مای سیویل

نسخه‌ی کامل: صفحات اینترنتی با چند کلیک به هم متصل‌اند؟
شما در حال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب بندی مناسب.

یک فیزیکدان پاسخ داد:

صفحات اینترنتی با چند کلیک به هم متصل‌اند؟
» سرویس: علمي و فناوري - فناوري
کد خبر: 91120100361
سه‌شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۱ - ۱۱:۳۵
2-90.JPG

یک فیزیکدان مجارستانی مدعی است، وجود برخی سایت های بزرگ باعث می شود که صفحات اینترنتی بیش از حد انتظار به یکدیگر متصل شوند و این اثر که پاشنه آشیل دنیای آنلاین محسوب می‌شود، خطر حملات اینترنتی را افزایش می دهد.

به گزارش سرویس فناوری خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در نگاه نخست، اینترنت مجموعه عظیمی از اطلاعات محسوب می‌شود، اما در حقیقت اثر کوین بیکن (Kevin Bacon effect)‌ کنترل اینترنت را برعهده دارد و در این حالت هر وب سایت تنها با 19 کلیک به صفحه دیگر متصل می‌شود.

نتایج تحقیق «آلبرت لاسزلو باراباسی» فیزیکدان مجارستانی نخستین بار در سال 1999 میلادی در مجله «نیچر» منتشر شد و با تکمیل تحقیقات در مجلات معتبر دیگری نیز به چاپ رسیدند.

محققان الگوریتم هایی را طراحی کردند که تمامی لینک ها به وب سایت های مختلف را جمع آوری کرده و با دنبال کردن مقاصد و تکرار چند باره این فرآیند، موفق به شناسایی «اثر کوین بیکن» شدند.

نتایج بدست آمده نشان می دهد، هر صفحه اینترنتی تنها از طریق چند کلیک می تواند به صفحات دیگر متصل شود و این حالت به نام خاصیت دنیای کوچک (small world property)‌ شناخته می شود که می تواند خطر حملات اینترنتی را افزایش دهد.

انتهای پیام

کد خبرنگار: 71452