان گزارشهای خود را بیان کردند در ادامه، آقای دکتر اردلان به نمایندگی از کشور جمهوری اسلامی ایران به ایراد سخنرانی پرداخته و با اشاره به وابستگی تمامی فعالیت ها به موقعیت های مکانی، دست یابی به توسعه پایدار را بدون شناخت سیستم زمین و مخاطرات ناشی از آن غیر ممکن دانستند و متذکر شدند که تمامی پدیده ها دارای رخ نمودهای هندسی هستند که توسط متخصصان نقشه برداری و ژئودزی مورد رصد قرار می گیرند. بنابراین اعضای اکو می بایست به منظور شناخت بهتر زمین با همدیگر همکاری کنند.

ایشان یاد آور شدند که شناخت زمین باید به صورت جهانی و منطقه ای انجام شود، بنابراین اینگونه نشست ها می تواند به هم افزایی و انجام فعالیت های منطقه ای کمک نماید.

آقای دکتر اردلان در ادامه به فعالیتهای انجام شده توسط سازمان نقشه برداری کشور شامل ایستگاههای دائمی GNSS ، سرویس پردازش آنی داده های ماهواره ای با استفاده از داده های فرمت RINEX ، اتصال تمامی ایستگاهها به مرکز پردازش با استفاده از سرویس های مخابراتی، توانایی کشور ایران در زمینه های تهیه نقشه از بستر دریا، عکسبرداری هوایی هر پنج سال یکبار برای شناخت بهتر تغییرات، ایجاد بانک اطلاعات داده های مکانی و استفاده از تصاویر ماهواره ای برای تهیه نقشه اشاره نمودند.

ایشان افزودند: ما همواره نیازمند آمادگی برای مقابله با مخاطرات طبیعی زمین هستیم و بدین منظور باید بدانیم که چه مخاطره ای در شرف وقوع است و بنابراین ما نیازمند یک سیستم مدیریت بحران می باشیم.

دکتر اردلان همچنین با اشاره به فعالیت های ایران پس از نشست اول در تهران اظهار کردند: بر طبق مصوبات نشست اول، سازمان نقشه برداری ایران نمایندگان خود در کمیته ژئوماتیک اکو و اطلس اقتصادی اکو را معرفی نموده و همچنین سرفصل های اطلس اقتصادی اکو، قالبهای مقالات نشریه ژئوماتیک اکو و همچنین اساسنامه اکو بصورت TOR را تهیه و از طریق دبیرخانه اکو به اعضا ارسال نموده است.

شایان ذکراست، نماینده ایران آقای دکتر اردلان پیشنهاد نمودند تا یک سیستم مختصات سه بعدی منطقه ای برای منطقه اکو (ECOREF ) ایجاد شود و همچنین یک دیتوم ارتفاعی مشترک با یکسان سازی دیتوم های ارتفاعی کشورهای عضو تعریف و نقشه های مخاطرات منطقه ای برای منطقه اکو تهیه شود.

گفتنی است کشور ایران پیشنهاد نمود تا مقالات علمی توسط اعضا به منظور چاپ در نشریه ژئوماتیک اکو در اختیار دبیرخانه اکو قرار گیرد. همچنین پس از پایان نشست، دکتر اردلان و دکتر سلطانپور به همراه دیگر شرکت کنندگان از سازمان ثبت و کاداستر کشور ترکیه بازدید نمودند.

در پایان نشست مقرر گردید تا سومین نشست روسای سازمانهای نقشه برداری کشورهای عضو اکو دو سال دیگر (می 2016) برگزار گردد. که البته زمان دقیق و مکان این نشست متعاقبا توسط دبیرخانه اکو اعلام خواهد شد.

خاطر نشان می شود، دکتر اردلان و دکتر سلطانپور پیش از آغاز این نشست ، ضمن حضور در سفارتخانه جمهوری اسلامی ایران در آنکارا در جلسه ای با آقای بیگدلی سفیر جمهوری اسلامی ایران در ترکیه، دیدار و گفتگو کردند.

در این جلسه آقای دکتر اردلان در خصوص نقشه و اهمیت داده های مکانی در زمینه های مختلف توضیحاتی را ارائه نموده و همچنین فعالیت های سازمان در بخش های مختلف را تشریح کردند. همچنین در خصوص همکاریهای قبلی بین وزارت امور خارجه و سازمان نقشه برداری کشور در خصوص امور مرزی گزارشی ایفاد شد.

در این جلسه همچنین آقای بیگدلی بر ضرورت آشنایی هرچه بیشتر کارکنان وزارت امورخارجه با امور نقشه و داده های مکانی و توصیفی (نامهای جغرافیایی) اشاره کرده و خواستار آن شد تا حتی الامکان دوره هایی به همین منظور تشکیل گردد. ایشان افزودند که آشنایی بیشتر با نقشه و داده های مکانی می تواند به تصمیم گیری بهتر در زمینه های بین الملل کمک کند.

لازم به ذکراست که آقای دکتر اردلان نیز آمادگی سازمان نقشه برداری کشور را به منظور برگزاری دوره های آموزشی برای کارکنان وزارت امور خارجه اعلام نموده و همچنین اظهار داشتند: سازمان نقشه برداری کشور با فراهم نمودن نقشه های مناسب، می تواند سفارتخانه ها و بویژه سفارتخانه جمهوری اسلامی ایران در آنکارا را در زمینه نیاز به نقشه های با کیفیت منطقه ای یاری نمایند.

در پایان گفتنی است دومین نشست رؤسای سازمان های نقشه برداری کشورهای عضو اکو 17 و 18 اردیبهشت ماه در شهر آنکارا برگزار شد.


سازمان نقشه برداری کشور
پاسخ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  تجلیل از مؤسس اداره پرواز و اولین خلبان سازمان نقشه برداری كشور Reza-MSR 0 1,560 1394/6/2 ، 10:55 عصر
آخرین ارسال: Reza-MSR
  مدیریت منابع آب با همكاری سازمان نقشه برداری كشور در جهت توسعه پایدار Reza-MSR 0 1,541 1394/6/2 ، 10:52 عصر
آخرین ارسال: Reza-MSR
  فراخوان طرح های پژوهشی سال 1394 از سوی سازمان نقشه برداری كشور Reza-MSR 0 1,734 1394/5/28 ، 07:23 عصر
آخرین ارسال: Reza-MSR
  صد و شانزدهمین نشریه علمی و فنی "نقشه برداری" منتشر شد Reza-MSR 0 1,624 1394/5/11 ، 09:52 صبح
آخرین ارسال: Reza-MSR
  یكصدو نوزدهمین جلسه شورای عالی نقشه برداری با محوریت ایجاد NSDI برگزار شد Reza-MSR 0 1,522 1394/5/1 ، 09:33 صبح
آخرین ارسال: Reza-MSR
  ارائه خدمات رایگان "سامانه ملی هدی" به كاربران از سوی سازمان نقشه برداری كشور Reza-MSR 0 1,877 1394/4/21 ، 08:14 عصر
آخرین ارسال: Reza-MSR
  ایجاد "فرآیند مدیریت اطلاعات بحران" در سازمان نقشه برداری كشور Reza-MSR 0 1,745 1394/4/16 ، 12:54 صبح
آخرین ارسال: Reza-MSR
  ساماندهی تعرفه خدمات نقشه برداری و تهیه NSDI Reza-MSR 0 1,700 1394/4/14 ، 11:26 صبح
آخرین ارسال: Reza-MSR
  شماره دوم از دوره ششم نشریه علمی ترویجی" مهندسی نقشه برداری و اطلاعات مکانی" Reza-MSR 0 1,643 1394/4/12 ، 04:54 عصر
آخرین ارسال: Reza-MSR
  جایگاه سازمان نقشه برداری در ایران مطلوب نیست Reza-MSR 0 1,576 1394/4/7 ، 10:29 عصر
آخرین ارسال: Reza-MSR

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان