امتیاز موضوع:
  • 49 رأی - میانگین امتیازات: 3.96
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
سقف صلب ونیمه صلب
#1
با سلام میخواستم تفاوت سقف صلب ونیمه صلب و از لحاظ تئوری وعملی بدونم؟ با تشکر
پاسخ
#2
باسلام

- دیافراگم ها به صورت صلب، نیمه صلب و یا نرم دسته بندی می شوند. چنانچه حداکثر تغییرشکل افقی دیافراگم بزرگ تر از دو برابرمتوسط تغییرمکان جانبی نسبی طبقه ی زیر آن با شد، آن دیافراگم نرم محسوب می شود. در دیافراگم هایی که بر روی دیوارهای زیرزمین تکیه نموده اند، متوسط تغییرمکان جانبی نسبی طبقه ی بالایی مدنظر قرار می گیرد. در دیافراگم صلب این نسبت باید کم تر ازنیم باشد . دیافراگمی که نه صلب و نه نرم باشد، دیافراگم نیمه صلب نامیده می شود. منظور از تغییرمکان نسبی طبقه، تغییرمکان جانبی سیستم های قایم باربر جانبی آن طبقه نسبت به طبقه ی زیرین می باشد.

- دیافراگم صلب یک صفحه صلب ( همبسته ) محوری می باشد . که توزیع نیروی جانبی زلزله بین قابها و دیوار های برشی به نسبت سختی این اجزا انجام می گردد . ( مفهوم مرکز سختی )

- دیافراگم نیم صلب یک صفحه نیم صلب ( غیر همبسته ) خمشی می باشد که توزیع نیروی جانبی زلزله بین قابها به نسبت سهم بارگیر خواهد بود . سقف نیم صلب در واقع دارای همان ضوابط سقف انعطاف پذیر است که از جنس خارج از بتن مسلح و بدون بتن رویه می باشند که سختی دیافراگم در هنگام تعریف شدن سقف انعطاف پذیر از سختی عضوهای موجود در دیافراگم سقف محاسبه می گردد .

* در صورتی که دیافراگم های ساخته شده از بتن مسلح درجا ، ورقهای موجدار و یا قطعات پیش ساخته با داشتن حداقل بتن مسلح رویه 5 سانتیمتر می تواند طبق آیین نامه زلزله صلب باشد .

* در سازه ضخامت سقف به تنهایی شرایط صلبیت را تعیین نمی کند بلکه سیستم های بار بر جانبی هم در اینمورد دخیل هستند ( سختی زیاد طبقه )

* در قابهای خمشی عموماً سقف صلب است ولی در قاب مهاربندی شده نظیر دیوار برشی و یا بادبند به دلیل سختی زیاد این اعضا ممکن است سقف انعطاف پذیر باشد . باید بررسی شود .

* در سازه های بلند مرتبه استفاده از سیستم دیافراگم صلب اکیداً توصیه می شود زیرا در این صورت استفاده از دیافراگم های انعطاف پذیر در این قبیل ساختمانها امکان ارتعاش غیر همزمان قسمت های مختلف دیافراگم در هر طبقه وجود دارد .

* تمام تئوریها در عمل هم با محاسبات آیین نامه و تئوریهای طراحی اجرا و عملی می باشد .

پاینده باشیدپاسخ


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان