امتیاز موضوع:
  • 7 رأی - میانگین امتیازات: 2.71
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
لزوم اجرای مهار بند نیم طبقه
سلام
می خواهم یک ساختمان تجاری 2 طبقه فلزی با سیستم مهاربند همگرا در دو جهت و با مساحت هر طبقه 170 متر و البته یک نیم طبقه با مساحت حدود 100 متر طراحی کنم. لبطفا راهنمایی کنید که
اولا نیم طبقه را هم ماطبقات مدل کنم و یا فقط تیر های اطراف نیم طبقه را ترسیم کرده و نیروی سقف را بر روی آن وارد کنم؟
دوما آیا نیم طبقه هم نیاز به بادبند دارد؟چون پلان معماری اجازه بادبند نیم طبقه البته فقط در یک جهت را نمی دهد!
پاسخ
باسلام

بهتر است مدلسازی همانند شرایط اجرایی و یا واقعی باشد در صورت داشتن نیم طبقه باید ان را کامل مدلسازی نمائید برای این منظور از Reference Plane استفاده نمائید .

تا حد امکن بهتر است محل تقاطع مهاربند همگرا در تیر طبقه باشد نه نیم طبقه درصورت لزوم می توانیم مرکز مهاربند را در تیر نیم طبقه قرار دهیم و از مهاربند هفتی و یا معکوس آن استفاده نمائیم .

پاینده باشید
پاسخ
Star 
به نظرتون یعنی کدوم بادبند بهتره؟
[تصویر:  s1.jpg]
پاسخ
چون سازتون فولادیه و تیر نیم طبقه به صورت مفصلی اجرا میشه میتونید این تیر نیم طبقه رو مدل نکنید و به جاش بارهای اونو در جای خودش اعمال کنید . همچنین در اجرا این تیر نیم طبقه مانعی برای مهاربندتون ایجاد نمیکنه ؛چون مهاربند در داخل دهانه ی قاب اجرا میشه و تیر نیم طبقه یکم جلوتر و در داخل اتاقک پله اجرا میشه و تداخلی با مهاربند نداره و به نظرم شکل سمت راستی بهتر باشه (البته بدون مدل کزدن تیر نیم طبقه )و به نظرم اگه مدل بکنید هم مشکلی پیش نیاد !
پاسخ
باسلام

هردو اجرایی می باشند تصویر سمت راست بهتر است و تصویر سمت چپ به دلیل حالت خراپایی بیشتر عملکرد بهتری دارد و اما تمرکز نیرو بر کمر ستون تشدید می یابد.
پاسخ
با تشکر از توجه شما
حالا به نظر شما اگر در شکل سمت راست بادبند رو به تیر نیم طبقه وصل نکنیم بهتر نیست؟
پاسخ
قبلاً هم عرض کردم ، وجود مهاربند در نیم طبقه ملزوم نیست بلکه یک مشکل در سازه ایجاد می شود . مگر در حالت کمکی برای نزدیک کردن فاصله بین مرکز جرم و مرکز سختی در غیر این اصلاً لازم نیست .
پاسخ

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  ابهام در محاسبه وزن طبقه sogand 22 12,881 1394/6/7 ، 06:33 عصر
آخرین ارسال: syst3m1371
  طراحی مقطع فولادی با مهار جانبی sasna 1 2,406 1393/10/27 ، 03:36 عصر
آخرین ارسال: hallajian
Question درمحاسبه مرکزسختی طبقه بام بصورت دستی،آیاسختی خرپشته بایدباطبقه بام حساب شود؟ reza1107 3 2,314 1392/5/13 ، 10:47 صبح
آخرین ارسال: حمید فلاح منش
  سوال در مورد طراحی و اجرای راه پله فلزی mr_next 1 2,401 1392/4/10 ، 10:01 صبح
آخرین ارسال: malaki_mall
  سوال در باره تحلیل دستی سیستم قاب خمشی با مهار بندی هم محور؟ hossein_nasiry9 3 2,775 1391/10/21 ، 02:37 عصر
آخرین ارسال: admin

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان