امتیاز موضوع:
  • 19 رأی - میانگین امتیازات: 2.89
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ضوابط مربوط به شمع
#1

برای پروژه بتن سازه 6 طبقه مسکونی دارم که فشار خاک زیر پی برای آن جوابگو نیست,پی آن گسترده و به ابعاد 370 متر مربع و ضخامت یک متر به همراه 12 شمع به قطر 1 متر و چهار شمع به قطر 120 می باشد اما همچنان گوشه های پی فشار بیشتر از مقدار مجاز یک کیلوگرم به سانتیمتر مربع است.(در گوشه ها تا 1.1 تنش وجود دارد) آیا این مقدار قابل چشم پوشی است؟
با توجه به سازه و تنش مجاز خاک,استفاده از این تعداد شمع طبیعی است؟ ابعاد و تعداد شمع محدودیتی ندارد؟ چینش شمع ها در پلان قاعده و ضابطه خاصی دارد؟ ضریب بستر خاک را برای زیر شمع برابر 10 کیلو بر سانتیمتر مربع گرفتم,آیا این مقدار با توجه به تنش مجاز خاک سطحی منطقی است؟ در ضمن زمین از هر چهار طرف محدودیت دارد و ستونها لبه پی قرار دارند.
پاسخ
#2
باسلام

تنش ماکسیمم در نقاط کم سطح نظیر کناره های پی ملاک نخواهد بود و عموماً در هندسه پی با توجه به شرایط پی ، فشار مجاز این ناحیه جوابگو نیست به همین دلیل می توانیم در جهت اطیمنان از این نقاط کوچک صرفنظر نمائیم . البته در صورتی که میزان فشار کنونی با مقدار فشار مجاز اختلاف چشمگیری نداشته باشد .

شمع ها یا برای کنترل آپلفت به کار می روند و یا برای کنترل فشار خاک ، میزان طول بستگی به شمخصات فیزیکی خاک دارد و قطر هم عموماً از 80 سانتیمتر تا 120 سانتمتر فرض محاسباتی انجام می گیرد . چینش آن مرتبط است به محل اثر نیرو یعنی محل هایی که مشکل فشار خاک دارند در اینصورت می توانیم فقط در ناحیه ای از محل اثر نیرو ( ستون ها ) که نتیجه آن باعث افزایش تنش است بکار ببریم .

ضریب بستر و میزان مقاومت مجاز خاک یک رنج آزمایشگاهی است و در مطالعات ژئوتکنیکی و دفترچه مشخصات خاک ارائه می شود . برای وضعیت خاک که مطمعناً خاک زیر شمع دارای شرایط خیلی بهتری نسبت به خاک زیر پی دارد دارای مقاومت فشاری و ضریب بستر به مراتط بزرگتری می باشیم .

پاینده باشید
پاسخ
#3
ممنون از پاسخ, استفاده از 16 شمع برای یک سازه 6 طبقه زیاد نیست؟
پاسخ
#4
ممکن است پی شما نواری باشد در اینصورت این تعداد شمع صرفه اقتصادی ندارد . پی خود را از نوع Mat ( گسترده ) در نظر بگیرید .
پاسخ
#5
(1393/5/13 ، 05:58 عصر)کیوان بابایی نوشته است: ممکن است پی شما نواری باشد در اینصورت این تعداد شمع صرفه اقتصادی ندارد . پی خود را از نوع Mat ( گسترده ) در نظر بگیرید .
پی گسترده است اما تنش مجاز خاک کم است

پاسخ
#6
یکبار مدلسازی شمع را در محیط پی قرار دهید . نتایج را بررسی کنید در غیر این باید یا از همین مقدار شمع استفاده نمائید و برای تعداد محدودتر از نقاطی که فقط در همان ناحیه تنش متمرکز است استفاده فرمائید و یا از سنگ چینی در زیر پی استفاده نمائیم .

پاسخ


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان