امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
راهنمایی برای آزمون نظام مهندسی
Lightbulb 
سلام به همه مهندسین محترم
من میخوام در ازمون نظام مهندسی شرکت کنم برای اجرا و نظارت ولی چندتا مشکل توی منابع آزمونها دارم
 من تمام مبحثهای مقررات ملی رو تهیه کردم فقط توی منابع ارائه شده برای آزمون منابعی مانند قانون نظام مهندسي و كنترل ساختمان و آئين‌نامه‌هاي اجرائي آن (۱۳۹۰) -- روشها و جزئيات اجرايي ساختمان -- گودبرداري، مکانیک خاک، پی سازی و سازه هاي نگهبان -- مقررات، قوانين و ضوابط حقوقي و انتظامي مرتبط با ساخت و سازها --   قراردادها و شرایط عمومی و خصوصی مرتبط با انواع قراردادها و پیمان ها --مديريت ساخت و نظام برنامه‌ريزي و كنترل پروژه -- قانون كار -- ماشين آلات ساختماني و آشنایی با نحوه عملکرد با بهربرداری و نگهداری ماشین آلات ساختمانی --  ضوابط و مقررات مربوط به نظام فنی و اجرایی کشور
به مشکل برخوردم
اولین سوالم اینه که حتما باید این منابع ( به غیر از مبحث ها ی 22 گانه ) رو که نام بردم تهیه و توی آزمون با خودم ببرم ، چون این منابعی که گفتم رو نمیدونم باید از کدوم انتشار بگیرم مثلا سری عمران یا نوور و یا ... یا اینکه کتاب خاصی باید بگیرم چون میخوام فقط اینو بدوم که من برای این کتابها که نام بردم کلید واژه رو چیکار کنم مثلا من برای مبحثهای مقررات ملی کلید واژه سری عمران میخوام بگیرم آیا برای این کتابها هم که نام بردم کلید واژه هست یا نه؟
دومین سوالم اینه که در آزمون منابعی هم گفته مانند تحلیل سازه و مکانیک خاک که درسای دانشگاهی هست و کتابهای زیادی مثلا سری عمران برای آزمون نظام مهندسی زده مثلا کتاب تحلیل آزمون نظام مهندسی سری عمران ، من میخوام بدونم حتما باید این نوع کتابهارو تهیه کرد و خوند و یا نه مثلا میشه کتابهای دانشگاهی رو فقط خوند مثلا تحلیل سازه سری عمران برای کنکور ارشد رو بخونم کافیه؟ توی این کتابهای دانشگاهی هم گیر کردم  چون نمیدونم حتما کتابرارو باید بخرم و اونارو هم سر جلسه آزمون ببرم یا نه میتونم کتابهای دانشگاهی و کنکوریشو بخونم و نیازی هم به سر جلسه آزمون بردنش نیست؟!!!!
سومین سوالم اینه که آزمون محاسبات چطوریه ، آیا همشون محاسباتی هستن و اصلا داخل منابع میشه با کلید واژه پیدا کرد یا نه ؟
لطفا اگر ممکنه یکی از مهندسین محترم که آزمون داده و اطلاعات داره کمکم کنه چون خیلی گیج شدم اگر ممکنه یه توصیه کلی هم برای آزمون برای یادگیری و قبولی یا کلید واژه و غیره هم بهم کنید ممنون میشم
و آخرین سوالم اینه که من 3 الی چهار سال از مدرک کارشناسی عمران - عمرانم میگذره و پیش عموم که پیمانکاره کار کردم آیا باید برگه ای با امضائ مهندس که تایید کنه من سابقه کار دارم هم داشته باشم؟ اگر اره من میتونم یه گواهی مثلا از یه مهندس که پیشش کار نکردم بگیرم و اون مهندس مثلا برام امضائ کنه که من پیشش کار کردم؟ مشکلی نداره؟
واقعا ببخشد خیلی زیاد حرف زدم ممنون میشم کمکم کنید ممنون
پاسخ
سلام . من حدودا 12 سال پیش قبول شدم . اون موقع ، یک سری منابع دیگه برای آزمون نظارت بود . الان یک سری جدید هست و چند تایی هم ، همون قدیمی هاست . بنابراین من زیاد نمی تونم کمکتون کنم . در هر حال چند نکته رو به طور کلی میتونم بگم :
1- این که فکر کنید بدون خوندن یا سر سری خوندن و با کمک کلید واژه میتونید قبول بشید ، تقریبا غیر ممکنه . پس حتما باید بخونید و خوب هم بخونید . بنابراین وقتی سوالی میاد ، شما نیاز نداری تو کلید وازه دنبالش بگردی . یا جوابشو حفظی یا مستقیم میری سر اون مطلب و جوابشو پیدا میکنی .
2- در جواب سوال اولتون : آره . همه این منابع رو تهیه کن و با خودت ببر . ممکنه سرنوشت قبولیت به ی سوال بستگی داشته باشه . یعنی اگه بتونی ی سوال هم بیشتر جواب بدی ، بهتره تا جواب ندی . منابع رو از کجا تهیه کنی رو من نمیدونم . باید از اونایی که قبول شدن بپرسی .
3- در جواب سوال دوم : تحلیل سازه و مکانیک خاکی که توی نظارت میاد ، سوال های مشکلش نمیاد . یک سری سوال های تقریبا ساده میاد . حالا ممکنه مثلا از همه اونا ، یکی دو تا سوال مشکلم باشه ، ولی چون امتحان نظارته ، سوال مشکل از این درسا نمیاد . به نظرم اول نمونه سوال های آزمون های قبلی رو برو پیدا بکن و تست هاشو بزن . اون دستت میاد که همین کتابا و جزوه های دانشگاهی کافیه یا باید بری واسه این ها هم کتاب تهیه کنی .
4- در جواب سوال سوم : آزمون محاسبات سخت تره . تقریبا همه سوال هاش محاسبات داره دیگه . حالا ممکنه ی مقدار سوال هاش ، محاسبات کمتر داشته باشه و ی تعدا محاسبات بیشتر . کلید واژه برای آزمون محاسبات ، بی معنی هست . یعنی اینقدر آدم نخونده واسه محاسبات ؟ واسه محاسبات هم توصیه میکنم تست های آزمون های گذشته رو بزنی ، تا دستت بیاد که از چه منابعی باید استفاده کنی .
5- برای قبولی تو آزمون که نیاز به گواهی اشتغال به کار نداری . اگر قبول شدی ، برای پروانه اشتغال به کار مهندسی ، نیاز به گواهی اشتغال به کار داری . از سه روش میتونی اینو جور کنی :
الف : اگه تو اداره دولتی استخدام باشی ، اون اداره بهت گواهی میده
ب: اگه تو ی شرکت خصوصی کار کردی ، میتونی سوابق کاری تو توی فرم های خاصی هست بنویسی و دو نفر مهندس دارای پروانه اشتغال با سابقه بیش از ده سال ، اینو برات امضا میکنن و میبری دفتر اسناد ، امضاشونو گواهی میکنه .
ج: اگه مستقیما با خود نظام مهندسی در ارتباط باشی و با خود نظام مهندسی کار کرده باشی .
شما مشمول روش دوم میشی . در کل این گواهی فرمالیته هست و حتی اگه کسی کار هم نکرده باشه ، اون دو تا مهندس آشناش باشن و براش امضا کنند ، حله .
پاسخ
ممنونم از راهنمایتون
تشکرفرااوان
پاسخ

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  رفع ابهاماتی در رابطه با نحوه شرکت در آزمون نظام مهندسی و گرفتن مهر نظام مهندسی omid_rch 382 169,982 1401/11/6 ، 04:45 عصر
آخرین ارسال: omid_rch
Wink فرم آماده اعتراض به آزمون محاسبات مهر 98 h9mzeh 1 1,165 1398/8/17 ، 04:12 عصر
آخرین ارسال: h9mzeh
  راههای موفقیت در آزمون محاسبات نظام مهندسی آرش نقیبی 19 56,760 1398/7/24 ، 09:37 عصر
آخرین ارسال: behnamx2x2
  سوال فوری درباره نام دانشگاه در ثبت نام آزمون نظام مهندسی Mehdi90 0 1,163 1398/4/21 ، 12:19 صبح
آخرین ارسال: Mehdi90
  چه کسایی میتونن در نظام مهندسی عضو و مهر نظام مهندسی بگیرن؟ ziea_sz 4 2,712 1397/7/30 ، 11:22 صبح
آخرین ارسال: sungirl74
  فارغ التحصیلی از مهندسی عمران و خدمت مقدس سربازی azarmet 0 1,451 1397/3/13 ، 06:30 عصر
آخرین ارسال: azarmet
  پروانه اشتغال نظام مهندسی aref7105 1 1,977 1397/2/26 ، 12:30 عصر
آخرین ارسال: omid_rch
Thumbs Up شرایط شرکت در آزمون نظام مهندسی afshin171 2 2,100 1396/10/28 ، 01:26 صبح
آخرین ارسال: afshin171
  گفتگو در رابطه با نتایج آزمون های نظام مهندسی مهر 96 amirkazemi 0 1,842 1396/10/17 ، 10:45 صبح
آخرین ارسال: amirkazemi
  ابهام نحوه ثبت نام آزمون نظام مهندسی 911240 1 1,771 1396/5/14 ، 12:37 صبح
آخرین ارسال: فرشاد امن خانی

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان